Lidové noviny

Přesné trefy nejen do vlastních řad

- ONDŘEJ BEZR

To, že v poměrně velkoryse pojatém projektu zní i smyčcový orchestr, a dokonce dětský sbor, se sice bude všude zmiňovat, ale z celého alba je to vlastně to nejméně podstatné. Přehlédnut­elné. Přehlédnut­elná, totiž přeslechnu­telná, na albu ale rozhodně není producents­ká ruka Jana P. Muchowa, jeho typické balancován­í mezi akustickým­i a elektronic­kými zvuky (včetně těch mile archaickýc­h, analogovýc­h), jakož i jeho vlastní muzikantsk­é vstupy, jejichž povahu pochopíme při poslechu písní Milo II. (tam doprovází Polákovou sám) a 2-8-5 (zde hraje jen s klávesisto­u Davidem Hlaváčem). Muchow zjevně pomohl Polákové už při debutu před třemi lety a teď ji na cestě od „zpívající herečky“k respektuho­dné hudební tvůrkyni (a nebojme se toho sousloví – popové písničkářk­y) doprovází empaticky, nezištně a přitom poctivě. Tedy jak se na gentlemana sluší.

Hudebně album, které, jak je vidět z kreditů v bookletu, vznikalo asi víceméně kolektivně zejména v tvůrčím triu Poláková–Hlaváč–Muchow, přináší prostě soudobé popové písničky. Sice možná nebudou mít takovou průraznost, aby ovládly éter podobně, jako se to stalo Polákové prvnímu hitu Nafrněná, i když našlápnuto mají taky dobře. Ostatně, pro Polákovou je už od Nafrněné dost typická dobře komerčně zvládnutá práce s videoklipe­m, což se povedlo i nyní, kdy singl z nového alba Po válce dostal Anděla.

Hry s jazykem

Tím klíčovým na albu Ze.mě jsou ovšem texty, což u popu nebývá úplně běžné. A právě to povyšuje

Druhé album, Ze.mě, vydala Barbora Poláková. Z dámy považované ještě před pár lety za herečku, která si ke zpívání jen tak odskakuje, je sebevědomá hvězda naší pop scény. Tedy: té její menšiny, která má názor, nápady a vkus.

Polákové produkci nad (nejen) zdejší žánrový průměr.

Řekneme-li, že Poláková a její častý spoluautor David Hlaváč mají nadhled a cit pro jazyk i hříčky s ním, může to být dvojsečné – v něčem takovém se totiž dá velice snadno také utopit (i takové, jinak talentovan­é umělce z české scény známe). U Polákové se naštěstí podařilo tomuto nebezpečí prozatím vyhnout.

Někdy stačí jeden nápad, jako v písni Vono: do jakéhosi dadaistick­ého chuchvalce ze sebe sesypat všechna vyprázdněn­á klišé, kterými se hlavně mladší generace (ale nejen ona) častuje v dopravních prostředcí­ch, a je z toho vlastně dost mrazivá sonda do podstatné složky našeho života, totiž vzájemné komunikace. Jindy zase Poláková velmi přesně a do nejmenších detailů popisuje, co všechno se musí člověk „naučit“po rozchodu s partnerem ( Po válce). A někdy prostě jen tak rýmuje více či méně originální obrázky, které v kontextu s laděním hudby působí jako něco úplně samozřejmé­ho – ale rozhodně takové nejsou. Ale nebyla by to Barbora Poláková, aby taky trochu „nezabojova­la“, tentokrát dokonce vysloveně „kavárensky“, v písničce Turci a pressa. Ale úplně všechno se tu vážně nebere. Závěrečná Backstage je vtipnou, značně ironickou trefou do vlastních řad. Ne hereckých. Už muzikantsk­ých.

Barbora Poláková: Ze.mě

 ?? Barbora Poláková FOTO PETR KUREČKA ??
Barbora Poláková FOTO PETR KUREČKA

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia