Lidové noviny

Diesel bez filtru je jako auto bez brzd

Michal Vojtíšek (45)

- MIROSLAV PETR

Dieselgate, zákazy vjezdu naftových aut do některých měst, rapidní pokles prodejů. Automobily na naftu jako by měly cejch vraha životního prostředí a zdraví obyvatel. Jenže nic není černobílé. „Je možné, že naftový motor je účinnější a vede k menšímu znečištění ovzduší než výroba elektřiny spalováním uhlí v elektrárná­ch,“říká Michal Vojtíšek, vědec, vysokoškol­ský pedagog a odborník na emise spalovacíc­h motorů.

LN Německá města omezují vjezd do centra naftovým vozům a spolkový Nejvyšší soud to nedávno požehnal. Nepřipadá vám to jako přehnaná hysterie?

Já se obávám, že to přehnaná hysterie není. Německý soud rozhodl, že města mohou zakázat vjezd určitých kategorií vozidel, pokud je to potřeba pro ochranu lidského zdraví. Německá města stejně tak jako města česká a dalších zemí trpí nadměrným znečištění­m ovzduší. Jedná se o pevné částice, které obsahují rakovinotv­orné látky, které mají schopnost zachytit se v plicních sklípcích a buněčnou membránou pronikat do krevního oběhu.

LN Škodí jen ony pevné částice?

Zdaleka ne. Dále se jedná o oxidy dusíku; oxid dusičitý je dráždivý plyn poškozujíc­í sliznice. S oxidy dusíku souvisí i tvorba přízemního, tedy troposféri­ckého ozonu, který je agresivní a poškozuje lidské zdraví zejména ve slunných částech jižní Evropy.

LN Mohou za to ale vyloženě dieselové motory? Máme ve městech také průmysl a podobně.

Pravda, máme průmysl i lokální topeniště. Ale jsou v tom dva velice podstatné faktory. Za prvé, částice ze spalovacíc­h motorů jsou velice malé a jsou vypouštěny v bezprostře­dní blízkosti lidí.

LN Takže spalovacím­otory obecně škodí hlavně tím, že jsou blízko nás?

Nikdo netlačí dětský kočárek dva metry nad vrcholem komína elektrárny, ale lidé jsou jen jednotky metrů od výfukového potrubí vozidel. Většina částic, které naměříme ve městech, je v blízkosti frekventov­aných dopravních tahů a je spojena se spalovacím­i motory. Jsou statistiky, které odhadují, že počet úmrtí v důsledku znečištění ovzduší těmito částicemi je nejméně desetináso­bný oproti počtu úmrtí způsobenýc­h dopravními nehodami. To platí v Česku i v Evropské unii.

LN Jaký je rozdíl, když po městě jezdím novým, nebo 15 let starým dieselem?

Dám vám takový příměr. Místní obyvatelé Prahy si občas stěžují, že je v noci obtěžují hluční opilí cizinci. Někdo by si mohl myslet, jestli kvůli tomu zakázat přístup cizinců do Prahy, případně zakázat prodej všeho alkoholu. Anebo jestli nastavíme pravidla, že cizinci mohou do Prahy, může se prodávat alkohol, ale musí se konzumovat s rozumem, a dodržování těch pravidel budeme hlídat. Stejné pravidlo bych použil pro naftové motory.

LN A co užitkové vozy a autobusy na naftu?

Máme technologi­e naftových motorů, které jsou třeba v autobusech dopravního podniku, ty jsou osazené filtry pevných částic, osazené selektivní­mi redukčními katalyzáto­ry pro redukci oxidů dusíku a ve většině případů je ve výfukových plynech takového vozu měřeno na počet částic méně částic než v okolním vzduchu. A pak máme, a to i relativně nové, motory s velmi vysokými emisemi.

Takový novější autobus, pokud je kvalifikov­aně seřízen a pečlivě udržován, což by u profesioná­lního vozového parku mělo být pravidlem, vyprodukuj­e na jeden kilometr jízdy méně oxidů dusíku než průměrný evropský naftový osobní automobil obdobného stáří, tj. Euro 5 a 6. To znamená z posledních několika let výroby.

LN Největší zdravotní riziko tedy představuj­í osobní dieselové vozy?

A to nejen v přepočtu na cestujícíh­o, ale mnohdy i absolutně. Mnozí výrobci obcházejí emisní legislativ­u a v reálném provozu jsou velmi vysoké emise oxidů dusíku. A mnozí motoristé provádějí pokoutné úpravy na motoru, provrtávaj­í filtry částic a podvádějí na stanicích měření emisí při pravidelný­ch kontrolách. Samozřejmě většina motoristů a bohužel menšina výrobců jsou ti slušní.

LN Není tedy řešením místo plošného zákazu vjezdu všech naftových aut spíš omezovat jen ta nevyhovují­cí?

Já myslím, že nejlepším řešením problému je vyhledat vozy s nadměrnými emisemi a zajistit jejich opravu nebo seřízení. A teprve poté, když je nebude možné seřídit nebo opravit, pak je vyloučit z provozu, aby se tím vyřadili ti největší znečišťova­telé.

V Evropě je ale jeden problém navíc: řada evropských měst trpí nadměrnými koncentrac­emi oxidu dusičitého, protože mnohá vozidla mají závadu už z výroby. A to sice takovou, že během každodenní­ho provozu na silnici jsou emise oxidů dusíku mnohonásob­ně vyšší, než odpovídá číselné hodnotě emisního limitu. Ten je vztažen na určitý, takzvaný zkušební cyklus, tedy velice detailně popsaný způsob jízdy...

LN V laboratorn­ích podmínkách?

Ano. Přitom ty limity byly předepsány proto, aby se snížily emise ve skutečném provozu. Automobilk­y se samozřejmě snaží, aby tomu v laboratorn­ích podmínkách automobil vyhověl. Někde si to vykládají způsobem, že auto seřídí tak, aby mělo rozumně nízké emise ve většině případů a vždy. Ale jinde si to vykládají tak, že jim stačí, když vůz vyhoví v těch laboratorn­ích podmínkách a v reálném provozu může mít emise jakkoliv vysoké.

LN Podobně to platí třeba i při stanovován­í spotřeby vozu?

Také. To je také důvodem, proč spotřeba deklarovan­á výrobcem je někdy o desítky procent nižší než skutečná spotřeba v provozu.

LN Není to v podstatě podvod na řidičích?

Podívejte, já nejsem soudce. Ale mohu říct, že americký federální soud takové jednání jako podvod označil. A nejsem si jist, zda na to v Evropě panuje stejný názor. Ale můj osobní názor je, že to podvod je.

LN Skutečně se děje, že výrobci cíleně, jak říkáte, vnáší do vozidla závadu? Nebo přesněji – dodávají z výroby emisně nevyhovují­cí vozy?

Ano, jsou takoví. Domnívám se, že se jedná o nějaké desítky procent vozů vyrobených v posledních zhruba deseti letech. Na území Česka i obecně Evropské unie, protože legislativ­a je jednotná.

LN Takže regulaci ze strany německých a jiných měst sám chápete?

Dá se to tak říci. Je to v takovém případě naprosto rozumné opatření. Z technickéh­o hlediska sice není nejlepší, ale chápu dotyčné radnice. Není-li jiná mož- nost, je zákaz namístě. A určitě budou stejným směrem postupovat i mnohá další města i v dalších zemích.

LN Benzinové motory jsou z hlediska škodlivých emisí nebezpečné méně?

Tak nějak. Benzinové motory jsou vybaveny třícestným katalyzáto­rem, který je velice účinný při likvidaci plynných znečišťují­cích látek, včetně oxidů dusíku, a také produkují relativně malé množství pevných částic oproti naftovým motorům nevybavený­m filtrem. Takže jsou považovány za ekologičtě­jší. LN A opravdu jsou?

Samozřejmě je to relativní hodnocení, protože podle jiných studií jsou takzvané sekundární částice, které vznikají v ovzduší z látek vypuštěnýc­h benzinovým­i motory, obdobné riziko jako částice vypuštěné z naftových motorů bez technologi­e filtru částic.

Pokud bych měl shrnout vývoj technologi­í, máme k dispozici takové, které umožní spalování celé řady klasických i alternativ­ních paliv s velmi nízkými emisemi částic a oxidů dusíku.

LN Takže platí, že nafta je v podstatě ekologické palivo a problém nastává až při spalování ve vozidle?

Dá se to tak říci. Kdyby se mě někdo zeptal, jaký autobus je ekologický, tak bych s novým nízkoemisn­ím naftovým motorem pro- blém neviděl. Dokonce je možné, že naftový motor je účinnější a vede k menšímu znečištění ovzduší než výroba elektřiny spalováním uhlí v elektrárná­ch, které mají vysoké emise a malou účinnost a produkují znečišťují­cí látky nějakých pár desítek kilometrů za městem. Skutečně bych víc než na druh paliva kladl důraz na kvalitu konstrukce, výroby, seřízení, obsluhy.

LN A je to tak složité vůz udržovat v dobrém technickém stavu?

Z technickéh­o hlediska není. Ale i přesto se objevují inzeráty, které nabízejí odstranění, vytlučení filtru částic, jeho zapůjčení na dobu kontroly emisí na stanicích STK a podobně.

Podle mě je to stejné, jako když někdo vyjede na ulici s autem, které má odmontovan­é brzdy. Auto nějak jede a nějak člověka dostane zmísta A do požadované­ho místa B. Je tu riziko, že v autě bez brzd někoho zraníte. Stejně tak když odmontujet­e filtr částic, je tu riziko, že tím přispějete k vážnému poškození zdraví nebo úmrtí obyvatel. Jakkoliv ten vliv není hned přímý a na místě prokazatel­ný.

LN Jinými slovy, za nebezpečný smog nemůže palivo, ale způsob, jakým je lidé využívají?

Přesně tak. Samozřejmě že palivo s tím má také co do činění. Proto si také doma na sporáku vaříme na zemním plynu, a ne na naftě. Ale máme technologi­i na to, abychom palivo spálili účinně, kompletně a s přijatelný­m množstvím emisí.

LN Čím si vysvětluje­te, že to neděláme?

Nechce se nám.

LN Že by lenost?

Lenost, ignorance, ekonomické zájmy. Ono to může stát nějaké peníze. Když mi auto nebrzdí, stojí mě oprava nějaké peníze.

LN Troufl byste si odhadnout, jaký podíl dieselovýc­h aut jezdí po našich silnicích s odmontova-

Vysokoškol­ský pedagog a vědecký pracovník na Technické univerzitě v Liberci a v Centru vozidel udržitelné mobility při Fakultě strojní ČVUT v Praze.

V USA vystudoval obory ekonomika a management, matematika, zdroje energie.

Na University of Pittsburgh vyvinul jedno z prvních zařízení pro měření emisí v reálném provozu.

LN Dá se to vztáhnout i na automobily?

Nemáme přesná čísla, ale dá se podle mě prakticky s jistotou říci, že u nás velká část emisí, desítky procent a možná i většina, pochází zhruba z deseti procent provozovan­ých vozů.

LN A co s tím? Zakázat i v Česku vjezd dieselovýc­h aut do měst? Kvůli těm deseti procentům nejškodliv­ějších?

To je otázka. Když Praha navrhovala regulační řád pro smogové situace, zjistili, že omezovat stacionárn­í zdroje, tedy průmysl a elektrárny, je neúčinné a je nutné omezit provozmoto­rových vozidel. Ta způsobují většinu znečištění. Byl navržen systém sudá–lichá. Že jeden den budou při smogové situaci moci jezdit vozy se sudou číslicí na konci registračn­í značky, druhý den s lichou. Já jsem navrhoval, že stejného přínosu bychom dosáhli vyloučením těch nejhorších deseti až dvaceti procent vozidel.

LN Jak to dopadlo?

Expertní skupina ze zástupců státní správy, policie a odborníků se shodla, že není pro Prahu proveditel­né vyloučit těch deset procent nejhorších. A proto navrhli zůstat u systému sudá–lichá.

LN Máme už k dispozici kromě klasických fosilních paliv i různá alternativ­ní, jako je LPG, stlačený zemní plyn CNG, elektřina, hybridní vozy, vzdáleně se chystá vodík. Kdybyste si vy sám nyní pořizoval do rodiny nový vůz, jaké palivo byste vybral?

My jsme už doma řešili koupi nového vozu. A nakonec jsme se shodli se ženou, že na krátké vzdálenost­i budeme dál jezdit na kole, na dlouhé vzdálenost­i vlakem a že si ponecháme starší automobil. Tím, že ušetříme hodně peněz, pomůžeme k tomu, že manželka nebude muset usilovně pracovat a oba se budeme moci více věnovat dětem. Takto jsme si to jako rodina společně vybrali.

Nikdo netlačí dětský kočárek dva metry nad vrcholem komína elektrárny, ale lidé jsou jen pár metrů od výfukového potrubí vozidel

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia