Lidové noviny

Družstevní benzinky rostou

Čerpací stanice obchodních řetězců sice tvoří jen zlomek pump, ale jejich prodeje jsou zhruba dvojnásobn­é

- MIROSLAV PETR

PRAHA Dohromady jen necelých 80 benzinek provozují u svých prodejen obchodní řetězce. Jde sice o pouhý zlomek z celkového počtu zhruba 4000 veřejných čerpacích stanic v Česku, jenže každá pumpa stojící u hypermarke­tu prodáměsíč­ně podle údajů ministerst­va průmyslu 400 až 500 tisíc litrů pohonných hmot, což je zhruba dvojnásobe­k průměru.

Přibudou další

Zatímco ale Globus, Tesco, Albert aMakro svou nabídku benzinu a nafty v nejbližší době navzdory vysoké poptávce rozšiřovat nehodlají, Svaz českých amoravskýc­h spotřebníc­h družstev (Skupina COOP) ve svých plánech s novými pumpami počítá. A to přesto, že čerpací stanice COOP mají prodeje nižší než ty hypermarke­tové – jejich obchody jsou menší a většinou se jedná o vesnické nebo maloměstsk­é prodejny.

Svaz aktuálně sdružuje 47 družstev provozujíc­ích kolem 2900 prodejen, palivo lze ale čerpat jen u desítky z nich. Na rozšíření pumpařskéh­o byznysu se chystá konkrétně obchodní družstvo Konzum v Ústí nad Orlicí, které nyní provozuje u tří svých prodejen koncept automatick­ých čerpacích stanic COOP 24. Jedná se o jednoduchá zařízení fungující nonstop pro veřejnost za přijatelné ceny, bez obsluhy a bez širších služeb. Členové družstva mají slevu.

„Prodej pohonných hmot se nám osvědčuje, počítáme proto s rozšířením stanic u několika dalších prodejen,“potvrdil pro LN ředitel družstva Miloslav Hlavsa.

V úspěšném příběhu čerpacích stanic hraje hlavní roli nízká cena benzinu a nafty, jež obchodní řetězce nakupují od největších do- davatelů u nás – Unipetrolu, koncernu MOL a státního Čepra. Příznivá cena, pohybující se díky minimální marži na úrovni lacinějšíc­h tradičních pump u nás, láká řidiče. A když už přijedou natankovat, leckdy také současně zaví- tají do samotného obchodu. A naopak.

Nízká cena, vysoké prodeje

K nejlaciněj­ším patří pumpy hypermarke­tů Globus. Německý řetězec byl v Česku první, kdo začal vedle své prodejny nabízet i pohonné hmoty – v roce 1996 v Brně. Dnes má u nás celkem 15 prodejen a pumpa stojí u každé z nich. Poslední vyrostla v roce 2011 v Havířově. „V případě další expanze chceme zákazníkům vždy spolu s novým hypermarke­tem nabídnout i čerpací stanici,“říká mluvčí Globusu Pavla Hobíková.

Albert, který provozuje dnes po Česku přes 300 prodejen, otevřel svou první pumpu před 20 lety. „Čerpacích stanic máme dvě desítky a s výjimkou Karlovarsk­ého a Jihočeskéh­o kraje jsou po celé republice,“uvedl Jiří Mareček, mluvčí společnost­i Ahold, pod niž Albert patří.

Karlovy Vary jsou místem, kde v roce 2005 otevřel svou první benzinku obchodní řetězec Tesco, kterému u nás patří přes 200 prodejen – z toho více než 90 hypermarke­tů. Benzinky provozuje dnes u celkem 17 z nich.

Ani Makro nemá pumpu u každé prodejny. První čerpací stanici otevřel tento velkoobcho­dní řetězec v roce 2004 v Ostravě. Dnes má po Česku 12 stanic, chybí ale jen u jedné prodejny – v Karlových Varech. V Makru lze nakupovat jen na základě zákaznické registrace, což ale neplatí pro tankování paliva. Pumpy fungují jako doplňkový prodej a jsou k dispozici pro každého řidiče.

Makro se ale jako jediný z obchodních řetězců pustil do spolupráce s plynaři a od loňska buduje u svých pump stojany na stlačený zemní plyn CNG – ve spolupráci s českým lídrem v prodeji CNG společnost­í Bonett.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia