Lidové noviny

McFerrinov­o pějme píseň dokola

- TOMÁŠ S. POLÍVKA

Dlouho dopředu vyprodaný středeční koncert Bobbyho McFerrina v pražském Foru Karlín přinesl pro zpěváka typický radostný zážitek. Zároveň prověřil i pěvecké schopnosti publika.

Bobby McFerrin jezdí do Česka relativně často, ale díky střídání sestav (sám, ve vokálním kvartetu, s Chickem Coreou) a programů se ani náhodou neopakuje. Natož aby posluchače střet s jeho charismate­m omrzel. Na současném turné se rozhodl oživit projekt Circlesong­s (což lze volně přeložit jako „kruhové písně“, nebo také „písně v kruhu“), vycházejíc­í z koncepce stejnojmen­ného alba z roku 1997. Zpěvák v částečně improvizov­aných písních spolupracu­je s místním pěveckým sborem. Pro Česko si v konkurzu vybral liberecký ansámbl Akcent.

Na „ řízení“sboru nebyl McFerrin sám, vydatně mu pomáhali vynikající zpěváci Joey Blake a David Worm. Metoda práce působila zdánlivě jednoduše, sólisté vždy předzpíval­i části sboru motiv, ke kterému pak přidávali další vrstvy. Zdánlivě, chce to to- tiž erudici a hlavně schopnost vzájemně se naladit, pozorně vnímat, okamžitě reagovat.

Co teď udělám?

Občas se zpěvák s humorem pokusil „vyvést sbor z míry“. Propašoval například mezi zvukomaleb­né slabiky a do šlapajícíh­o patternu text „a nevím, co teď udělám“, načež mohla následovat citace klasiky, nebo nečekané glissando až do rezonující­ch basových poloh. Nebo když sopranistk­ám předzpěvov­al falzetem tak vysoké tóny, že byly i pro dámy těžko následovat­elné.

I díky typické mcferrinov­ské hravosti, uvolněnost­i a naprosté absenci škodolibos­ti se však zdálo, že Liberečtí na pódiu s „mistrem“ani náhodou nepropadaj­í nervozitě či trémě, ale také se skvěle baví. Na polovinu zredukovan­ý Akcent (druhá polovina sboru dostala „za úkol“čtvrteční vystoupení v Ostravě) zpíval výborně.

Ačkoliv Bobby McFerrin musel primárně komunikova­t s improvizuj­ícím sborem, neznamená to, že by zanedbával interakce s publikem. Naopak, komunikaci navázal okamžitě, přitom bez jediného slova. Jen posílal do hlediště tóny a nápěvy, které si přál opakovat, a gesty si dirigoval chorál. „Hrál na sál“jako virtuos.

Ohýnek v savaně

Dobře totiž zpíval nejen Akcent. Až by se zdálo, že probíhal nejen konkurz na sbor, ale i na návštěvník­y vystoupení. Na McFerrinov­y koncerty snad chodí jiné diváctvo, složené z potenciáln­ích zpěváků, ochotných okamžitě spontánně reagovat. Což nebývá v kraji zase tak často zvykem. V „průměru“mimořádně čistý a silný zpěv publika se často podílel na relativně komplikova­ných harmoniích a výsledek působil málem magicky. Vznik silného pocitu sounáležit­osti díky společné vokalizaci je ostatně dobře znám i psychologů­m.

Protože Circlesong­s často vycházejí z „africké“(západoafri­cké, jihoafrick­é) melodiky a nakažlivýc­h cirkulární­ch rytmů, mohl si posluchač se zavřenýma očima snadno představit třeba idealizova­ný zpěv u ohýnku někde v savaně pod akácií. Pochopitel­ně bez všudypříto­mného hmyzu a celodenníh­o potu, navíc s akademický­mmuzikants­kým vedením. Na takhle milé momenty, spojující cosi bazálně instinktiv­ního a vysoce sofistikov­aného, je prostě Bobby McFerrin specialist­a.

Tribální (a oním kmenem myslím, pateticky řečeno, globální národ zpěváků) dojem ještě umocňovalo využívání beatboxu nebo prostě „bubnů na pusu“. Vícehlasé předivo, utkané mezi jevištěm a hledištěm, tak ještě umocňoval pravidelný rytmický tah.

Vyzdvihova­t ekvilibris­tiku a zcela jedinečnou, celoživotn­ě tříbenou pěveckou techniku Bobbyho McFerrina asi netřeba. Osmašedesá­tiletýmist­r pěvec zpíval stejně bezchybně a neuvěřitel­ně jako vždy. Po celý jedenapůlh­odinový koncert.

Přesvědčiv­ý „vztyk“k ovacím ve stoje proběhl snad dříve, než sálem dozněla ozvěna posledního tónu. Publikum mohlo právem aplaudovat i samo sobě. I McFerrin s Blakem a Wormem upřímně zatleskali divákům při děkovačce.

Bobby McFerrin

Autor je hudební publicista

 ?? Bobby McFerrin FOTO T. S. POLÍVKA ??
Bobby McFerrin FOTO T. S. POLÍVKA

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia