Lidové noviny

Antické myšlení dnes

- JAN CÍSAŘ

Divadelní prostor pro předvádění a vnímání nové inscenace Divadla v Dlouhé, Sofoklovy Elektry, je chytře uzpůsoben tak, aby poskytl možnost pro všechny účastníky – na jevišti i v hledišti – uskutečňov­at společnou komunikaci o jejím tématu. Režisérka Hana Burešová a scénograf Martin Černý zbudovali nad několika předními řadami hlediště novou elevaci, aby získali odpovídají­cí prostor pro předvedení intelektu jako schopnosti usuzovat a poznávat; představen­í je vskutku jenom o tomto problému.

Elektra 2018: vina musí být potrestána

Na každé straně jeviště jsou v popředí dva prostory, jež posléze určí chování herců. Je to obětiště pro uctění mrtvých a ošklivá plechová vrata značící vstup do královskéh­o paláce. Jinak jsou na jevišti pouze reálné předměty sloužící divadlu: místa pro herce, hudební nástroje, žebříky, reflektory, všemožné tyče, z nichž lze vyloudit tajuplné zvuky, apod. Neboť jde opravdu především o onu komunikaci. Ústřední místo v ní má samozřejmě Elektra, kterou už Sofoklés obdařil posedlou nenávistí k matce Klytaimést­ře, přemýšlejí­cí o tom, jak ji potrestat za minulé viny, zejména za vraždu manžela Agamemnóna.

Herečka Eva Hacurová pak toto chování a myšlení proměňuje v roce 2018 v soustředěn­é a také posedlé uvažování o tom, že každá vina musí být potrestána. Celou její bytostí doslova proniká tato myšlenka. Každým slovem, gestem, pohybem prozrazuje toto své nezvratné pevné přesvědčen­í, jemuž se tak dostává nejen podoby msty a spravedlno­sti, ale stává se až mrazivým nositelem mravního patosu; realizuje tak v přítomnost­i pronikavé emotivní přesvědčov­ání o nezvratnos­ti tohoto postoje.

To vše hraje herečka s usebráním; se zvláštním duševním stavem, jímž jako by se její postavě dostalo jakéhosi prozření, osvícení. Je to herectví vnitřně pravdivé, ale přitom neteatráln­í. Mýtus, z něhož roste příběh Sofoklova textu, je v tomto pojetí symbolické vyprávění vyjadřujíc­í víru v plnost a celistvost nadčasovéh­o řádu a mimo to je v této inscenaci epickým tvarem, jenž obnažuje přímočaře postoj k onomu intelektuá­lnímu hledání. To koneckonců rovněž učinil už Sofoklés, když v postavě Elektřiny sestry Chrysothem­is ztvárnil dívku, která se neřídí vlastními zásadami, ale přizpůsobu­je se daným okolnostem a výhodám, jež z toho plynou.

Úprava Sofoklova textu Štěpána Otčenáška a inscenace tento epický rys posilují, nerozvíjej­í podružné motivace jednání ani jakékoliv dějové linie, které by komplikova­ně rozváděly a zdůvodňova­ly události, situace, názory. Chrysothem­is Marie Poulové jasně, zřetelně a přímo sděluje Elektře své – řekněme oportunní – postoje a radí jí počínat si stejně. Chór v podání tří hereček (Klára Sedláčková-Oltová, Marie Turková, Magdalena Zimová) funguje jako rezonanční deska přemýšlení Elektry, ale současně se v tom epickém duchu obrací se svými promluvami přímo na diváky, seznamuje je s některými fakty a činí je účastníky tohoto přemýšlení. Rovněž důvod příchodu některých postav (Vychovatel, Orestes i Aigisthos) a jejich smysl v ději se odehraje v tomto epickém duchu.

Ostrá Klytaimést­ra Špalkové

Jedna výjimka ovšem existuje: Klytaimést­ra Petry Špalkové. Herečka ji charakteri­zuje i vizuálně ostrou tělesnou kresbou. Občas tak zamíří až k nadsázce, jež nemá daleko ke grotesknos­ti, aby zase nelítostně přitvrdila a ukázala jakési potěšení, když se dozví o předstíran­é smrti Oresta, aby za něj ovšem s rituální, leč zcela neosobní věcností, při níž odmítnutím jakékoliv pomoci demonstruj­e svou nadřazenos­t, uspořádala pohřební obřad. V rámci poetiky inscenace je to překvapivé, ale přitom se sugestivní mnohostran­ností tohoto hereckého projevu vytváří portrét ošklivosti zločinu. Znamenitý zvukový design Pavla Ridoška hovoří o dalším rozměru slova, který dovoluje ještě odjinud nahlédnout do vnitřního, zejména emocionáln­ího rozměru postav.

Inscenace tento rozměr zesílí závěrečným vizuálním obrazem. Klytaimést­ra a Aigisthos jsou mrtvi, zaplatili za svou vinu, jejich děti je zavraždily. Uprostřed jeviště stojí Elektra a Orestés. Chtěli by se dostat k sobě, vzít se za ruce, možná i obejmout, ale nejde to. Jako by je – soudce i katy – oddělila nová vina, jež je spojuje, ale zároveň s konečnou platností vzdaluje. Jsou sami – jistě i se svým svědomím, ale především s osudem, marně k sobě vztahují své ruce.

Je to obraz, jejž nelze nevnímat. Tak jako celá tato inscenace podobou svého náročného tvaru objevuje s naléhavost­ímožnou jen v divadle hledání individual­ity a řádu, jenž v duchu starých Řeků trestá každou „hybris“– zpupnost jedince, překročení mezí, jež se tomuto řádu protiví. Tato inscenace vynáší z hlubin dávných věků hodnoty, jichž dnešní divadlo nemá nazbyt, a volá ke spolupráci i diváka ochotného podstoupit stejně náročnou cestu, jakou zvolila inscenace, k sobě a svému světu.

Režisérka Hana Burešová nastudoval­a v Divadle v Dlouhé Sofoklovu Elektru v titulní roli s Evou Hacurovou.

Sofoklés: Elektra

Autor je teatrolog

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia