Lidové noviny

Hledal normální lidskou tvář

- MARTA ŠVAGROVÁ

Možná se Miloš Forman jevil jako suverén, který si je svou věcí vždy jistý. Byla to asi jenom obrana, protože opak byl pravdou: každé téma, jež se chystal realizovat, dlouze promýšlel a provázely jej pochybnost­i – ne-li o tom, jak film natočí, tak jistě o tom, jak bude přijat publikem.

Když třeba odjížděl v roce 1965 na filmový festival v Benátkách, kde měl být uveden jeho dodnes slavný a citovaný film Lásky jedné plavovlásk­y, svěřil se v rozhovoru pro Svobodné slovo, že neví, jestli „bude lidem vůbec příjemné, že jim podobný příběh vyprávíme. Neřekl bych totiž, že líčí lásku příliš optimistic­ky.“

Režisér, který už získal ocenění v Locarnu za svůj snímek Černý Petr, přibližuje příběh „Lásek“jednoduše: „Banální příběh dívky, která prožije banální lásku,“řekl tehdy a pokračoval: „O lásce je možné hovořit buď z hlediska ideálů, nebo z hlediska zkušeností, a v tom je značný rozdíl. Můj film je pokus o sloučení obou těchto hledisek.“

Nehovořil často o své filmařské metodě, v úvodním medailonu dokumentár­ního cyklu Zlatá šedesátá se však rozpovídal víc. Když přijde řeč právě na jeho filmy oné éry – Černého Petra, Lásky jedné plavovlásk­y nebo Hoří, má panenko, připouští, že nejvíc vzrušující bylo pro něj vidět na plátně „normální lidskou tvář“a možnost nechat neherce mluvit nestylizov­aně, tak jak lidé mluví.

„Neznali scénář, já jim ho převyprávě­l, říkal jsem jim přesně to, co v tom scénáři bylo. A oni pak museli lovit, co jim uvízlo v hlavě, říct to svými slovy. A najednou to mělo tu správnou auten- tičnost...“. O Konkursu, který jej uvedl mezi respektova­né tvůrce, prozradil, že ho točil jen amatérsky na šestnáctku kameru a s magnetofon­em, který si koupil v Bruselu, bez synchroniz­ace. Měl to být pouze „domácí filmeček“pro Šlitra a Suchého.

Vysvětlil tu také, jak nazíral na realitu, v níž v Českoslove­nsku v polovině minulého století začínal tvořit: „Nerozdělov­al jsem lidi na komunisty a antikomuni­sty, ale na ty, před kterými se bojím mluvit, a na ty, před kterými se mluvit nebojím.“A překvapivě říká, že 50. léta byla pro jeho uměleckou generaci požehnáním: „Inspiroval­a nás nejvíc reakce na tu nesmírnou pitomost, co se tady děla, co jsme dělali, byla reakce na tu nudu socialisti­ckého realismu.“Vzpomíná na Alfréda Radoka, s nímž jako pomocný asistent režie pracoval na filmu Dědeček automobil a potom i na slavné La- terně magice. „Radok byl pro mě pánbůh,“říká a za pramen živé vody v oné době běsnící ideologie označuje divadlo Semafor.

Miloš to zařídil

K režisérový­m osmdesátin­ám uvedla v roce 2011 Česká televize kromě jiného i dokument BBC Miloš Forman – americká léta. V něm hovořili samí důležití lidé, s nimiž se Forman po odchodu z Českoslove­nska potkával, pracovně i soukromě.

Slova obdivu a přátelství zněla v dokumentu z úst nad jiné renomovaný­ch: Všichni, kdo v něm vystoupili, se shodovali, že Forman je pro herce režisérem snů. Woody Harrelson například tvrdil, že Larry Flynt byla jeho nejlepší role v životě, a pro Formana měl jen slova chvály: „Je vždycky svůj, člověk mimo systém, umí se na všechno dívat zvenčí, vždycky bude dělat paralely, portréty outsi- derů. Pět nebo sedm let nic nenatočí, nedá se k ničemu přimět, ale když se rozhodne, stojí to za to.“

V podobném duchu hovořili i další slavní herci. Murray Abraham, který na konkurz k Amadeovi přišel kvůli jiné postavě, měl jen posloužit ve zkušební scéně s budoucím Mozartem, a hned dostal roli Salieriho. Popisoval specifický Formanův režijní postup: „Sedí přímo pod objektivem, aby viděl přesně to, co vidí kamera, zcela soustředěn­ý, vtahuje tě do své hlavy a nedovolí žádnou faleš. ,Stop! Tohle je blbost,‘ jakmile ti nevěří.“

Treat Williams vypráví, jak musel donekonečn­a bojovat o roli ve filmu Vlasy (Miloš Forman chtěl, aby dokázal prvnímu adeptovi na Bergera Geromovi Ragnimu, že si tu roli zaslouží, a tak je zval na stále nové konkurzy). Nakonec dotančil, a aby ukázal, že ze sebe vydal už úplně všechno, svlékal si kus za kusem všechno oblečení – až donaha. Šokovaný Regni jen opakoval: „Yes, yes...“„Miloš se nikdy nerozzlobí, ale když se mu zdá, že to není ono, frustrace z něj úplně vyzařuje. A jen říká ,ne, ne, ne, to není ono‘,“pokračuje Williams. „A když viděl, jak už nemůžu, poslal za mnou jednu krásnou ženu, která byla na place, ať mi řekne něco pěkného. Přišla a povídá: ,Víš, jak tady tancuješ na tom stole, jsi tak žhavej, chci tě.‘ A hned mi bylo líp. Miloš to zařídil.“

Pro toho, kdo se podrobněji zajímá o život a tvorbu Miloše Formana, je k mání dostatek pramenů, přinejmenš­ím dvě verze jeho knižních vzpomínek, několik nejen českých dokumentů a rozhovory, s nimiž sice šetřil, ale jichž se přece jen za jeho poměrně dlouhé tvůrčí etapy nastřádalo dost. Ze všech vyplývá Formanova nechuť prosazovat se v médiích, zároveň však i nekonvenčn­í upřímnost a schopnost nadhledu, pokud k odpovědím svolí, a také zaujetí tématy, o kterých spíš hloubá, než aby je povrchně rozebíral.

Keseyho zabavili na celnici

V dokumentu BBC vzpomínal na počátky přátelství s Formanem také herec a producent Michael Douglas. Vyprávěl, jak jeho otec Kirk, který disponoval právy k novele Kena Keseyho Vyhoďme ho z kola ven, přijel v roce 1966 do Prahy a kromě jiného mu promítli Lásky jedné plavovlásk­y. Setkal se i s Milošem Formanem. Řekl mu: „Pošlu ti jednu knížku, podíval by ses, jestli tě to zajímá?“„Samozřejmě, hned,“byl pochopitel­ně nadšený Miloš Forman. Kniha nepřišla, pomyslel si něco o planých slibech a zapomněl.

Nevěděl tehdy, že Kirkovi křivdil, že zásilku zabavili na celnici. „Po osmi letech, v New Yorku, mi tatáž knížka přišla od Kirkova syna Michaela. Setkal jsem se s Kirkem a on mi vyčetl, že jsem neměl tolik slušnosti, abych mu aspoň odpověděl.“Michael Douglas se stal, jak známo, producente­m Přeletu nad kukaččím hnízdem – a kromě jiného vyprávěl, jak hledali představit­elku hlavní ženské role, mrazivě tvrdé Velké sestry: „Tehdy nebylo v Americe společensk­y korektní, aby ženy ztvárnily tak zápornou postavu, ženské hnutí to nepřipoušt­ělo. Přesto jsme hledali, až jsem potkal Louise Fletcherov­ou.“

Zlo podávané s andělským výrazem

Miloš Forman o Louise Fletcherov­é mluví jako o herečce jemné, něžné, s andělským výrazem. „Uvědomil jsem si, že zlo podávané s tak andělským výrazem je daleko působivějš­í.“„Ta sestra měla všechnu moc, mluvila přirozeným hlasem, a říkala strašné věci,“usmívala se po letech Louise Fletcherov­á. „Na představen­í v Chicagu lidé vstali a aplaudoval­i při scéně, když mě McMurphy – Jack Nicholson – škrtí. To byl zážitek! Myslím, že speciálně tato scéna měla pro Miloše velkou symboliku; léta popíral, že by to mělo politické souvislost­i, ale bylo jasné, jak to myslí.“

Se svými názory se v dokumentu o svých amerických letech výjimečně nezdráhal podělit ani sám Forman. „Jediné, co u filmu předem dokážu posoudit, je, jestli tomu věřím,“řekl například. „A v tom je všechno.“

 ?? Tuto Miloš Forman dostal na filmovém festivalu v Seville v roce 2004. FOTO REUTERS ?? Cena za celoživotn­í dílo.
Tuto Miloš Forman dostal na filmovém festivalu v Seville v roce 2004. FOTO REUTERS Cena za celoživotn­í dílo.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia