Lidové noviny

Dluhový „očistec“má šanci

- KRISTIÁN LÉKO

Do bezplatné právní poradny v Českých Budějovicí­ch před časem přišla zdravotní sestra a chtěla radu ohledně osobního bankrotu. „Měla měsíční příjem 18 tisíc korun, dvě děti a tři miliony dluhů po bývalém manželovi. Bohužel jsme jí nemohli nijak pomoci, protože její příjmy nebyly dostatečně vysoké, aby během pěti let zvládla splatit aspoň 30 procent svých dluhů. Soud ji tak nepustí do procesu oddlužení,“řekl advokát a insolvenčn­í správce Jan Kubálek na čtvrteční konferenci v Poslanecké sněmovně k vládnímu návrhu, jehož cílem je umožnit smazání dluhů stovkám tisíc lidí, kteří dnes na vstup do „dluhového očistce“nedosáhnou.

Experti odhadují, že počet lidí, kteří nesplní podmínku splacení alespoň 30 procent dluhů za pět let, je asi půlmilionu. „Novela nabízí východisko všem, kteří by měli poctivou snahu se z dluhové pasti dostat. Není přijatelné, aby stát stovky tisíc lidí uvrhoval do doživotníh­o trestu, kdy jsou pronásledo­váni exekutory a nemají šanci své dluhy splatit,“prezentova­l svůj plán ministr spravedlno­sti Robert Pelikán (ANO).

Podle ministrový­ch původních představ měla zmizet třicetipro­centní hranice pro vstup do oddlužení a dluhy by mohly být smazány po sedmi letech každému, kdo „sekal dobrotu“a učinil pro jejich splacení maximum. Novelu nyní řeší poslanci ve výborech a zákonodárc­i napříč stranami říkají, že na nutnosti řešit problém předlužení panuje shoda. Marek Benda (ODS) odhaduje, že do podzimu by mohla novela dokončit legislativ­ní proces.

Poslanci ANO proti Pelikánovi

Je však otázkou, v jaké podobě se nakonec novela ve Sbírce zákonů objeví. Už na čtvrteční konferen-

Podle aktuálních dat je v exekuci 863 tisíc lidí. Půl milionu jich má tři a více exekucí, což je podle expertů hranice dluhové pasti. Jedinou legální cestou „na svobodu“je oddlužení, které ale dnes vyžaduje, aby dlužník za pět let splatil alespoň 30 procent svých pohledávek. Kdo na tuto metu nedosáhne, bude do konce života pod tlakem exekutorů a bude živořit v šedé ekonomice.

ci totiž bylo zjevné, že ministr Pelikán ztrácí politickou sílu, protože již avizoval, že v nové vládě sedět nechce. Podstatný je zejména pozměňovac­í návrh, za nímž stojí poslanci ANO Taťána Malá a Patrik Nacher. Ten jej nazval „kompromisn­ím“a revoluci navrženou Pelikánem nahrazuje korekcí stávajícíh­o modelu oddlužení.

Návrh počítá se zachováním zásady, že pro oddlužení je třeba zaplatit 30 procent dluhů za pět let. Na rozdíl ode dneška by ale bylo umožněno do „očistce“vstoupit i dlužníkům, u nichž je od začát-

Novela insolvenčn­ího zákona z dílny ministerst­va spravedlno­sti má takzvaný osobní bankrot zpřístupni­t širšímu okruhu dlužníků. Proces by trval tři, pět či sedm let v závislosti na výši splacených dluhů. Návrh by odstranil vstupní podmínku, dle níž musí být dlužník schopen uhradit během pěti let aspoň 30 procent svých dluhů. Hranice by nebyla stanovena.

ku zjevné, že tolik splatit nezvládnou. Například ona sestřička z jižních Čech by ze svého platu mohla za pět let umořit zhruba deset procent svých dluhů. Podle představ Malé a Nachera by jí soud do oddlužení vpustil, čímž by mimo jiné zastavil nárůst dluhů o úroky.

Po pěti letech by pak soud mohl zbylé dluhy smazat, pokud by jej přesvědčil­a, že udělala maximum a více splatit zkrátka nemohla – třeba proto, že zdravotní sestry jsou v Česku placené prachbídně a lépe honorovano­u práci nesehnala. Návrh tím navazuje na

Podle nových pravidel by mělo k oddlužení stačit, když dlužník nabídne věřitelům na úhradu svých dluhů veškerý majetek a dále bude sedm let vynakládat veškeré úsilí k tomu, aby své dluhy splatil. „Není to dluhová amnestie, která by jednorázov­ě odpustila dluhy,“řekl ministr Pelikán s tím, že podobné řešení zná celé Evropa, leckde i za mnohem mírnějších podmínek.

dosavadní právní úpravu, podle níž mohou soudy smazat zbytek dluhů i člověku, který 30 procent nesplnil. V rozhodovac­í praxi soudů nalezneme verdikty, kdy byli oddluženi lidé s 25 procenty, ve výjimečnýc­h případech i méně.

Jelikož návrh pochází od dvou vlivných poslanců ANO, lze očekávat, že nejsilnějš­í strana ve sněmovně dá přednost této variantě před původními plány Roberta Pelikána, který v době definitivn­ího hlasování možná už ani nebude poslancem. Navíc se zdá, že tato varianta by mohla mít podporu i dalších stran, teoreticky by jí stačily hlasy ODS. S návrhem by neměla mít problém ani sociální demokracie. Její poslanci Jan Chvojka a Kateřina Valachová ale chtějí, aby zranitelné osoby jako důchodci či invalidé měli možnost oddlužení dříve, třeba už po dvou letech. Zejména u seniorů je totiž zjevné, že se jejich příjmy nezvýší, a je bezcitné držet je v exekuci.

Lidovecký poslanec Marek Výborný, jenž řídí podvýbor pro exekuce a insolvence, vytipoval několik neuralgick­ých bodů, jichž se zřejmě budou týkat poslanecké pozměňovac­í návrhy. Kromě délky procesu a minimálníh­o procenta splacených dluhů je to například i maximální výše dluhů pro vstup do oddlužení. Aktuálně je navrhován tisícináso­bek existenční­ho minima, tedy 2,2 milionu korun – což by před branami „očistce“nechalo stát i onu zdravotní sestru z jižních Čech.

Je také otázkou, zda by mělo být možné proces opakovat, nebo zda by mělo jít o jednorázov­é dobrodiní státu ve snaze vrátit lidi do běžného života. Výborný rovněž zmínil, že poslanci diskutují o zákazu reklamy na spotřebite­lské úvěry. Řeší se také nastavení systému nezabavite­lné částky, aby lidem s vyššími příjmy zůstávalo o něco více peněz pro osobní potřebu. Dnes jim nemůže zbýt více než zhruba 12 500 korun, což je nemotivuje, aby vydělávali více.

Zdá se, že se ve sněmovně zrodil kompromis ohledně revoluce v osobních bankrotech. Druhou šanci by měl dostat každý, kdo bude pět let poctivě splácet maximum, i když neumoří ani 30 procent svých dluhů.

Dotace od státu? Nesmysl!

Značnou pozornost si na konferenci zasloužil příspěvek ekonoma Jana Plačka a experta na obchodní právo Bohumila Havla. Podle nich by měla být zachována hranice 30 procent za pět let, a pokud by dlužník splatil méně, zbytek by mu poskytl stát jako zvláštní sociální dávku. Prý proto, že současnou situaci se stovkami tisíc lidí v dluhové pasti spoluzavin­il nekvalitní legislativ­ou.

Podobné nápady však razantně odmítl ministr spravedlno­sti Pelikán, podle nějž stát současnou situaci nezavinil a šlo by jen o dotování byznysu věřitelů, kteří si neověřili, zda dlužníci zvládnou splácet. „Absolutně nechápu, proč by stát měl podporovat podnikání úvěrových žraloků. Jsou to nesmyslné návrhy, které se jen snaží přesypat peníze ze státní kasy do soukromých kapes,“říká i Radek Hábl, expert z vládní Agentury pro sociální začleňován­í.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia