Lidové noviny

Čínská inventura začíná. Na Hradě

S prezidente­m a premiérem se dnes setkají vrcholní čínští manažeři. Chtějí se představit jako nový investor

- KATEŘINA MENZELOVÁ MICHAL PAVEC

PRAHA Představit se a uklidnit rozbouřeno­u situaci okolo investic v Česku. To je hlavní cíl prestižní byznysové delegace z Číny, která se dnes sejde s prezidente­m Milošem Zemanem i premiérem v demisi Andrejem Babišem (ANO). V následujíc­ích dnech pak i s manažery firem, do nichž v uplynulých letech vložila peníze skupina CEFC. Její investice v Česku fakticky přebírá čínský státní konglomerá­t CITIC. Právě jeho vrcholní manažeři – v čele s šéfem představen­stva – tvoří zmíněnou delegaci, které čeští politici přikládají velkou váhu.

Zatímco v poslední době musela za prezidente­m Zemanem většina návštěv jezdit na zámek v Lánech, Číňany přijme na Pražském hradě. „Tématem jednání bude investiční aktivita v České republice,“řekl Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.

O schůzku požádali šéfové kolosu CITIC také premiéra v demisi. „Cílem je představit se jako nový investor v Česku,“sdělil Babiš. K setkáním na tak vysoké úrovni

Čchang Čen-mingem

dochází navzdory tomu, že CITIC ještě podíl v CEFC Europe, jejíž mateřská společnost se v Číně v posledních měsících dostala do problémů, oficiálně nepřevzala. Podle dobře informovan­ého zdroje LN se jedná hlavně o symbolicko­u návštěvu, během níž dojde i na byznysové schůzky. „Nedá se ale očekávat uzavření nějakých zásadních dohod,“uvedl zdroj.

Vládou kontrolova­ná společnost CITIC je největší čínskou investiční korporací. O tom, že získá téměř poloviční podíl v CEFC Europe, v jejímž čele stojí Jaroslav Tvrdík, se v Česku psalo bezmála jako o hotové věci. K uzavření obchodu ale zatím nedošlo. Podle informací LN jde o proces, který potrvá ještě řadu měsíců. Přitom prv- ní zprávy o jednáních mezi manažery CEFC a CITIC se objevily poté, co vyšly najevo problémy šéfa CEFC a poradce Miloše Zemana Jie Ťien-minga. V Číně jej vyšetřují pro podezření z porušení zákona a podle CEFC odejde z jejího vedení i akcionářsk­é struktury.

CEFC je v Česku vlastníkem fotbalové Slavie, Pivovarů Lobkowicz, drží podíl i v aeroliniíc­h Travel Service a kapitálově vstoupila do J&T Finance Group.

Tvrdík na dotazy týkající se návštěvy CITIC do uzávěrky LN nereagoval.

Nicméně na sociální síti Twitter někdejší ministr obrany (ČSSD) Tvrdík 5. dubna uvedl, že CEFC a CITIC podepsaly dohodu o vytvoření SPV (special purpose vehical – společnost zvláštního určení) v Hongkongu. „CEFC vkládá aktiva, CITIC poměrově finanční prostředky. Nic se nerozprodá­vá, CEFC Europe získává silného partnera a zdroje na další rozvoj,“napsal k tomu Jaroslav Tvrdík.

Podle zpráv byznysovéh­o webu Nikkei Asian Review je však případný kontrakt ještě daleko. Server koncem března citoval šéfa CITIC Group Čchang Čeng-minga, který označil jednání s CEFC Europe za „předběžný kontrakt“.

Velké čínské nákupy

V Česku skupina CEFC spravuje aktiva v celkovém objemu přes 1,5 miliardy eur. Investoval­a například do strojírens­ké společnost­i ŽĎAS, letecké společnost­i Travel Service či Pivovarů Lobkowicz. CEFC je též majitelem dvou pětihvězdi­čkových pražských hotelů – Mandarin Oriental Prague a Le Palais Art Hotel Prague.

Z dalších nemovitost­í v Praze CEFC vlastní komplex Florentinu­m, objekt v ulici Na Poříčí 30 a také historicko­u budovu bývalé Živnobanky v centru Prahy. Je rovněžmajo­ritním vlastníkem fotbalovéh­o klubu SK Slavia Praha.

CEFC by se též ráda stala vlastníkem 50procentn­ího podílu v J&T Finance Group, kde ji nyní patří necelá desetina. V obsáhlé reportáži z konce března o aktivitách skupi- ny CEFC, kterou napsala novinářka ekonomické­ho magazínu Caixin, se uvádí, že tento obchod měl být pro skupinu klíčovou transakcí. S J&T měla dle Caixinu velké plá- ny. CEFC prý hodlala založit nezávislou obchodní banku J&T v Šanghaji, zajišťovat zahraniční platby a zúčtování a spolupraco­vat s Čínskou rozvojovou bankou.

Koupi polovičníh­o podílu v J&T Finance Group však koncem loňského roku neodsouhla­sila Česká národní banka, a to kvůli pochybnost­em o původu čín- ských financí. CEFC sice obratem podala k centrální bance žádost novou, pak ji ale nedávno stáhla. Důvodem, jak skupina CEFC uvedla, mají být změny v akcionářsk­é struktuře. Do ní by měla vstoupit již zmíněná CITIC Group.

„Společnost bude se svými partnery jednat o dalším pokračován­í tohoto projektu v nové situaci vstupu minoritníh­o akcionáře do CEFC Europe,“uvedla skupina v prohlášení z 19. března, v němž oznamuje stažení žádosti o schválení navýšení podílu v J&T Finance Group.

CEFC vkládá aktiva, CITIC poměrově finanční prostředky. Nic se nerozprodá­vá, CEFC Europe získává silného partnera a zdroje na další rozvoj.

 ??  ??
 ?? Je předseda CITIC Group Čchang Čen-ming (za stolem vlevo) jako doma. Na archivním snímku z října 2015 podepisuje v Londýně dohodu s šéfem britské developers­ké společnost­i ABP Sü Wej-pchingem za přítomnost­i čínského prezidenta Si Ťin-pchinga a tehdejšího b ?? Mezi vrcholnými politiky
Je předseda CITIC Group Čchang Čen-ming (za stolem vlevo) jako doma. Na archivním snímku z října 2015 podepisuje v Londýně dohodu s šéfem britské developers­ké společnost­i ABP Sü Wej-pchingem za přítomnost­i čínského prezidenta Si Ťin-pchinga a tehdejšího b Mezi vrcholnými politiky

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia