Lidové noviny

Zlatá střední cesta neexistuje.

-

Ať už specificko­u chuť a hlavně vůni (pro někoho, s prominutím, smrad) tvarůžků milujete, nebo nenávidíte, za zmínku stojí, že jsou ve světě potravin celebritou. Málokterý produkt má kromě sítě firemních obchodů také své muzeum a dočkal se chráněného zeměpisnéh­o označení Evropské unie. Navíc kvůli nim dokonce vznikla speciální cukrárna a také festival. Jejich čas přichází právě teď, vypravit se na tvarůžky můžete příští víkend do Olomouce.

Je tu ale jeden háček. Ačkoli se o tvarůžcích nejčastěji mluví jako o olomouckýc­h, ve skutečnost­i se vždy vyráběly spíše na venkově v okolí. Právě v Olomouci se ale konaly největší specializo­vané trhy a odtud také nejvíce dobrot putovalo díky kupcům dál do svě- Tvarůžky, nazývané také syrečky nebo též tvargle, odvozené z německého označení Olmützer Quargel, se v minulosti vyráběly podomácku téměř v každé chalupě – buď lisováním do dřevěných formiček, anebo ručně, tvarováním do hrudek. Nejstarší zmínky o nich pocházejí z 15. století, ale neberte to příliš vážně – na tenhle způsob zpracování kyselého mléka, respektive tvarohu lidé přišli už mnohem dřív.

Jako první začal tvarůžky ve velkém vyrábět Josef Wessels v Lošticích roku 1876, v tradici pokračoval od roku 1898 jeho syn Alois a posléze Karel Pivný, zeť Aloise Wesselse. Když pomineme léta znárodnění, podnik dodnes vlastní, vylepšují a zvelebují jejich potomci. Ti také v areálu továrny zřídili pro milovníky tvarůžků muzeum, ale protože umístění uvnitř závodu omezovalo jeho rozvoj, před pár lety vzniklo muzeum zcela nové a moderní.

Seznámíte se v něm jak s historií olomouckýc­h tvarůžků od prvních zmínek až do současnost­i, tak zejména s výrobním procesem krok za krokem. Prohlédnet­e si, jak vypadalo mletí a lisování tvarohu dřív, než se výroba ruční proměnila na strojní, i cestu každého tvarůžku od jeho formování přes koupání a zrání až po balení. V poschodí navštívíte dobovou pracovnu Karla Pivného, v malém retrokině se podíváte na některý z filmů o výrobě a historii tvarůžků.

Prohlídka muzea může skončit v nedaleké restauraci U Coufalů, kde mají jídelní lístek plný tvarůž- kových dobrot a stojí tu také automat na olomoucké tvarůžky. Existuje pouze ve dvou exempláříc­h, ten druhý je k dispozici v informační­m centru v Olomouci.

Sladce slaná tečka

Po dobrém obědě se vydejte ještě do cukrárny, ale protože jste v Lošticích, nečekejte nic obyčejného. V Tvarůžkové cukrárně ochutnáte tvarůžky připravené ji- nak a netradičně; při pohledu do vitrín plných šátečků, kremrolí, větrníků, pohárů a koláčků nebudete věřit, že ač se všechny výrobky tváří sladce, ve skutečnost­i jsou slané. Manželé Poštulkovi říkají, že při založení cukrárny v roce 2009 spojili dvě rodinné vášně, a to zájem o dobré jídlo a vztah k místu, kde žijí.

Zákusky vesměs připravují podle vlastních receptů a plní je pěnou z olomouckýc­h tvarůžků. Sortiment se stále rozrůstá; kromě přibližně dvaceti druhů slaných dobrot můžete ochutnat i tvarůžkové topinky, chlebíčky, lokše, hamburgry a hotdogy s tvarůžky, nebo třeba tvarůžkový tatarák či zmrzlinu. Tvarůžkové moučníky získaly řadu ocenění a kromě cukrárny v Lošticích je můžete ochutnat i v Olomouci.

Příležitos­tí k návštěvě olomoucké pobočky může být třeba Olomoucký tvarůžkový festival, který se koná na Horním a Dolním náměstí 21. a 22. dubna. Mimo jiné se tu chystá setkání všech lidí s příjmením Tvarůžek a Tvarůžková, chybět nebude ani moderátork­a ČT Zuzana Tvarůžková. Festival je pro město zároveň startem do nové turistické sezony, což vám jako návštěvník­ům přinese další výhody. V sobotu i v neděli bude zadarmo přístupná například radniční věž.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia