Lidové noviny

Česko musí vyškolit víc lékařů

-

Lékaři stárnou a je potřeba je omladit nejméně o dekádu, upozorňuje ředitel Ústavu zdravotnic­kých informací a statistiky Ladislav Dušek. „Již v roce 2020 bude lékařská péče ve 32 procentech závislá na lékařích starších než 60 let a tento podíl bude dále významně narůstat,“přiblížil modelovou situaci. Celkem tedy přes 12 tisíc doktorů z asi 41 tisíc bude mít za dva roky 60 a více let.

Největší propad v počtech lékařů lze podle něj předpoklád­at už v příštích třech letech, potom bude pokles postupný, ale s vlnami. Jeden demografic­ký vrchol bude tvořit odchod do důchodu lidí, kterým je v současné době kolem 55 let. Další, větší se očekává při odchodu dnešních čtyřicátní­ků.

Podle statistiků přitom reálně nastoupí do zdravotnic­tví asi 860 z 1100 absolventů z loňského roku. Lékařské fakulty by proto měly navýšit počet přijímanýc­h o 16 procent, aby se negativní trend podařilo zastavit. Optimální by bylo navýšení počtu studentů o 20 až 25 procent a udržet ho deset let. „To by vytvořilo rezervu 1500 až 2000 lékařů,“dodal Dušek.

Každý třetí medik je cizinec

Ministr zdravotnic­tví Adam Vojtěch (za ANO) chce udělat maximum pro to, aby peníze lékařským fakultám zajistil. „Nejde o to, kolik lékařům dáme peněz, ale o to, že tady prostě fyzicky nebudou, protože si je nevychovám­e,“řekl LN.

Podle něj jsou jen dvě možná řešení situace. Buď se navýší počty studentů, nebo je třeba lékaře získat ze zahraničí, tedy hlavně z Ukrajiny. „To ale může být problém z hlediska zachování kvality péče. Takže vždycky je lepší varianta fakulty rozšířit,“uvedl.

V tom ho podporuje i třeba Česká stomatolog­ická komora. Její prezident Roman Šmucler upozorňuje, že ukrajinský­ch zubních lékařů je už teď v Česku asi 800, tedy každý desátý, což v ze-

Lékaři v Česku

mích Evropské unie vůbec nemá obdoby. A potvrzuje i slova o horší kvalitě péče. „Na Ukrajince máme třikrát víc stížností než na Čechy. Nemaluji čerta na zeď, ty problémy tady skutečně jsou,“prohlásil před časem.

Podle něj je proto potřeba systémově řešit hlavně vysoký počet Slováků na českých lékařských fakultách. „V minulosti to bylo tak, že tady Slováci zůstávali a republika na tom vydělala. Takzvaně ukradla chytré mozky Slovensku. Ale teď všichni odcházejí, protože pojišťovny tam platí víc a lidé si můžou doplácet. Takže máme problém, že naše vysoké školy jsou přetížené, ale neberou české občany,“tvrdí.

Ze statistik ministerst­va školství vyplývá, že každý třetí medik je cizinec. V případě oboru všeobecnéh­o lékařství je tento poměr ještě větší. V roce 2017 bylo z celkového počtu 13 tisíc studentů tohoto studijního programu celkem 44 procent cizinců. Tedy téměř každý druhý. Důvod je hlavně ten, že fakulty dostanou na provoz jen asi dvě třetiny potřebných nákladů. Zbytek si musí samy vydělat, například anglickými studijními programy.

Ministerst­vo školství přitom upozorňuje, že vysoké školy ani nemohou na slovenské studenty uvalit poplatky za studium. „Studium v českém jazyce je podle zákona bezplatné a navíc je třeba přistupova­t ke všem občanům EU stejně jako k domácím obča- nům,“sdělilo LN ministerst­vo. Lékařské fakulty si navíc slovenské studenty pochvalují. „Vnímáme to, že slovenskýc­h studentů je tady hodně. Oni jsou ale velmi dobří. Tím, že musí jít za studiem dál, tak jsou motivovaně­jší. Velká část z nich ovšem odchází zpátky,“řekl LN předseda Asociace děkanů lékařských fakult Alexi Šedo. Proto chtějí děkani prosadit řešení, které jim umožní rozšířit celkový počet studentů.

Pro více studentů ale chybí ve- dle peněz také učitelé i lékaři, kteří školí absolventy při specializa­čním vzdělávání. Mladé lékaře působení na fakultách neláká. „Učitelé medicíny mají poloviční příjmy než jejich kolegové v praxi,“dodal Šedo. Asistent na fakultě má nástupní plat kolem 22 tisíc, později se může přiblížit ke 30 tisícům. Profesor bere kolem 50 až 60 tisíc korun. Pro srovnání, průměrný plat lékaře specialist­y ve státních nemocnicíc­h byl předloni přes 71 tisíc korun.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia