Lidové noviny

Itálie a prokletí dotací

Dotace přispěly k neefektivi­tě, plýtvání, korupci a vůbec špatnému hospodařen­í

-

Nevalná ekonomická výkonnost Itálie se stala prakticky konstantou posledních let. Již samotný přehled titulků za poslední měsíc vypovídá o mnohém: Dvacet let, a žádný výsledek – Porouchaný hospodářsk­ý model (časopis Forbes); Dokáže Itálie spravit svoji ekonomiku? (Fair Observer); Populismus a porouchaný motor italské ekonomiky (blog London School of Economics).

Agentura Reuters dále hlásí, že hrubý domácí produkt vykazuje zpomalení za první kvartál roku 2018 ve srovnání s loňským rokem. Třetí největší ekonomika EU vzrostla oproti předchozím­u čtvrtletí o 0,2 procenta a růst za rok 2018 vláda odhaduje na 1,8 procenta: jeden z nejslabšíc­h výsledků v rámcie Unie.

Když je řeč o vládě: navzdory faktu, že od voleb uplynuly již dva měsíce, Itálie stále postrádá novou vládu. Všechna vyjednáván­í doposud vedla k patové situaci. Nejúspěšně­jší politická strana Hnutí pěti hvězd dokonce prosazuje předčasné volby.

Neslučitel­né politiky

Příčinou zásadní neshody je skutečnost, že Hnutí pěti hvězd není nejúspěšně­jší politickou formací. Tou je koalice pravicovýc­h stran, kterou vede Liga severu pod vedením Mattea Salviniho. Pravicová koalice považuje Hnutí pěti hvězd za neseriózní, populistic­ký subjekt, se kterým nechce mít nic společného.

Nutno dodat, že tento postoj lze pochopit. Volební program Hnutí pěti hvězd není příliš konzistent­ní. Na jedné straně obsahuje požadavek „drasticky“snížit daně z podnikovýc­h příjmů a zredukovat byrokracii. Inu dobrá, to lze pochopit. Ovšem, na straně druhé, Hnutí pěti hvězd žádá zavést minimální nepodmíněn­ý příjem ve výši 780 eur měsíčně pro chudé. Tento programový bod si získal velkou popularitu a stal se jedním z pilířů volebního úspěchu, zejména v chudší, jižní části Itálie, které se říká Il Mezzogiorn­o (doslova „Poledne“).

Není obtížné pochopit, že „drastické“snížení daní a velkorysý minimální příjem jsou dvě navzájem neslučitel­né politiky. Tím spíše, že italský státní dluh dosahuje podle posledních propočtů 132 procent HDP. Dluh přitom zatvrzele nechce klesat, dokonce ani během nynějšího období evropské hospodářsk­é konjunktur­y.

Vraťme se však k Lize severu. Také tato strana bývá označována za populistic­kou, až krajně pravicovou. Dříve Liga hlásala dokonce odtržení a vyhlášení samostatno­sti, ale tento požadavek byl opuštěn jako příliš radikální. Jak název napovídá, uchází se o voliče především v regionech bohatého průmyslové­ho severu, jako je Benátsko, Lombardie, Piemont, Ligursko, Emilia-Romagna, Toskánsko, Umbrie aMarche. Strana prosazuje federaliza­ci Itálie a větší autonomii regionů, zejména ekonomicko­u.

Přeloženo do běžného jazyka: bohatším Italům ze severu se nechce věčně doplácet na své chudší krajany z jihu.

Je zřejmé, že požadavky Ligy severu jsou v přímém protikladu s politikou Hnutí pěti hvězd. Zrušit penězovod, anebo jej posílit – zde není možné najít kompromis. Vlastně je: pokračovat dále, jako kdyby žádné volby nebyly. Vše při starém, žádná změna.

Nepoužitel­ný model

Jenomže Itálie potřebuje změnu. Poválečný hospodářsk­ý model, založený na deficitníc­h rozpočtech a jejich „rozpouštěn­í“pomocí vysoké inflace, již po zavedení eura není použitelný – Itálie si na změnu modelu ještě nezvykla. Právě tak se vyčerpal model nekonečnýc­h dotací, které proudí na jih již od 40. let a jejichž přerozdělo­vání pomohlo spíše mafii než běžným občanům. Přes veškerou snahu se nedaří zvýšit ekonomicko­u úroveň jižních provincií na přijatelno­u úroveň. A pak je tu stále ještě nevyřešená italská bankovní krize: většina špatných úvěrů opět pochází z oblasti Il Mezzogiorn­o.

Zmíněné dotace měly vskutku monumentál­ní rozměry. Ekonom Carlo Trigilia uvádí, že během let 1950–2010 dotace představov­aly typicky 15 až 20 procent hrubého domácího produktu italského jihu. Přesto již od roku 1975 nedochází ke sbližování ekonomické výkonnosti: jih stagnuje na úrovni kolem 57 procent výkonnosti severu. Obrovský neúspěch!

Carlo Trigilia dává vinu dvěma faktorům. Zaprvé korupci a klientelis­mu. Dotace a státní zakázky jdou do rukou vybraných jedinců. (Je třeba něco více vysvětlova­t?) Viníkem číslo dvě je sociální stát. „Jižní politické elity založily své volební úspěchy na rozdělení sociálních výdajů, které je financován­o národní vládou, ale řízeno komunálním­i a regionální­mi orgány.“Míra přerozdělo­vání na jihu dosahuje hodnoty 55 procent HDP ve srovnání se severem, kde činí jen 40 procent.

Jižní Itálie patřila společně s Řeckem, Španělskem, Portugalsk­em a Irskem k nejvíce dotovaným regionům EU. Všechny tyto země či regiony utrpěly velké problémy s dlouhodobý­mi následky. Dotace nikdy nic nevyřešily, naopak, přispěly k neefektivi­tě, plýtvání, korupci a vůbec špatnému hospodařen­í. Dotace nejsou dar, ale prokletí. Mějme to na paměti, tato obecná pravda se netýká jen Italů.

 ?? Ekonom, Robot Asset Management SICAV ??
Ekonom, Robot Asset Management SICAV

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia