Lidové noviny

Nemocnice obírají sestry o peníze

- KATEŘINA SURMANOVÁ PAVEL BARTOŠEK

PRAHA Jednou z důležitých profesí, kterých se českému zdravotnic­tví dlouho nedostává, jsou zdravotní sestry. Podle loňských odhadů by jich bylo třeba aspoň o tři tisíce více. Motivaci kvalifikov­aných zdravotnic, aby zůstaly pracovat doma a neodnesly své zkušenosti do ciziny, snižuje i nezákon- ná praxe, na kterou Lidové noviny narazily.

Okénko do systémovéh­o problému otevřel příběh Fakultní nemocnice Ostrava, kde se po odvolání bývalého ředitele a exministra zdravotnic­tví Svatopluka Němečka chopila vedení nová skupina lidí a spustily se audity.

Ukázalo se, že tam několik let fungoval následujíc­í model: zdravotní sestry na urgentním příjmu odsloužily řádnou směnu, následně měly jet domů odpočívat. Podle výkazů to udělaly a byly k zastižení na telefonu, kdyby jich bylo nečekaně zapotřebí. Ve skutečnost­i však musely být celou dobu v nemocnici. Rozdíl mezi službou v práci a na telefonu je zásadní – v prvním případě sto procent platu, ve druhém jen deset procent.

Sestry tak přišly o peníze i o čas na oddech. Jde o způsob, jak některé nemocnice obcházejí paragrafy o maximálním povoleném počtu přesčasový­ch hodin a o právu na nepřetržit­ý odpočinek. „Je to úplně v rozporu s legislativ­ou, pohotovost na pracovišti byla zrušena už v roce 2007. Za těch deset hodin dostávaly sestry směšnou a podřadnou částku,“řekla LN Zuzana Sargová, předsedkyn­ě odborů v ostravské nemocnici.

Inspektorá­t práce LN potvrdil, že zdaleka nejde jen o sestry na urgentním příjmu a o nemocnici v Ostravě. Falešné vykazování odpočinku a krácení platu se podle zkušenosti úřadu děje plošněji. „Jsme si vědomi toho, že zaměstnava­telé ve zdravotnic­tví se k této praxi uchylují kvůli nedostatku personálu,“říká mluvčí inspektorá­tu Richard Kolibač.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia