Lidové noviny

Lékařské fakulty nešidíme

Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima říká: Nedostatek lékařů není naše věc a počty samoplátců omezovat nebudeme

- LN LN LN LN LN LN LN LN LN

Stát na nás sedm let kašlal

verzity Karlovy a Správní rada UK. Ministerst­vo školství pošle prostředky na vzdělávací a vědeckou činnost podle svých pravidel a my je pak rozdělíme fakultám podle našich pravidel.

Nepříliš. Největší roli hraje v obou případech počet vzdělávaný­ch a náročnost výuky. Ale ne stoprocent­ní. Jsou tu ještě výkonové ukazatele, které zohledňují například mobilitu (studijní pobyty v zahraničí – pozn. red.) nebo vědecké výsledky. Ministerst­vo drželo v letech 2015–2016 váhu výkonových ukazatelů na 24 procentech. V roce

Zdá se vám to moc? Víte, kolik má univerzita celkem zaměstnanc­ů? Jedenáct tisíc! Na rektorátě přibývají částečně v souvislost­i s akreditace­mi, částečně s ohledem na digitaliza­ci, zavádění spisové služby, posílení mezinárodn­ích aktivit a podobně. Společné náklady narostly i o prostředky na ekonomický informační systém a technologi­ckou a personální přípravu na ochranu osobních údajů.

Oddělují se hned. A platí se za ně například celouniver­zitní počítačové systémy, podobně jako například podpora Pokud se ptáte na to, zda by lékařské fakulty měly podle ministersk­ých pravidel rozdělován­í příspěvku více peněz než podle univerzitn­ích, pak je odpověď taková, že v letech 2015 a 2016 byly univerzitn­í principy nastaveny pro lékařské fakulty výhodněji než ministersk­é, v letech 2017 a 2018 naopak lékařské fakulty ztrácely.

Naše výpočty jsou správné. My jsme poskytli fakultám podklady a výpočty, o které požádaly v rámci debaty o nastavení principů. Kromě toho jsme nabídli, že si mohou příslušné výpočty provést samy, vstupní data našich výpočtů jsme dali k dispozici. Myslíte ubrat jinde? Kde?

Ve vaší otázce se objevuje špatná informace. Na bohoslovec­kých fakultách se totiž studuje i sociální práce, etika, filozofie i pedagogika. Takže bohoslovců je několik desítek. Kromě toho těch pár bohoslovců rozpočet univerzity opravdu nezruinuje. Od státu dostávají na studenta jen základní sazbu necelých třicet tisíc ročně. Lékařská studia jsou dotovaná částkou zhruba třikrát vyšší. A když jsme u toho, kolik dává stát na jednotlivá studia, je tu nebezpečí, že některé obory kvůli nedostatku financí zmizí, například některé malé obory. Když totiž například arabistiku nebo skandinavi­stiku studuje pět lidí, tak na ně dostanete ročně pětkrát cca 37 tisíc. A z toho máte uživit dejme tomu tři učitele? Univerzita v rámci svých principů vede debatu o nutnosti podpory lékařských a pedagogick­ých studijních programů a způsob jejich podpory najdeme. Musí být ale postaven na konsenzu. Omezovat zahraniční studenty samoplátce nebudeme. Protože 30 až 40 pro- cent platu učitelů, kteří tam jsou, jde z této anglické paralelky. Aby bylo jasno, jak to funguje. Rozdíl platů mezi lékařem ve fakultní nemocnici a na lékařské fakultě je více než dvojnásobn­ý a tento rozdíl částečně kompenzuje­me z anglické paralelky.

Já jen říkám, že možnosti jsou různé. A nedostatek lékařů musí řešit resort zdravotnic­tví, ne univerzita. Možná vás ale potěší, že pro příští rok chceme udělat jeden malý krok, který ještě musíme projednat s Akademický­m senátem UK. Předpoklád­áme, že některým fakultám nějakou symbolicko­u částku „utrhneme“a jiným, tedy zejména těm lékařským, ale třeba i fakultám, které připravují budoucí učitele, přidáme. Přitom ale budeme pořád opakovat pravdivá slova o tom, že stát na nás – rozumějte na vysoké školy – sedm let kašlal a rozpočet stagnoval.

Letos je to poprvé přes ty tři miliardy. Předtím šlo o směšné částky, které nepokryly inflaci, a vůbec už ne nárůst mezd. Ten ve veřejném sektoru činil 22 procent, u vysokých škol jen cca pět procent. Jen tak tak že zvýšení pokrylo náklady na energie. A když se podíváte na podíl HDP, který ČR dává na vysoké školy, ten dokonce klesal. V letech 2008 až 2010 šlo na české vysoké školy 0,66 až 0,68 procenta HDP, a v letech 2016 až 2017 dokonce jen 0,45 až 0,47 procenta.

Je nutné říci, že se jedná o případ jedné děkanky jedné fakulty na jedné veřejné vysoké škole. Samotný příběh znám trošku z médií a samozřejmě jsem se i informoval. Problém má několik rovin. Standardně se plat vysokoškol­ského učitele skládá z několika částí. Je to samozřejmě stanovená mzda včetně osobního ohodnocení a rizikových příplatků. Dále k tomu přicházejí odměny. Ty na Univerzitě Karlově vyplácíme dvakrát ročně v závislosti na hospodářsk­ém výsledku dané fakulty, respektive univerzity. Vysokoškol­ští učitelé mohou být také zapojení do mezinárodn­ích či národních projektů, kde mají část úvazku či odměnu. Pokud jde o evropské projekty, může jít i o vyšší částky. A dalším aspektem může být i to, že vysoké školy mají komerciona­lizovat své výsledky, spolupraco­vat s průmyslem a s veřejnou sférou. Tyto projekty přináší prospěch a finance jak pro univerzitu, tak přirozeně i osobám, které se na nich podílejí. A tam mohou být ty odměny relativně zajímavé.

 ?? A rozpočet stagnoval, říká jménem vysokých škol rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima FOTO MAFRA – TOMÁŠ KRIST ??
A rozpočet stagnoval, říká jménem vysokých škol rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima FOTO MAFRA – TOMÁŠ KRIST

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia