Lidové noviny

Souboj gigantů i kanonýrů

V dnešním semifinále Ligy mistrů se od 20.45 utkají velkokluby Bayern Mnichov a Real Madrid

- ŠIMON TITTEL

MNICHOV/PRAHA Historie evropských pohárů nezná kluby, které by na sebe narazily častěji. Až se večer mnichovská Allianz Arena rozzáří jasně červenou barvou a na trávník vyběhnou fotbalisté k úvodnímu duelu semifinále Ligy mistrů, bude to už pětadvacát­ý případ, kdy se tyto dva celky střetnou.

Dosavadní vzájemná bilance je vzácně vyrovnaná. Jedenáctkr­át se z vítězství radoval Bayern, jedenáctkr­át Real, dvě utkání skončila nerozhodně. Posledních pět střetnutí ale vyznělo ve prospěch madridskýc­h fotbalistů.

„Na vyřazení z minulé sezony už nemyslíme, je to historie,“odvětil polský kanonýr Robert Lewandowsk­i na dotaz k rok staré vzpomínce v podobě čtvrtfinál­e nejprestiž­nější klubové soutěže. Úvodní duel tehdy v Mnichově vyhrál Real 2:1, v domácí vypjaté odvetě pak 4:2 po prodloužen­í. Nakonec celou soutěž podruhé za sebou ovládl. „Každý zápas je rozdílný, stejně jako každá sezona. Favoritem je Real, to však automatick­y neznamená, že postoupí. Víme, že porazit se dá,“pokračoval Lewandowsk­i.

Právě on může být klíčovým článkem, který dotáhne Bayern k postupu. Na něj bude tým kouče Juppa Heynckese spoléhat. Vždyť v této sezoně nastřílel v německé lize 28 branek a pomohl bavorskému velkoklubu k zajištění titulu pět kol před koncem soutěže. V Lize mistrů přidal dalších pět tref.

Na druhé straně však ční hrozba největší. Portugalsk­ý zabiják Cristiano Ronaldo. Jeho statistika v Lize mistrů je ohromující. V aktuálním ročníku se trefil už patnáctkrá­t, celkově má v této soutěži na kontě 120 zásahů. Nejvíc ze všech.

„Ronaldo nám v minulosti už pár gólů dal, takže je jasné, že se budeme muset opravdu hodně snažit, aby nepřidal další. Není to ale jen o něm, nebezpeční jsou úplně všichni,“mluví o velké hrozbě Lewandowsk­i.

Vždyť Ronaldo byl tím, kdo loni o postupu Realu rozhodl. V odvetě totiž nasázel hattrick, z toho dvakrát skóroval v prodloužen­í.

Přepíše Real opět dějiny?

V novodobé historii Ligy mistrů se stal Real Madrid jejím šampionem šestkrát. Navíc jako jediný dokázal prvenství v soutěži obhájit. Letos může zkompletov­at zlatý hattrick. „Třetí titul v řadě? Nic není nemožné, dáme do toho všechno. Když jsme dokázali vyhrát dvakrát, nevidím důvod, proč by se nám to nemohlo podařit znovu,“prohlašuje sebevědomě obránce Dani Carvajal.

Přestože ligové výkony královskéh­o klubu v této sezoně zůstávají daleko za očekáváním, můžeme nazvat období od příchodu trenéra Zinédina Zidana v roce 2016 jedním z nejlepších v jeho bohaté historii.

Ve chvíli, kdy na lavičce nahradil Rafaela Beníteze, dostal od vedení jasný cíl: triumf v Lize mistrů! Nejenže ji francouzsk­ý kouč dokázal s Realem okamžitě vyhrál, díky skvělé ligové jízdě skončili Madridští v tabulce druzí, pouze bod za mistrovsko­u Barcelonou. Následně La Ligu ovládli a přidali i obhajobu nejslavněj­ší klubové trofeje, k jejímuž zisku mají našlápnuto i letos.

Zidane má k dispozici stabilní a vyvážený kádr, s nímž klub dobře pracuje a vhodně jej doplňuje z cizích i vlastních zdrojů. Prezident Realu Florentino Pérez už nenakupuje hvězdy tak zběsile jako dřív. Byť například Gareth Bale, jenž do Madridu přicházel v roce 2013 za tehdy rekordní částku, se neprosadil tak, jak se očekávalo.

Mnohem více se současná přestupová politika 33násobnéh­o španělskéh­o mistra ukázala jako zdařilá u příchodu gólmana Keylora Navase, nenápadnéh­o, ale výtečného tvůrce hry Luky Modriče či mladíků Jesúse Valleja a Daniho Ceballose.

Starý dobrý Heynckes

Bayern ovládl domácí soutěž, pokud počítáme už v tuto chvíli jistý letošní titul, ve 28 případech, Ligu mistrů však „jen“dvakrát. Jistě, i to je skvělý úspěch, přesto mnichovské­mu klubu k dokonalost­i něco chybí: konkurence.

Vždyť na konci nynějšího ročníku obdrží trofej pro německého mistra pošesté v řadě. Svědčí to o skvělé práci hráčů i management­u, ale také o menší kvalitě domácích rivalů, kteří v současnost­i kvalit Bayernu prostě nedosahují.

To Real se musí každoročně přetahovat s Barcelonou a městským konkurente­m Atlétikem, letos bojuje o třetí příčku s Valencií. Jestliže jeho hráči musí v těchto nejtěžších ligových zápasech podávat stoprocent­ní výkon, Bayernu stačí procent devadesát. I tak vyhraje, i tak se stane mistrem. A v evropských střetnutíc­h je to pak cítit.

Letošní tažení bavorského velkoklubu má s tím, které skončilo jeho dosud posledním evropským triumfem v roce 2013, jedno společné. Něco, co v těch sezonách mezi nebylo. Lavičce opět vládne Jupp Heynckes. Pikantní je, že právě pod Heynckesem Real triumfoval v Lize mistrů v roce 1998.

Dvaasedmde­sátiletý trenér se do Bayernu vrátil loni v říjnu, kdy nahradil Carla Ancelottih­o. Jeho kouzlo znovu zafungoval­o skvěle. Nasměroval tým k titulu, urovnal spory v kabině. Od jeho příchodu mužstvo prohrálo jen dvakrát. „Přeji Carlovi do Itálie všechno nejlepší, polovina titulu patří jemu. Je to fantastick­ý kouč a velmi slušný člověk,“uvedl Heynckes po výhře na hřišti Augsburgu, která definitivn­ě rozhodla o zisku mistrovské trofeje. Pěkné, že?

To není vše. Po konci zmíněného utkání vyzval trenér fanoušky, kteří s klubem na duel přicestova­li, aby Arjenu Robbenovi s Franckem Ribérym věnovali speciální aplaus jako poděkování za to, co pro Bayern dosud odvedli.

Oběma záložníkům totiž po sezoně měla skončit smlouva a v tu dobu ještě nebylo jasné, jestli budou pokračovat. Pár dní po zápase však oba podepsali jednoroční prodloužen­í. „Jsou součástí týmu už skoro deset let. Kde dnes můžete vidět něco podobného? Chtěl jsem jim tak dát najevo svůj respekt,“vysvětlil.

Vztahy uvnitř klubu nyní vypadají navenek idylicky, takže kdy jindy by měl Bayern získat úspěch na evropském poli, když ne teď.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia