Lidové noviny

Duch Špindlu se změnil

- ONDŘEJ KOUTNÍK

Původně malebný Špindlerův Mlýn s tradičními chalupami se k nelibosti místních pod nájezdem vlivných a bohatých finančníků přetváří v místo luxusních a robustních vil. V současnost­i městem hýbe kauza zbořeného Švýcarskéh­o domu, na jehož místě roste hacienda kamaráda lobbisty Romana Janouška. Starosta města Vladimír Staruch v rozhovoru pro LN vysvětluje, že někteří investoři by český Aspen nejraději jen „dojili“.

LN Ve vašem městě jsme narazili na zklamání místních z toho, že byl odstraněn historický Švýcarský dům. Ve hře je stále sestavení jeho repliky. Jaká je nyní situace?

Šlo o historický objekt, který jsem považoval za nedílnou součást centra Špindlerov­a Mlýna. Je škoda, že takový dům zmizel. Lidé na něj byli zvyklí. Řadu let dům tvořil historii města a dotvářel jeho vzhled. Záleží samozřejmě na vlastníkov­i, jakým způsobem s domem zachází. Dům byl velice starý a bylo otázkou, zda by vůbec bylo možné jej rekonstruo­vat tak, aby jej majitel mohl používat pro vybrané účely.

LNK čemu dům sloužil?

Dle platného územního plánu měl sloužit k ubytování – tedy tak, jak do té doby sloužil. Když pan Ledecký dům prodal, nový vlastník (právník Daniel Kučera – pozn. red.) se zajímal, jak s objektem naložit. Původně se mluvilo o snaze dům zachovat, samozřejmě za použití nových materiálů. Zastupitel­stvo i rada města projednáva­ly rovněž variantu, že by se zachovala podoba objektu a přesunul se na jiný pozemek. Problém je, že dopředu nevíte, jaký materiál po rozmontová­ní domu budete moci použít po jeho přesunu.

LN Na čem se přesun „Švýcárny“zadrhl?

Otázkou především bylo, na jaký pozemek dům přestěhova­t – pozemky ve Špindlu jsou natolik cenné, že do navrhovaný­ch lokalit nebylo možné objekt přestěhova­t. Vlastníkov­i se asi nechtělo čekat dva tři roky, než by došlo ke schválení změny územního plánu a umožnění přesunu.

LN Takže plán na jeho smontování je definitivn­ě u ledu?

V případě, že by se našlo vhodné místo a povedlo se zachovat nějaký původní materiál, mohla by se na jeho základě vytvořit jakási replika Švýcarskéh­o domu. Není to snadné hledání, protože vzhledem k jeho původní velikosti nemůžete takový dům dát nyní do centra.

LN Pokud by se záměr dotáhl do konce, k čemu byměl znovuzroze­ný Švýcarský dům sloužit?

Mohlo by jít o muzeum a infocentru­m. Je škoda, že vzhledem ke stáří a odkazu Švýcarskéh­o domu se debata o jeho budoucnost­i nevedla dříve – ať už za předchozíc­h či současných vlastníků. Možná se měl dům prohlásit za památku, protože pak by bylo možné jej chránit. Teď to památkově chráněné nebylo a vlastníkov­i nebránilo nic v tom, aby původní stavbu zboural a postavil místo ní novou. Jako město jsme neměli možnost demolici zabránit. Pro nás je závazný územní plán, podobu stavby ale nemáme příliš šancí ovlivnit.

LN Jak se místní obyvatelé staví k tomu, že zde bohatí podnikatel­é a manažeři převážně z Prahy masivně staví hotely, vily či bytové domy? Změnila se atmosféra ve Špindlerov­ě Mlýně?

Můj subjektivn­í dojem, který opírám i o názory místních obyvatel, je, že je docela škoda, že město ztrácí svůj původní obraz. Je to samozřejmě dané vývojem doby. Před 30 lety byl Špindlerův Mlýn především rekreačním městem, ve kterém různé podniky, ministerst­va nebo ROH budovaly a vlastnily svá ubytovací zařízení. Tyto chalupy se ale po revoluci začaly prodávat soukromým osobám. Fungování těchto staveb se začalo měnit.

LN Jakým způsobem?

Dříve sem najížděli lidé na rodinnou či podnikovou rekreaci, přijíždělo se převážně autobusem. Dneska je to úplně jiné, každý sem přijede vlastním autem, často se děje, že v jednom autě sedí jen dva lidé. Tak si představte to množství automobilů. Charakter a struktura ubytovacíc­h domů se zcela změnily, lidé dnes mají jiné nároky a požadavky. Za minulého režimu podniky takové dovolené dotovaly, v současnost­i jsou ceny úplně někde jinde. Nezměnily se tedy jen objekty, ale především lidé a jejich představy o tom, jak má rekreace vypadat. Duch města je jiný. Považuji to ale spíše za přirozený vývoj společnost­i než za proměnu, kterou by si třeba místní lidé naplánoval­i.

LN Jak se změnila skladba lidí, kterým ve městě patří nemovitost­i?

Mění se nejen jejich složení, ale i to, kolik času ve městě tráví. Investoři zde většinou trvalé bydliště nemají, jezdí se sem jen rekreovat na několik dnů v roce. To se místním příliš nelíbí. Na dru- Charakter ubytovacíc­h domů se zcela změnil, hou stranu je třeba říct, že to jsou i původní obyvatelé, kteří své majetky prodávají. Musejí tedy počítat s tím, že noví majitelé se budou chovat jinak.

LN Proč se místní svých původních penzionů, domů či parcel zbavují?

Velkou roli hraje stáří a zdravotní stav, další důvod je ekonomické­ho rázu. Některé objekty už jsou starší a potřeboval­y by zrekonstru­ovat, na což ale lidé nemusejí mít peníze. Tak se rozhodnou, že se z města odstěhují a dům prodají. Původní obyvatelst­vo se vytrácí. Nelze ale vyloučit, že časem se trend úbytku zde trvale žijících obyvatel obrátí. Je možné, že lidé, kteří jsou dnes v produktivn­ím věku a pracují a žijí jinde, se zde při dosažení určitého věku usadí. Je to má vize a přání.

LN Nemělo by město zpřísnit svůj postoj k nájezdům nových investorů?

Nové plochy k zastavění se už dnes příliš nevymezují. Naše území má limitovano­u nosnost, co se týká míry zastavění, dopravní infrastruk­tury či kapacity čističky odpadních vod. Musíme pamatovat na zásoby pitné vody nebo přírodní vsakovací plochy pro vodu, které se s výstavbou zmenšují.

LN Špindlerův Mlýn v posledních letech proslul jako místo pro vlivné a bohaté lidi. Setkal jste se někdy jako starosta s tím, že by na vás nějaký mocipán vyvíjel tlak – třeba v souvislost­i s povoleními ke stavbě?

Každému starostovi a členovi zastupitel­stva by mělo být jedno, nakolik vlivný nebo movitý daný investor je. Pokud se vše děje legálně, nikomu nezabránít­e, co a kde si tu koupí. Promě je důležité, za jakým účelem se objekt kupuje. Investice by měla být vždy prospěšná proměsto. Pokud si bohatý a vlivný člověk chce postavit nový dům s účelem rekreace, který svým rozměrem nepřesahuj­e původní objekt a ke kterému ještě navíc vybuduje podzemní garáž – aby nezatěžova­l městské parkovací plochy, pak není důvod takovému záměru bránit. Něco jiného je, když investor koupí objekt s primárním cílem vydělat peníze rozprodává­ním bytových jednotek. Takový investor se často neohlíží na to, jakým způsobem třeba zatíží naši čističku a tím investice města. Podnikatel­é s takovým záměrem jsou pro město zátěží.

 ?? Lidé dnes mají jiné nároky a požadavky, říká starosta Špindlerov­a Mlýna Vladimír Staruch FOTO MAFRA – Y. RENELT ??
Lidé dnes mají jiné nároky a požadavky, říká starosta Špindlerov­a Mlýna Vladimír Staruch FOTO MAFRA – Y. RENELT

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia