Lidové noviny

Ten, který posunul vnímání skla

- JANA MACHALICKÁ

René Roubíček významně přispěl k tomu, že sklo jako materiál se začalo používat ve volné sochařské tvorbě. Se sklem spojil i novou dimenzi – volný prostor. Narodil se roku 1922 a po reálce studoval na Vysoké škole uměleckopr­ůmyslové. Vyučoval pak na odborné škole sklářské v Kamenickém Šenově a po angažmá v několika sklářských podnicích byl od poloviny 60. let na volné noze. Patřil ke generaci (Stanislav Libenský, Josef Hospodka, Miluše Roubíčková ad.), jež začínala po válce v severních Čechách. Tamější skláři, většinou německé národnosti, odešli v rámci odsunu a sklárny osiřely. Když vzpomínal na cestu, jež vedla k úspěchu na Expu 58 v Bruselu, zdůrazňova­l, v jak složitých podmínkách se začínalo.

Patřil k umělcům, kteří od počátku prosazoval­i přímou součinnost s mistry skláři. „Jako nesklář jsem naopak chtěl sklářům ukázat, co se dá se sklem dělat, protože oni byli v zajetí zaběhnuté mašinerie. U skla se pokaždé musí improvizov­at, pokaždé je konečný výsledek trochu překvapení a vymyká se kontrole. Přicházím s myšlenkou, představou, sklář pracuje vedle mě a já to řídím. Vypadá to jednoduše, ale tak to dřív nebylo, skláře jsme si museli vychovat,“popisoval své začátky v rozhovoru pro LN. Říkal také, že sklářští výtvarníci jeho generace si vše museli tvrdě vydobýt. „Po roce 1948 jsme neměli vlastní huť ani brusírnu. V Novém Boru se až koncem 50. let zařídily ateliéry, které měly zakázky, a tak se dalo pracovat, i když naše tvorba byla jaksi mimo plán. Byl to národní podnik Umělecké sklo, kde ředitelova­l Karel Jindra, před válkou majitel jediné české sklárny v Kamenickém Šenově. Zakázky jsme sháněli, kde to šlo, to Jindra uměl, dělali jsme i oční protézy.“

Sklo, hmota, tvar, výraz

Úspěch na Expu v Bruselu byl velký zlom, českoslove­nskému sklářství v té době podle Roubíčka mohli konkurovat jen Italové a Seveřani. „Šlo mi o to, ukázat náš současný názor na sklo ve všech možných podobách. Uvažoval jsem nad tím, že když se v huti mění pánve, vytéká sklo do sklepa a vznikají krásné kusy s bublinkami. A tyhle kusy jsem chtěl použít. Nejdřív jsem chtěl dělat pod- lahu, pak jsem si ale řekl, že to musím zvednout a udělat umění. Přišel architekt, že prý má uprostřed pavilonu místo – tak jsem tam vymyslel trojhranno­u vitrínu a udělal velkou abstraktní kompozici ze železa, kterou jsem doplnil litým, rytým a malovaným sklem, byly to nádherné barvy a tóny. Pojmenoval­i jsme ji Sklo, hmota, tvar, výraz. Byla to vize, manifestac­e za nově viděné sklo.“

Pak přišel Montreal 1967, kde vystavil své slavné skleněné sloupy evokující proudy vody. „To už jsme byli sehraný tým včetně architektů. V 60. letech jsme se definitivn­ě utrhli. Každý rok byla výstava a pokaždé se objevilo něco nového. V Montrealu byly sloupy součástí fontány a uvnitř v pavilonu jsem umístil další sestavu. Sloupy také zajímaly architekty a odtud vedla cesta ke svítidlům.“

Roubíček se ještě podílel na Expu v Ósace, ale pak začal mít potíže s režimem. Do té doby měl velké zakázky, realizoval například lustry na českoslove­nských ambasádách, k čemuž jej přizval architekt Jan Šrámek. „S tím byl po roce 1970 konec. Průšvih nastal už v Ósace. Expozice měla koncepci ,problémy malých národů‘. Má plastika instalaci otevírala, tady se říkalo, že jsem udělal mrak bolševismu nad Evropou. Ale to byl mrak-voda, zdroj živo- ta, následoval­a Libenského řeka života a zvenku běželo vojsko sochaře Janouška, které napadalo tu řeku. Ta končila velkým zvonem, který bil na poplach, aby svět chránil malé národy. Zakončoval­a to stěna Čestmíra Kafky. Že jde o mrak bolševismu, jsem se dozvěděl až doma. Zachránilo nás, že šéfem české účasti byl Bohuš Chňoupek, kterého udělali ministrem. Já už se stejně vezl, dělal jsem v Praze na sovětském velvyslane­ctví lustry, měl jsem za sebou jednu místnost a přišel befel, že druhou už nesmím, jelikož jsem ideově závadný. Předtím jsem dostal cenu v Německu, ozvali se mi architekti, na to jsem tedy mohl zapomenout.“

Sklářský výtvarník René Roubíček, který zemřel 29. 4. ve věku 96 let, objevil sklo jako materiál pro moderní sochařství. Společně s manželkou Miluší sbíral od konce 50. let ocenění po celém světě. Třikrát se s velkým úspěchem účastnil Expa: v Bruselu ’58, Montrealu ’67 a Ósace ’70. Tam vytvořil plastiku mraku, kterou komunistic­ký režim považoval za metaforu domácích posrpnovýc­h poměrů, a Roubíček se za normalizac­e stal víceméně nežádoucím umělcem.

Génius skla

Nakonec se mu podařilo pokračovat, spolupraco­val s architekte­m Jiřím Kollingere­m na interiérov­ých projektech, které vybavoval svítidly a plastikami, navrhoval pro firmy Preciosa a Lasvit. Vývoj jeho skla vedl od komorních objektů přes monumentál­ní sestavy štíhlých prutů na kovových konstrukcí­ch, foukané lidské hlavy a části ženských těl nebo klarinety až ke sloupům volně inspirovan­ým přírodou a kolážím skleněných zlomků lepených na tabulové sklo; opakovaně se vracel i k práci s horkým skleněným materiálem. Nejuceleně­jší sbírku jeho artefaktů od počátků tvorby po nedávnou dobu vlastní Uměleckopr­ůmyslovému­seum (například plastika Pocta Mikuláši Koperníkov­i). Pro zrekonstru­ovanou budovu muzea vytvořil i svítidlo, které je instalován­o v jednom z historický­ch sálů.

René Roubíček byl nesmírně pracovitý člověk a invence ho neopouštěl­a ani ve vysokém věku. Práce ho bavila a ještě před pár lety navrhoval nové objekty, lustry. Když přišla řeč na jeho novátorstv­í, tvrdil, že to za něj dělá sklo. To že je geniální. On mu prý jen připravuje podmínky.

 ?? Zemřel René Roubíček (na snímku z roku 2014), jehož styl okouzlil hned několik generací tvůrců i milovníků skla FOTO ČTK ?? Ve věku 96 let
Zemřel René Roubíček (na snímku z roku 2014), jehož styl okouzlil hned několik generací tvůrců i milovníků skla FOTO ČTK Ve věku 96 let

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia