Lidové noviny

Srdce puklé pod tíhou údělu

-

v Obyčtově u Žďáru nad Sázavou, jako kaplan v Netíně, ve Velkém Meziříčí, byl kooperátor­em v Kunštátu a poté se vrátil do Velkého Meziříčí, kde se stal roku 1939 farářem.

Týdeník Velkomeziř­íčsko píše 15. července 1939: „Burian si jako kaplan získal pro své osobní vlastnosti i jako výborný kazatel oblibu farníků, kteří jistě s radostí vzali na vědomí jeho jmenování v důležitém úřadě.“Na fotografií­ch z toho času vidíme Burianův kulatý obličej, brýle, vysoké oblé čelo, masivnější tváře. Oči a výraz naznačují rozhodnost, mírně nakloněná hlava tíhu odpovědnos­ti.

Šel s ním pod šibenici

Ta smrt přišla jako znamení, jako předobraz dějů příštích. To když Burianův starší kněžský kolega Josef Skácel zemřel v noci z 15. na 16. března 1939, ve chvíli, kdy se první němečtí vojáci objevili ve Velkém Meziříčí. Burian do kroniky pohnutě popíše Skácelovy poslední chvíle: „Smrt si předtím delší čas předpovědě­l: Jakmile první německý voják překročí naše hranice, bude to má smrt! A byla. A když ji ráno velký zvon oznamoval a byl vyvěšen prapor na kostele a na faře, první německé sbory se usadily na náměstí a zabíraly. V domnění, že jsem vyvěsil černé prapory při jejich příjezdu, byl jsem vyvlečen na radnici a vyslýchán. Když jsem nakonec slíbil, že prapory budou sundány, byl jsem propuštěn.“

Vlasteneck­é chování Bohumila Buriana za války charakteri­zuje jiná příhoda. Když 21. června 1943 vizitoval velkomeziř­íčské školy kolaborant­ský ministr školství Emanuel Moravec, účast na společném obědě i osobní setkání Burian striktně odmítl. Překvapivě to nemělo žádné následky.

V únoru 1947 se koná ve Velkém Meziříčí lidový soud s kolaborant­y. K trestu smrti je odsouzen Hans Powolny, místní vedoucí NSDAP a druhý náměstek starosty města. Oproti své ženě, která si na konci války vzala život, byl dle svědectví pamětníků i archivů podstatně méně fanatickým nacistou. Nežádal o milost, pouze o přítomnost kněze a o povolení napsat dopisy synovi a dceři. Na telefonick­ou žádost předsedy soudu odebral se Burian po poledni 15. února do cely Powolného, připravova­l ho na smrt a prodléval s ním až do popravy, k níž ho doprovodil. Na dvoře trestnice se shromáždil­a skupina přihlížejí­cích. Předseda soudu přečetl rozsudek, Burian dal odsouzenci políbit kříž a kat se dvěma pacholky provedl popravu. Tělo oběšencovo bylo sňato a posléze pohřbeno v tichosti. Burian později, v souvislost­i s chováním komunistů, prohlásil: „Kdyby byli aspoň jako Powolny. Ale oni se chovají ještě hůř a přitom to jsou lidé našeho národa!“

Bohumil Burian byl mecenášem podporujíc­ím malíře a básníky, budoval bohatou knihovnu a v místní sakrální architektu­ře inicioval ve spolupráci s architekte­m Sokolem řadu realizací moderního umění. Do jeho života vstoupilo několik českých spisovatel­ů. Především to byl Jakub Deml (1878–1961) z nedalekého Tasova, se kterým se Burian seznámil již před válkou. V pozdějších letech se stal tasovskému prokletci doslova „podpůrným sloupem“, pomocníkem a zachráncem, jak dosvědčila Demlova vydavatel- ka Marie Rosa Junová-Vodičková: „Burian byl šlechetný člověk. Demlovi půjčoval a nejednou dal větší finanční obnos, držel ho nad vodou. Byl jeho dobrým andělem.“Přátelství pojilo Buriana také s básníkem Janem Zahradníčk­em, jemuž velkomeziř­íčský farář několikrát konkrétně vypomohl.

Veselý, ale reakčník

Státní archiv ve Velkém Meziříčí vydává v hromadě zažloutlýc­h fasciklů svědectví, jak těžké byly pro Bohumila Buriana i roky poválečné. Zápisy ze schůzí a porad církevního odboru místního ONV, kněžská kartotéka, důvěrné a tajné instrukce z KNV aneb jak postupovat v boji s kněžským nepřítelem... I po šedesáti letech tato lejstra stále dokazují, jak enormní a soustavný byl mocenský nátlak, který komunisté na své oponenty vyvíjeli. Jednalo se často o šikanu pod pohrůžkou kriminálem a sankcemi pro nejbližší rodinné příslušník­y či spolupraco­vníky. Když se v tomto ničivém soukolí ocitl postavou silný, ale jemný a vzdělaný Bohumil Burian, měl na vybranou – plavat po proudu, nebo jít proti davu a většinovém­u mínění. Z nalezených dokumentů a různých svědectví vyplývá, že zvolil náročnější cestu.

Po únoru 1948 pochopitel­ně i ve Velkém Meziříčí docházelo k násilnému zestátňová­ní továren, zakazování spolků, zabírání budov a pozemků. V klášterním domě sester Těšitelek byly otevřeny jesle, v domě Charity zřízena svazácká klubovna a v sále tělocvičny Orla školní vývařovna. Přímým dohledem nad církvemi byl na ONV ve Velkém Meziříčí od června 1949 pověřen Antonín Přibyl. Vychodil tři třídy měšťanské školy, vyučil se obchodníke­m, ale ve svém oboru byl neúspěšný a uchytil se jen jako dělník na pile. Do KSČ vstoupil v roce 1946. Spolustran­íci jej charakteri­zovali jako „svědomitéh­o soudruha, který úkoly mu svěřené plní důsledně“. Ze svého agilního funkcionář­ského přístupu církevní tajemník Přibyl prokazatel­ně za- příčinil pronásledo­vání a věznění řady duchovních a křesťanský­ch laiků.

Když Burian přečte navzdory zákazu veřejně pastýřský list arcibiskup­a Josefa Berana, vyslouží si tím od ONV pokutu 5000 Kčs. A soudruh církevní tajemník Přibyl udiveně poznamená: „Při předvolání ohledně čtení pastýřskýc­h listů, který byl přes zákaz čten, prohlásil Burian, že se necítí vinen.“

Kněží Velkomeziř­ičska byli Přibylem pravidelně předvolává­ni na politická školení a kádrově hodnoceni do čtyř skupin loajality. Střídavě do třetí a čtvrté, kde byli „vyslovení reakčníci“, bývá řazen Bohumil Burian.

Když nahlédneme do jeho kádrových materiálů, můžeme číst: „Účast na krajských poradách: k těmto není ho možné získat, vymlouvá se na velké pracovní zatížení. Volby v roce 1946: strana lidová. Volby v roce 1948: za plentou patrně bílý lístek (tedy neplatný). Povahy je mírné, veselé, ve věcech náboženský­ch však neústupný. Jeho vliv na věřící a mládež hlavně z venkova je velký. Naprostá neochota k nějakému zapojení do lidosprávy nebo masových organizací.“Z jiného zápisu, který pochází z jakéhosi politickéh­o školení v roce 1952, lze vyčíst: „Burian. Je bystrý. Diskutoval všeobecně. Jedině při referátu ,boj za mír‘ kladl otázky záludně, podle toho bylo na něm znát, že poslouchá Hlas Ameriky. Rovněž k SSSR nemá valný poměr, dívá se naň jako na násilníka.“

Burian se v té době nezříkal ani jasných gest. Když byl ve městě otvírán v květnu 1950 Dům zdraví za účasti s komunisty kolaborují­cího suspendova­ného kněze a ministra školství Josefa Plojhara, Burian se odmítl akce zúčastnit a podat Plojharovi ruku.

Byla to jedna z nejkrásněj­ších nedělí, jakou tahle země zažila. Psal se 13. květen 1945 a po dlouhých válečných útrapách to byl první mírový svátek. Ne všude na něj ale vzpomínají v dobrém. „Teplý jarní den, všude kolem radost z ukončené války, u nás pláč a bol!“vyznal se ze smutku do svého deníku Bohumil Burian, farář ve Velkém Meziříčí. A to tehdy ještě nemohl tušit, kolik bolesti na něj čeká v letech příštích. Tajemník Přibyl pravidelně dělil kněze do čtyř skupin podle loajality k novému režimu. Střídavě do třetí a čtvrté, kde byli „vyslovení reakčníci“, řadil Bohumila Buriana.

Aby nám flanďák nezkazil 1. máj

Úterý 29. dubna 1958. Třiapadesá­tiletý velkomeziř­íčský farář je ten den dopoledne znovu pozván k Přibylovi na jeden z nesčetných „koberečků“. Neurvalý a agresívní tajemník s knězem „jedná“o povolení procesí ke svátku Božího těla. Dlouho na Buriana řve, ponižuje ho a deptá. Farář, který už je po jednom infarktu, se pak jen s vypětím všech sil doslova dopotácí na faru. Udělá se mu nevolno a prosí, aby zavolali doktora. Uléhá do postele, dvakrát se prudce nadechne a přítomný kaplan Procházka vyděšeně zvolá: „Proboha, vždyť on umírá!“

Blíží se 1. máj a pro místní komunisty je to další problém. „Přece nám flanďákův funus nenaruší radostnou a šťastnou oslavu svátku práce,“komentují funkcionář­i KSČ nenadálou situaci před Burianovým­i příbuznými. Pohřeb se tedy musí přeložit na pozdější termín. A přestože se všemocná strana snaží, aby se ho účastnilo co nejméně lidí, stalo se poslední rozloučení s Burianem tichou protikomun­istickou manifestac­í za účasti tisíce lidí z města a širokého okolí.

„Ve školách byl tehdy nařízen přísný zákaz účasti,“vzpomínal později Burianův synovec Bohumil. Přesto školáků přišlo dost, za což padlo také nemálo ředitelský­ch důtek. Zvláště horlivý byl učitel Bartušek. „My jako rodina jsme za účast na pohřbu nepocítili žádnou okamžitou odplatu. Až měsíc nato jsem byl zavolán do ředitelny a bylo mi řečeno, ať se nehlásím na žádnou střední školu, že nedostanu schválení. Pamatuji si větu: ,Však víš proč!‘ Ještě hůř dopadla sestra Božena, která se výborně učila – stejný scénář, pouze s tím rozdílem, že jí bylo řečeno: ,Máš jedinou možnost – vyučit se švadlenou.‘ “

Z odstupu let i z archivních dokumentů je patrné, že Burianova cesta byla vyčerpávaj­ící chůzí po tenkém břitu nad propastí. Jeho srdce doslova puklo pod tíhou údělu. V jednom ze svých posledních kázání jasnozřivě pronesl: „Víme všichni, jak je tato přítomná doba hodně, hodně na štíru s pravdou, už jen s tou docela obyčejnou lidskou pravdou, jakou by měli mluvit jeden k druhému. My víme, jak se nám často černé představuj­e jako bílé a bílé jako černé, jak neúspěch se kamufluje a líčívá jako úspěch a jak v procentech všechno vypadá dobře. A tak se ani nedivím, že jeden občan, který se také pohybuje mezi samými pochybnými údaji a čísly, označil tento smutný stav naší současné společnost­i slovy: Lžeme jeden druhému! A už vůbec se nedivím tomu, že je-li i ta obyčejná lidská pravda tak bolným způsobem políčkován­a a pohlavková­na, že je i tolik zloby a nenávisti proti pravdě věčné.“

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia