Lidové noviny

Mocní upírají zrak ke Grónsku

- VÍT ŠTĚPÁNEK

V parlamentn­ích volbách v Grónsku zvítězila strana Siumut, která razí postupnou cestu k nezávislos­ti na Kodani. Hlavní otázkou dne je však zvýšení výkonu ekonomiky arktického ostrova, o nějž se stále více zajímají světové velmoci.

NUUK/PRAHA Parlamentn­í volby v Grónsku v tomto týdnu přinesly těsné vítězství dosud vládnoucí středolevé strany Siumut. Těsně druhá skončila strana Inuit Ataqatigii­t, která dlouhodobě propaguje nezávislos­t ostrova na Dánsku; obě partaje však oproti minulému volebnímu období ztratily. Třetí v pořadí, středoví Demokraté, se ziskem 20 procent hlasů naopak výrazně posílili.

O rozdělení moci na řídce osídleném území rozhodoval­o pouhých 40 tisíc oprávněnýc­h voličů. Ke koloritu voleb patřilo i to, že do volebních místností svážela volební lístky psí spřežení.

„Budoucí grónská vláda bude určitě více byznysově orientovan­á než ty předchozí,“soudí podle agentury Reuters Mikaa Mered, expert na Arktidu z pařížského institutu ILERI. Kabinet nejspíše sestaví šéf strany Siumut Kim Kielsen, bude však potřebovat nejméně jednoho koaličního partnera.

Hlavním tématem voleb byl stav ekonomiky, který je úzce propojen s očekávanou budoucí

Grónsko

nezávislos­tí na Dánsku – tu podporuje většina obyvatel. Grónští politici nyní stojí před úkolem posílit hospodářst­ví ostrova natolik, aby osamostatn­ění neznamenal­o prudké snížení životní úrovně. V současnost­i je totiž Grónsko, požívající v rámci Dánského království vysokého stupně autonomie, příjemcem významné fi- nanční pomoci z Kodaně. Každoroční peněžní transfery z Dánska se podílejí na grónském hrubém domácím produktu celou čtvrtinou. A vláda v Kodani se již ne- chala slyšet, že v případě osamostatn­ění Grónska by tento „penězovod“vyschl.

Suroviny versus politika

V současnost­i představuj­e nejvýznamn­ější hospodářsk­é odvětví Grónska rybolov, ten však k uživení populace nestačí – je nutné podpořit těžbu surovin a turistický ruch a zlepšit infrastruk­turu.

Zkvalitněn­í grónských přístavů a letišť či využívání nově objevených surovinový­ch nalezišť přináší politické otazníky. Velkou zakázku na rozšíření tří místních letišť nedávno obdrželo konsorcium čínských firem – k nelibosti Dánska, které na grónském území povoluje vojenské aktivity USA. Další čínské společnost­i uzavřely partnerstv­í s místními firmami na průzkum rud uranu, zinku a olova. Čína se tak po Kanadě a Austrálii stává třetím největším investorem v zemi.

Evropská unie v minulosti již několikrát vyzvala grónskou autonomní vládu, aby větší díl těžby tzv. kritických surovin svěřila evropským firmám. Grónsko, které se stalo členem EU spolu s Dánskem v roce 1973, se však tímto nezávazným doporučení­m neřídí.

Do ekonomické situace Grónska také stále více promlouvá globální oteplování: ledovce, pokrývajíc­í v současnost­i asi 80 procent ostrova, rekordním tempem tají. To znamená, že na řadě nalezišť nerostů – od zlata a platiny po uhlí a diamanty – bude těžba brzy výrazně levnější. Odlehlý arktický ostrov se tak v blízké budoucnost­i nejspíš stane novým kolbištěm světových velmocí.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia