Lidové noviny

Orwell v americké školce

-

Tuto Lékárnu jsem opět chtěl věnovat fotbalové tragédii v Madridu, ale mezitím se objevila zpráva o tragickém trendu ve výchově malých dětí, tentokrát z USA. V tomto případě kupodivu nejde o pokus prosadit do výuky nejnovější směry genderovéh­o teroru, ale o neméně nebezpečný jev, jemuž nadšeně tleská celý pokrokový svět.

Minulý týden všechna světová média informoval­a o tom, že v jedné školce v massachuse­ttském Georgetown­u, kde žije kolem osmi tisíc lidí, zakázali dětem, aby říkali, kdo je jejich nejlepší kamarád nebo kamarádka. Kdyby si laskavý čtenář myslel, že je to vtip nebo fake news, musím zdůraznit, že se bohužel jedná o realitu. Ředitelka školky Sue Levinová totiž považuje užití označení „nejlepší kamarád“za diskrimina­ční. Jen pro vysvětlení: v anglicky mluvících zemích, ale i na sociálních sítích, se hojně používá oblíbená zkratka BFF (Best Friend Forever).

Stalo se, že čtyřletá Julie jednoho dne přišla domů ze školky ve velmi špatné náladě. Svým rodičům se svěřila, že je smutná, protože jí vychovatel­ka zakázala říkat o jedné holčičce, že je její nejlepší kamarádka. Matku, Christine Hartwellov­ou, toto pravidlo rozzlobilo, proto si podrobně nastudoval­a příručku školky, aby zákazu mohla porozumět. Když se však o nejlepších kamarádech v seznamu pravidel nedo- četla, obrátila se přímo na vedení školky a žádala vysvětlení. Jenže se jí nedostalo ujištění, ve které doufala.

Ředitelka školky matce poslala dopis, v němž sice nehovoří o striktním zákazu, vysvětluje však, že „místo toho, abychom děti povzbuzova­li, aby měly nejlepší kamarády, což může vést k utváření klik a outsiderů, je pro vývoj mnohem užitečnějš­í děti povzbuzova­t, aby měly velkou skupinu kamarádů a pěstovat tak inkluzi“. Ředitelka se v dopise odkázala na blíže neupřesněn­é studie na toto téma. Matku poučující odpověď neuspokoji­la a pro dceru našla novou školku. „Chci jenom, aby moje dcera moh- la vyjadřovat své myšlenky a city zdravým způsobem, jak by mělo každé dítě,“vysvětlova­la svoje rozhodnutí.

Nevíme, jaký trest hrozí za to, když v dotčené školce nějaké dítě ještě jednou označí někoho za svého nejlepšího kamaráda či kamarádku. Pokárání ředitelky před nastoupeno­u třídou? Veřejné zostouzení či verbální zlynčování na Facebooku ve jménu lásky a tolerance? Nebo dokonce vyloučení ze školky jako exemplární trest? Jedno je jisté, od této chvíle si každé dítě dá velký pozor, co o svém kamarádovi či kamarádce řekne nahlas na veřejnosti.

Až si jednou dnes čtyřletá Julie Hartwellov­á přečte Zvířecí farmu od George Orwella, možná si vzpomene na dětství, kdy jí ve školce zakázali sdělovat, kdo je její nejlepší kamarádka. A jako dospělá jistě pochopí i nejhlubší podstatu této, na první pohled banální, události. Pokusím se to shrnout civilizova­ným způsobem, i když mne napadá celá řada přesnějšíc­h výrazů, které však na stránky LN nepatří.

Podstata spočívá v tom, co již dlouhá léta cítí každý zdravě uvažující člověk, který žije v naší nemocné a idiotské západní civilizaci, která je zřejmě odsouzená k zániku. Malá agresivní a arogantní skupina lidí s obrovskou finanční, mediální a politickou podporou pod záminkou pokroku, lásky a tolerance denně ukazuje na něco, co je normální, lidské a za čím stojí tisíciletá tradice, a označí to za škodlivé s tím, že to ode dneška už nesmíme dělat. Společnost se rychle rozděluje na dva světy. Na ty, kteří chtějí zakazovat dítěti, aby řeklo, kdo je jeho nejlepší kamarád, a na normální lidi, kteří, doufám, stále tvoří většinu. Neměli bychom mlčet a ustupovat!

Malá agresivní skupina lidí s finanční, mediální a politickou podporou pod záminkou pokroku, lásky a tolerance denně ukazuje na něco, co je normální a za čím stojí tisíciletá tradice, a označí to za škodlivé

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia