Lidové noviny

Nejčastěji se falšuje zdravotní dokumentac­e

-

Pojistné podvody jsou bohužel stálou součástí pojistného trhu. Výjimkou nejsou ani ty z životního pojištění. V roce 2016 „žebříčku“kralovaly, loni jim patřila pomyslná druhá příčka. Celkem podle údajů České asociace pojišťoven v roce 2017 pojišťovny v rámci pojištění osob šetřily 7387 případů pojistných podvodů. Výše prokázané hodnoty dosáhla částky 205,8 milionu korun. Lidé, ale i organizova­né skupiny přitom zkouší kde co.

„Stále častěji se setkáváme s podvodným jednáním již při uzavírání životního pojištění s úrazovým připojiště­ním,“říká Renata Čapková z ČPP. „Roste také počet případů, kdy při šetření odhalíme, že klient při uzavření pojistné smlouvy záměrně uvedl nepravdivé údaje o svém zdravotním stavu, například zatajil předchozí úrazy či uvedl nepravdivé či neúplné informace o jiných okolnostec­h, které mají vliv na nastavení smlouvy.“

A s úrazy se podvádí i při hlášení pojistných událostí. „Klienti předstíraj­í různá drobná poranění, někdy se jedná i o domluvu mezi klientem a lékařem,“konstatuje Jan Marek z Generali. Také Milan Káňa z Kooperativ­y potvrzuje, že falšování zdravotnic­ké dokumentac­e patřímezi nejčastějš­í nešvary. Například se lidé snaží zatajit, že se úraz stal pod vlivem alkoholu.

Výjimkou nejsou ani fingované pracovní neschopnos­ti. Lidé si nechají vystavit pracovní neschopnos­t, ale pak klidně odjedou třeba na dovolenou. „Pokusy o podvody se týkají hlavně pojištění denních dávek v pracovní neschopnos­ti, pojištění denního odškodného za dobu léčení úrazu a pojištění trvalých následků úrazu,“potvrzuje Eva Svobodová z Uniqa pojišťovny. „Celková hodnota všech pokusů o podvody v těchto oblastech činila u naší pojišťovny více než 17 milionů korun a meziročně vzrostla o tři procenta.“jak

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia