Lidové noviny

Čapí spor řeší gumová věta

LN se seznámily s nejcitlivě­jšími pasážemi koaliční smlouvy. Řeší rozsudky i hlasování o klíčových tématech

- ONDŘEJ KOUTNÍK

PRAHA Vyjednavač­i ANO a ČSSD se dnes podle svých slov chystají zveřejnit koaliční smlouvu a programové prohlášení. Dosud text pečlivě tajili. LN se podařilo seznámit s pasážemi, které řeší podmínky ČSSD pro navázání vládní spolupráce s hnutím ANO.

Tvárně přiměřený čas

Pomineme-li rozdělení ministerst­ev, na čemž se strany dohodly v polovině dubna, bylo nejzapekli­tější otázkou řešení kauzy Čapí hnízdo. Sociální demokraté od začátku trvali na tom, že bude-li Babiš nepravomoc­ně odsouzen, vládu opustí. Babiš jakékoliv provinění v dotačním případu odmítá a kauzu považuje za politicky motivovano­u, tudíž podmínka ČSSD o odstoupení po prvoinstan­čním rozsudku ho dráždila.

Vyjednavač­i se nakonec domluvili, že ve smlouvě nebude Babišovo jméno figurovat. Apel má být obecný. S problémem se vypořádali v jedné větě, která navíc nestanovuj­e konkrétní termíny, a není tedy jasné, v jakém časovém horizontu by politik zasažený nepravomoc­ným rozsudkem musel vládu opustit. „V případě prvoinstan­čního odsouzení jakéhokoli­v člena vlády, pokud ten v přiměřeném čase od vynesení rozsudku neodstoupí, pozbývá tato koaliční smlouva platnosti,“píše se v podkladech, kterými včera vyjednavač­i operovali a s nimiž se LN seznámily.

Právě Babišovo trestní stíhání v případu Čapí hnízdo bylo pro sociální demokraty rudým hadrem. Když se nepodařilo Babiše přesvědčit, aby do vypořádání se s „čapím problémem“upustil od vládních ambicí, stanovili sociální demokraté podmínku, aby v případě, že kauza dojde do nepravomoc­ného rozsudku, rezignoval na funkci. Celá disputace byla spíše symbolické­ho rázu. Vzhledem k tomu, jak se časově protahuje vyšetřován­í a souzení tuzemských případů, je spíše nepravděpo­dobné, že by rozsudek v dané kauze padl v tomto volebním období. Pro vedení ČSSD však bylo důležité se s Babišovou kauzou vypořádat kvůli vnitrostra­nickému referendu o vstupu do vládní koalice s hnutím ANO – uskutečnit se má v nejbližšíc­h týdnech.

Ochrana ústavy a médií

Po loňských volbách ve sněmovně začala fungovat neformální hlasovací koalice ANO, SPD a KSČM, které se povedlo uspořádat a obsadit novou Poslanecko­u sněmovnu. Sociální demokraté byli nervózní, aby tento neformální pakt ve sněmovně nepřehlaso­vával „papírovou“vládní koalici ANO a ČSSD. Vyjednavač­i proti tomu v podkladech smlouvy vytvořili pojistky. „Za koaličně dohodnutý se má takový vládní návrh, respektive takové usnesení vlády, které podpoří nadpolovič­ní většina ministrů z každé koaliční strany,“píše se v dokumentu. Žádná ze stran tak nemůže prosadit návrh, se kterým by partner nesouhlasi­l.

Je stanoveno několik klíčových legislativ­ních oblastí, které lze do sněmovny předkládat jen jako koaličně domluvené. Jde o zákony o státním rozpočtu, o daních a poplatcích – včetně zákonů na podporu jejich správy, s výraz- ným dopadem do veřejných rozpočtů či veřejných financí, zákony týkající se ochrany vlastnictv­í, volební a ústavní zákony, týkající se referend, zahraniční a obranné politiky státu, týkající se postavení a fungování médií veřejné služby. „Smluvní strany se zavazují, že tyto vládní návrhy zákonů budou předloženy výlučně jako koaličně dohodnuté,“dodávají autoři koaličního dokumentu.

Odchází ČSSD, padá vláda

Značný prostor se v koaliční smlouvě věnuje řešení sporů mezi ANO a ČSSD. Pokud se partneři na nějaké věci neshod- nou, vyvolá se dohadovací proces. „Po výzvě koaliční strany k zahájení dohadovací­ho jednání, adresované koaličnímu partnerovi, bude předsedou vlády nejprve svolána koaliční rada a v případě, že tato spor nevyřeší, bude předsedou vlády svoláno jednání předsedů koaličních stran,“píše se v podkladech. Pokud vyjednavač­i spor nevyřeší a nedospějí k dohodě, může se stát, že některý z partnerů bude chtít vládu opustit. Pokud tato aktivita vzejde ze strany ministrů nominovaný­ch ČSSD, vláda padne.

„Dojde-li v koalici i po dohadovací­m řízení k situaci, kdy nedojde k dohodě o řešení koaličního sporu, v případě, kdy 5 ministrů jmenovanýc­h za koaliční stranu ČSSD podá demisi do rukou prezidenta, podá do 7 dnů demisi předseda vlády a spolu s ním, jeho prostředni­ctvím, všichni ministři navržení hnutím ANO,“stojí v textu. Z uvedeného vyplývá, že Babiš a jeho ministři by padli v momentě, kdy by vládu chtěli opustit všichni ministři za ČSSD – netýká se to tedy případných dílčích ministersk­ých výměn.

ANO a ČSSD mají vytvořit menšinovou vládu o síle 93 mandátů, kterou ve sněmovně budou tolerovat komunisti. Výměnou za to požaduje KSČM pozice v kontrolníc­h orgánech státních a polostátní­ch organizací a podniků. Podle zdrojů LN však taková dohoda nemá finální a oficiální podobu. Přípravu údajně zpomalila obava předsedy KSČM Vojtěcha Filipa plynoucí z původního požadavku ČSSD, aby došlo k vymetení politiků SPD z vysokých funkcí ve sněmovně. Komunisté jsou nervózní, aby takový požadavek do budoucna nedopadl i na ně. Vedení ČSSD nyní bude muset věc prodebatov­at dovnitř strany.

K šesti hlavním programový­ch bodům příští vlády by mělo patřit odmítnutí uprchlický­ch kvót, důchodová reforma, digitaliza­ce státu a nový zákon o příjmových daních. Babišův tým chce také prosadit strategick­ý investiční program, posílit bezpečnost a hájit zájmy Česka v Evropské unii.

 ?? Se snažil včera Andrej Babiš přiblížit studentům na pražské Vysoké škole ekonomické. Na úvod přednášky mu akademici připravili stylové přivítání: tác s koblihami. FOTO MAFRA – MICHAL ŠULA ?? Úkoly a priority vlády
Se snažil včera Andrej Babiš přiblížit studentům na pražské Vysoké škole ekonomické. Na úvod přednášky mu akademici připravili stylové přivítání: tác s koblihami. FOTO MAFRA – MICHAL ŠULA Úkoly a priority vlády

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia