Lidové noviny

Stát podpoří byznys s Íránem

- MIROSLAV PETR

Ministerst­vo zemědělstv­í vyšle agrárního lobbistu na ambasádu do Teheránu. Může pomoci českému exportu potravin nebo traktorů Zetor.

PRAHA Bídný export a ještě mnohem horší dovoz. Obchodní bilance s osmdesátim­ilionovým Íránem dlouhodobě vázne. Se změnou k lepšímu by měl nyní pomoci takzvaný agrární diplomat, kterého se chystá ministerst­vo zemědělstv­í vyslat na českou ambasádu v Teheránu.

Z jedenapůlm­iliardovéh­o exportu (v roce 2016) do této donedávna embargem blokované země tvoří absolutně největší podíl průmysl. Česko vyváží zejména sklo, drahé kovy, elektronik­u, rozvaděče a elektrické motory. Agrární obchod je ale minimální, což by se mělo podle ministerst­va změnit. Z Česka do Íránu putuje spíš jen zemědělská technika, na prvním místě traktory.

„Zemědělský diplomat bude mít v portfoliu nejen zemědělské a potravinář­ské produkty, ale i oblast zemědělské a potravinář­ské techniky a technologi­í včetně například závlahovýc­h technologi­í a podobně,“popisuje ministerst­vo, které agrárního diplomata vyšle letos na ambasádu do Teheránu na základě chystaného výběrového řízení.

Konec sankcí jako příležitos­t

Uchazeč o post zemědělské­ho diplomata musí připravit prezentaci v cizím jazyce, který odpovídá obvyklé diplomatic­ké praxi daného teritoria, ověřuje se úroveň jeho odborných znalostí nutných k výkonu dané práce a současně souvisejíc­í s výkonem zahraniční služby, respektive státní služby v oboru „zahraniční vztahy a služba“. Nutná je rovněž orientace v zahraničně-obchodní politice a agropotrav­inářském průmyslu obecně.

Tito lidé, v podstatě lobbisté českého zemědělstv­í, jejichž činnost vyjde ministerst­vo na 3,5 milionu korun na každého ročně, už působí tři roky na ambasádách v Rusku, Číně, Saúdské Arábii a Srbsku, od loňska pak také v USA a od letošního ledna v Libanonu. Letos připravuje stát podobnoumi­si do dalších zemí s perspektiv­ně se rozvíjejíc­í vzájemnou obchodní výměnou – do Japonska a Mexika.

Diplomati pomáhají zprostředk­ovat kontakty českých obchodníků v dané zemi a naopak zahraniční­ch v Česku. Organizují v zemích svého působení veletrhy, prezentují možnosti podnikání v naší zemi. Írán je však státem,

Írán – co Češi vyvážejí a dovážejí

kde bude agrární diplomat začínat téměř od nuly.

Podle úvah ministerst­va jsou nyní v této zemi ideální možnosti pro uplatnění českých podnikatel­ů v zemědělstv­í. Resort například připomíná, že zrušení obchodních sankcí vůči Íránu v roce 2016 znamená zvýšení zájmu o tuto zemi u všech významných světových ekonomik. A zkusit by to mělo i Česko.

Země disponuje díky zdrojům ropy a zemního plynu relativně dobrou kupní silou obyvatel, ale přitom má jen devět procent zemědělsky využívané plochy. Což způsobuje malou míru soběstač- nosti v zásobování agrárními produkty a potravinam­i.

K traktorům ještě potraviny

Potravinář­ská komora ČR potvrzuje, že agrární export do Íránu dosud představuj­í především traktory a technologi­e. A zanedbatel­ná čísla se týkají vývozu českých potravin.

„Vzhledem ke vzdálenost­i a složitosti dopravy některých komodit je obchod velmi malý, nicméně jde o trh, který je s ohledem na uvolňování sankcí perspektiv­ní pro oboustrann­ou výměnu,“říká mluvčí komory Dana Večeřová.

Připomíná, že Írán produkuje množství kvalitního ovoce a zeleniny, ale i mořské ryby, které se vesměs dovážejí ne napřímo, ale přes překupníky, což zboží prodražuje. Pro české podnikatel­e mohou být zajímavé dodávky potravin do rostoucích maloobchod­ních prodejen v Íránu. Zájem mají Íránci také o potravinář­ské technologi­e, včetně stavby minipivova­rů.

Z firem, které chtějí nastartova­t nebo rozšířit svůj byznys v Íránu, se hlásí na prvním místě už zmíněný brněnský Zetor. „Obecně vítáme jakoukoliv podporu státu, tedy i případnou spolupráci s agrárním diplomatem,“uvedl pro LN Lukáš Krejčíř, finanční manažer společnost­i Zetor Tractors. Střední východ je podle něj pro značku atraktivní. V 60. letech minulého století firma do Íránu dodala 170 strojů. A v sousedním Iráku existovala montovna, která až do roku 1990 vyrobila přes 80 tisíc těchto traktorů.

Od roku 2016 vyváží Zetor ročně na základě nového kontraktu do Íránu několik desítek traktorů ročně. A hodlá export rozšířit. „I z tohoto důvodu usilujeme o posílení pozic v oblasti a jednáme s íránským partnerem o prohlubová­ní spolupráce,“říká Krejčíř.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia