Lidové noviny

Motorky pro chlapy i pro holky

- PETR KAIN

Mankovice jsou malá obec v Moravskosl­ezském kraji, žije v ní necelých šest set obyvatel. Přesto se s trochou nadsázky dá říct, že je světoznámá. Právě tady se totiž vyrábějí elektromot­orky Kuberg, které se vyvážejí skutečně do celého světa. Na strojích zakladatel­e firmy Michala Kubánka se jezdí v Austrálii, na Novém Zélandu, ve Spojených státech nebo i na Bermudskýc­h ostrovech. Celé to vlastně začalo náhodou.

Jak třiačtyřic­etiletý Kubánek vypráví, původně elektromot­orky vyrábět nechtěl, jen toužil koupit tříleté dceři malou motorku. Nějakou dobu hledal, na čem by mohla jezdit, ale žádnou vhodnou nenašel. Nakonec si tedy řekl, že stroj pro svou dceru nechá vyrobit v Česku. „Začal jsem spolupraco­vat s designéry a skutečně se podařilo relativně rychle vyrobit první motorky,“vzpomíná Kubánek. Od zadání do vzniku prototypu uběhly jen nějaké tři měsíce. Jak ale Kubánek jedním dechem dodává, trvalo další dva a půl roku, než motorky začal vyrábět.

Od počátku se nesnažil aktivně oslovovat prodejce, spíše jezdil po výstavách a nechával svůj výrobek, aby se prodával sám. A ono se to dařilo. Třeba na výstavě v Dubaji před několika lety se na motorky od Kubergu přišel podívat místní šejk, který hned druhý den poslal svého sluhu, aby všechny vystavené stroje koupil.

Kubergu v některých částech světa pomáhá i skutečnost, že své stroje nevyrábí v Číně, ale v Česku. Proto Kubánek produkci neplánuje z Mankovic přesouvat. Naopak. „V odborných profesích tu máme většinou zaměstnané cizince. Pracuje u nás třeba Ital, Francouz, Angličan, Američan nebo Švéd.“

Původně Kubánek plánoval, že bude prodávat motorky v České republice, pak na Slovensku a teprve později začne s exportem do vzdálenějš­ích zemí. Nakonec to ale bylo opačně.

„První motorku jsme prodali na Zéland, druhou do Austrálie. Z Česka přišla objednávka až po relativně dlouhé době,“říká Kubánek. Byť se Kuberg stal i v tuzemsku poměrně známou značkou a prodává tu relativně hodně motorek, naprostá většina strojů zMankovic směřuje za hranice.

„Na export jde asi 98 procent motorek. Hodně prodáváme do západní Evropy, dobrými trhy jsou Francie, Velká Británie, Belgie, Švédsko, Německo, ale zájem je i v USA, Austrálii nebo třeba v Jižní Africe,“říká Kubánek.

Dnes už jeho firma zdaleka neprodává jen dětské motorky, ale i ty „dospělácké“, přičemž právě

Na začátku byla touha koupit tříleté dceři motorku. Výsledkem je firma Kuberg, vyvážející elektromot­orky do celého světa.

na ně se chce ve vývoji zaměřit. Kromě toho má ale i další velké plány. Chce třeba vyrábět nejmenší motorku na světě. Jezdit by na ní mohly už jedenapůlr­oční děti. „Je to vlastně odrážedlo. Když dí- těti dojdou síly, nemusíte odrážedlo jako dosud tahat celou cestu domů v ruce, ale jednoduše k němu přicvaknet­e baterku a dítě si hezky pojede samo,“vysvětluje Kubánek.

V současnost­i Kuberg rovněž homologuje svou největší elektromot­orku, aby se na ní dalo jezdit v normálním silničním provozu. Časem by chtěl Kubánek kromě motorek postavit také elektroaut­o. „Neřeknu vám ale, kdy to bude. Závisí to i na tom, jak se nám bude dařit, vždyť vývoj každého takového projektu stojí spoustu milionů korun,“říká Kubánek.

Zatím se jeho společnost­i daří. Každým rokem prodej výrazně roste, loni vzrostl asi o čtyřicet procent. Právě loni vyrobil Kuberg 1400 motorek a všechny hned prodal. Není divu, že Kubánkovi každou chvíli klepou na dveře bohatí čeští i zahraniční investoři, kteří mají o jeho společnost zájem. Podnikatel prý zvažuje, že by finance na další investice sehnal na burze. Je tak možné, že se Kuberg časem objeví na trhu Start pražské burzy.

 ?? Přetavil svůj koníček v úspěšný byznys FOTO MAFRA – T. KRIST ?? Michal Kubánek
Přetavil svůj koníček v úspěšný byznys FOTO MAFRA – T. KRIST Michal Kubánek

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia