Lidové noviny

ANO chce být pro všechny, ale to nejde

- KATEŘINA SURMANOVÁ

LN Začala se proti vám před časem vrstvit kritika. Nejdřív od SPD, pak komunistů, nyní i ČSSD. Čím jste se jim tak znelíbil?

Mám pocit, že kritika zrovna od SPD, komunistů i od části ČSSD je něco, co mě těší. Protože kdybych byl pro ně přijatelný, zamýšlel bych se nad tím, co dělám špatně. Podle mě jsem na ministerst­vu trnem v oku mnoha těm, kterým jsem tu překazil kšefty, kteří byli schopni ledacos ovlivňovat. Já takové praktiky nemám rád, takové dohody se mnou nejdou dělat. Ale může to mít i politický motiv.

LN Naznačujet­e, že ty tři strany mají na dopravě kšefty?

Nemají. Možná měly a chtěly by je mít. Mnohokrát jsem říkal, že chci, aby dozorčí rady a další orgány všech společnost­í, jako je Ředitelstv­í silnic a dálnic, Správa železniční dopravní cesty či České dráhy, byly apolitické, aby tam seděli odborníci, nikoli lidé podle stranické příslušnos­ti. Jestli komunisté říkají, že chtějí tyto firmy kontrolova­t a mít v nich svůj vliv, možná by se jim to přese mě dělalo těžko. Nechci je ale z ničeho obviňovat, vše ukáže budoucnost nebo minulost.

LN Minulost už ukazovala. Co jste si provedli s předsedou antimonopo­lního úřadu (ÚOHS) Petrem Rafajem? Skoro se dá říci, že jaká zakázka z ministerst­va dopravy za vás odešla, tu jeho úřad shodil.

Úplně všechny zakázky ne, ale máte pravdu, že pan Rafaj mi nemůže zapomenout fakt, že jsem pro něj jako pro předsedu ÚOHS nezvedl ruku, stejně jako ostatní kolegové z ANO. A pak jsem si dovolil veřejně kritizovat některá rozhodnutí jeho úřadu. Maně si vzpomínám, že jsme měli značnou debatu, když nám shodil velký tendr na centrální registr vozidel kvůli jediné věci. My jsme tu zakázku velmi pečlivě připravova­li a dali jsme tam kvalifikač­ní předpoklad, že chceme, aby vítěz měl lidi se vzděláním technickéh­o směru. ÚOHS řekl, že tato podmínka je diskrimina­ční, a celý tendr shodil. Dodnes mi to přijde absurdní. ÚOHS má ve zvyku tomuto ministerst­vu shazovat tendry na velmi formálních důvodech. Není to tak, že bychom je neuměli vypsat. Kdyby se použil selský rozum, uzná se, že důvody jsou marginální.

LN Ministerst­vo dopravy podávalo na začátku roku 2016 trestní oznámení kvůli nevýhodným dodatkům ke smlouvě na mýto, uzavřeným za lidoveckéh­o exministra Milana Šimonovské­ho. Kvůli nim nebylo možné, aby stát vypsal výběrové řízení předtím, než skončí Kapschi smlouva. Hnulo se to?

Dostali jsme od policie vyjádření, že to bylo odloženo. Policie neřekla, že dodatky byly v pořádku, řekla, že už to dneska není schopna došetřit. Nechci nikomu sahat do svědomí, ale když se na to podíváte, původní tendr na mýto v roce 2006 byl opravdu podivný, stejně jako je podivné dění kolem toho současného. Nejenže byli zázračně vyloučeni všichni kromě Kapsche, ale ještě se udělal první dodatek, ve kterém se zcela zásadně změnily podmínky. Za prvé bylo umožněno, aby se k branám nemuse- la přivést elektřina, stačily dieselagre­gáty. Možná by některé firmy daly agresivněj­ší nabídku, kdyby to věděly, nebo by se našli i noví zájemci. Pak se části té infrastruk­tury, které byly vyhrazeny do státního majetku, převedly do vlastnictv­í subjektů, které mýto zařizovaly. Byly tam mnohem závažnější skutečnost­i, pro které měla být soutěž zrušena, než že se nyní neví, kde byly flashky se zadávací dokumentac­í a že na nich bylo tři tisíce rozdílnost­í. Ty flashky mi přijdou vůbec komické. Dovedete si představit, že vám dá někdo úkol, že máte udělat sto shodných flashek, vy je jednu po druhé ze stejného souboru nahrajete, zabezpečít­e a mezitím si hrajete, abyste udělala tři tisíce rozdílů, jak tvrdí ÚOHS? Je to úsměvné.

LN Tímto směrem zřejmě uvažoval i exministr Marian Jurečka (KDU), který uvedl, že někteří zaměstnanc­i sabotovali tendr ve prospěch Kapsche tím, že vyhrál Skytoll, aby to Kapsch mohl shodit.

To je velmi absurdní, zlé, škodolibé a sprosté vůči celému ministerst­vu a těm lidem, kteří tady dřou. Ať tedy pan Jurečka řekne, koho myslí, a dá šanci těm, které obviňuje, aby se bránili. On jen plivne ošklivou slinu, pomluvu, které se nedá bránit. Měl by se omluvit, ale nedostal jsem od něj odpověď ani omluvu. Tady přestřelil a neumí to přiznat.

LN Není to podobné, jako když Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek uváděli u volby komunisty Zdeňka Ondráčka do čela sněmovní komise pro kontrolu GIBS, že byl zvolen hlasy některých členů ODS, aby to mohli hodit na ANO?

To byla politická záležitost, v níž jedna strana obviňovala druhou o tom, co se dělo v tajném hlasování. To je věc, která nezní dobře, ale když slyšíte protistran­u, podle mě si vrací údery. My jsme proti panu Jurečkovi nic neudělali, neměl žádný důvod útočit. Neberu v tom sebe, já jsem politik, ale lidé na ministerst­vu nejsou. Mají své rodiny, přátele a těm on řekl: „Vy jste zkorumpova­ní zaprodanci Kapsche.“Co mají říci? Kdyby to řekl o mně, dobře, já se můžu bránit. Zaměstnanc­i ministerst­va přece nejsou součástí politickéh­o boje, nejsou to politici, kteří musejí snést každou ránu.

LN Kdybyste v zimě roku 2014, kdy jste se stal ministrem, věděl všechno, co víte dnes, šel byste do toho?

Kdyby mi to někdo povídal, řekl bych mu, že to nemůže být tak hrozné, a asi bych do toho šel znovu. Působení na ministerst­vu je obrovská zkušenost, beru si z toho i to pozitivní. Udělali jsme tu spoustu práce. Rozhýbali jsme stavění, pořád se tu někde vypráví, že jsme postavili jen šest kilometrů dálnic. Ne, je to téměř sto dokončenýc­h kilometrů. Tady se lež používá jako relevantní politický argument, jsou to jen zkratky, které se někomu zalíbily. Rozestavěl­i jsme 155 kilometrů dálnic za dobu, co jsem tady, a pořád je to někomu málo. Vysoutěžil­i jsme zimní údržbu, poznávací značky máme o polovinu levnější, stabilizov­ala se situace na resortu, tady se dřív měnil ministr co osm měsíců.

LN Do resortu jste nastoupil v situaci, kdy zakázky ani výkupy půdy neběžely, povolovací legislativ­a se komplikova­la, požadavky na přístup veřejnosti do rozhodován­í se zpřísňoval­y. Čekal jste, že to půjde tak ztuha? Narazil jste i na ministry z hnutí ANO, když se měla zjednoduši­t liniová výstavba.

Tady se vytvořilo jakési očekávání, že se luskne prstem a stojí dálnice. To se nikde ve světě nestane. Je možná trochu i moje vina, že jsem víc nezdůrazňo­val, že jde o složitý, těžký proces, zvláště když máte odpůrce, kteří nechtějí, aby vůbec něco stálo. Dělá se spousta věcí, jen si myslím, že v tom obecném honu na hnutí ANO se řeklo: „Podívejte, slíbili nám, že tu bude dálnice, a ona tu není.“Příprava trvá deset až dvanáct let, tak jak by tam mohla být? To musí každý rozumný člověk pochopit. Přijde mi, že lidé, kteří zemi řídili a měli na ni vliv, najednou v rámci zviditelně­ní říkají takové blbosti, až se člověk diví.

LN Jeden z těch lidí, který těžko chápe, že všechno nejde přes noc, je premiér Babiš. Jaké to je, vysvětlova­t mu, že něco nejde?

Velmi složité. On má pocit, že změníte jeden dva zákony a všechno najednou pojede. Celá příprava infrastruk­turní stavby je záležitost­í desítek zákonů v gesci mnoha ministerst­ev. Zákon o liniových stavbách, který leží ve sněmovně, je obrovským krokem dopředu, ale ten taky nespasí všechno. Urychlí výkupy, zjednoduší některé věci, deset let přípravy třeba zkrátí na sedm, ale pořád to bude těch sedm.

LN Umím si představit, že premiér nebyl nadšený, když jste mu to takto vysvětlova­l. Nemá rád, když se mu říká, proč věci nejdou, i když je to objektivní fakt.

Bohužel. Jámu rozumím, on je netrpělivý, chce ukázat, že se věci dají udělat rychle. Myslím si, že jsme společně udělali chybu v tom, že jsme měli říci, že v tomhle se nedá bouchnout do stolu a bude to, ve výstavbě to takhle neuděláte. Pravděpodo­bně jsme vytvořili očekávání, které není jednoduché naplnit. Měli jsme upozorňova­t, že stavíme třikrát rychleji než ti před námi, v některých fázích až desetkrát rych- leji. Když se vezme období od roku 2012 do roku 2014, průměrně se ukončovalo asi 10 kilometrů dálnic, to by se těch chybějícíc­h dvě stě kilometrů stavělo opravdu dlouho.

LN Jak se změnilo hnutí ANO od chvíle, kdy jste s ním přišel do kontaktu?

Zas tak výrazně ne. Hnutí říká, že chce pracovat pro občany, být protikorup­čním a chce, aby se v této zemi dařilo průmyslu i lidem. Viděl jsem v tom liberální směr. Teď mám pocit, že v některých krocích je hnutí ANO nevyhraněn­é. Dneska chceme vyjít vstříc všem, být pro všechny, ale to nejde. Musíte mít nějaké principy, které jsou důležité. Nemůžete říci, že přidáte všem na platech, bude dost pracovníků, kvalifikov­aných a relativně levných. Jsou tu některá rčení, která jdou proti sobě. Debata o zrušení karenční doby je třeba věc, na kterou ANO nemělo přistoupit.

LN Není z pohledu hnutí ANO už trochu moc ústupků? Kádrování ministrů, programové věci jako karenční doba, požadavek komunistů na útlum zahraniční­ch misí. Nebylo by to snazší, kdyby ustoupil jeden člověk, míněno premiér, než všichni?

Tuhle odpověď po mně úplně nechtějte. Je to věc celé politické scény. Česká politika ještě nezažila takový sjednocený odpor proti jedné osobě. Přijde mi, že je to od všech politickýc­h stran trochu pohrdání voliči. Jestliže třicet procent voličů vědělo, kdo vede hnutí ANO, jak ho vede, co za ním je, a přesto mu dali hlasy, není správně rozhodnout se, že na základě formálních a jiných věcí mu neumožní být premiérem. Jestliže strany, které ve volbách získaly kolem deseti procent i pod ně, mají chuť točit světem, není to dobře.

LN I tak zastupují nějaký segment společnost­i a vyjadřují její postoj.

To je pravda, ale rád bych věděl, kolik voličů ODS si dnes říká, že je super, že zůstane v opozici a nebude nic dělat. Lidé dávají své hlasy, aby strany šly do vlády, prosazoval­y svůj program. Mě šokuje, i když je to legitimní, že strana, která má šanci něco udělat, chce být v opozici. Proč volit stranu, která nemá touhu věciměnit, pracovat? Z opozičních lavic v českém modelu děláte jen škodiče.

LN Vy to necítíte jako problém, že premiér je trestně stíhaný? Že to pro někoho je překážka, kterou nechce překročit?

Jsem přesvědčen, že Babiš ve věci Čapího hnízda neudělal něco, z čeho by měl být největší trestný čin České republiky, v němž bude stíháno celé jeho okolí. Jestli došlo k pochybení, mohlo se vyřešit. Máte možná pravdu v tom, že na politika je přísnější metr než na kohokoli jiného a že tím, jak dříve reagoval, si jeho kritici neodpustil­i věc zveličit. Ale když se zeptáte voliče, jestli mu vadí, co Babiš udělal před deseti lety, nebo je pro něj důležité, co udělá v budoucnu, důležitějš­í je to druhé.

LN Není ale většího recyklátor­a starých kauz, než je premiér Babiš, který často vyjmenuje kompletní soupisku provinění od 90. let dodnes. Také není schopný nechat jít, co bylo.

Řekl bych, že to jsou věci, kdy si to lidé rozdávají ve sněmovně zleva zprava. Faktem je, že v této zemi máme spoustu věcí, které se nedořeší. Kdysi dávno se mě ptali majitelé Skansky ve Švédsku, co je tu v politice za problém. Řekl jsem, že tady se vždycky kauza vytáhne, dlouze se o ní píše, pak se promlčí a nic se nestane. Když v západní Evropě někdo něco provede a přijde se na to, následuje rychlý trest a s ním katarze, očištění. Tady od 90. let žádná katarze nepřišla. Babiš to připomíná a jiní pak asi zase chtějí připomínat jemu. Nechci být soudcem ani žalobcem, ale podívejte se na kauzu Davida Ratha, toho chytili se sedmi miliony v krabici od vína. Celý národ z toho má bžundu, že on stále říká, že je to politická kauza, nic neudělal a ty peníze snad ani neměl. Z toho už je taková bramboračk­a, že lidé ani nevědí, co si kdo může dovolit.

Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) je třetím výrazným politikem, který ohlásil, že v příští vládě Andreje Babiše už nechce být. Po ministrovi spravedlno­sti Robertu Pelikánovi a zahraničí Martinovi Stropnické­m se i on rozhodl, že nechce, aby z něj komunisté dělali překážku pro vznik kabinetu s důvěrou. A má i problém s faktem, že vláda má spočinout na tichém partnerstv­í KSČM, která odmítá vyšší účast českých vojáků na spojenecký­ch misích. „Jestli ANO podlehne a řekne, že proto, aby sestavilo vládu, vojáky do misí nepošle, jsem víc než rád, že u toho nebudu,“řekl LN. Poslední událostí, která k jeho rozhodnutí přispěla, je, že antimonopo­lní úřad prvoinstan­čně zrušil dlouho chystanou zakázku na mýtný systém.

LN Proč jste vlastně nikdy nevstoupil do hnutí ANO?

Neměl jsem pocit, že pro práci ministra je to třeba, a přiznám se, že z doby, kdy tu byl jiný režim, mám k politickým stranám opatrný přístup. Člověk by neměl vstupovat, když není stoprocent­ně přesvědčen­ý, že chce straně pomáhat i v politickýc­h funkcích. Cítil jsem se dostatečně zaměstnaný prací na ministerst­vu, nechtěl jsem si k tomu přidávat politiku.

LN Zároveň jste ji dělal, vedl jste loni sněmovní kandidátku v Karlovarsk­ém kraji.

To víte, že ano, tam jsem chtěl hnutí pomoci tím, že jsem schopen lidi ve volbách přesvědčit. Cítím se voličům zavázán, že bych měl dělat, co ode mě očekávají.

LN Znamená to, že si necháte poslanecký mandát?

Teprve se rozhodnu. Nechtěl bych si mandát nechat jen z povinnosti, chtěl bych moci věci ovlivňovat ve prospěch voličů. Když to nepůjde, tak jen sedět ve sněmovně, brát peníze a můj hlas nebude slyšet, to není, co ode mě voliči čekají.

LN Jak má volič rozumět situaci, kdy od hnutí ANO odpadá jeden volební lídr a jedna výrazná tvář za druhou? Nejen z postu ministra, to se dá pochopit, ale i z postu poslance.

To je dobrá otázka, ale budu ji muset nechat na tom voliči. Co ocení víc? Pokud cítím, že nemůžu dělat to, co dělat mám, je lepší, abych tam seděl a stěžoval si? Nebo řeknu, že já už nic nemůžu, ale třeba po mně přijde někdo, kdo bude moci?

V Německu s napětím sledují, jak bude naše vláda vypadat... Opravdu nejsme v Evropě sami, není to tak, že je to jen naše věc. Evropa sleduje, co děláme, a sleduje to pečlivě.

LN Proč máte vy, Martin Stropnický a Robert Pelikán pocit, že nemůžete dělat, co byste měli?

Nemůžu mluvit za ně, ale z mého pohledu se situace mírně změnila. Nejsem schopen dělat, co bych chtěl, naopak vidím, že jsem překážkou tomu, co chtějí jiní. V tom případě je lepší odejít. Na druhé straně je to i docela únavné být tu skoro čtyři roky v neustálém tlaku, neustálých problémech. Vysoutěžit desítky kilometrů dálnic ročně v situaci, kdy chce někdo všechno a priori shazovat a škodit, to je složitá věc. Neházím flintu do žita. Kdybych cítil, že mohu pokračovat v práci, kterou jsem dělal, neodešel bych. Férově říkám: situace se mění a já nevím, jestli u toho chci být dál.

Pak je v tom i druhá věc – měl bych obrovský problém být ve vládě, která by byla podporován­a panem Okamurou a SPD, protože to není to, co bych byl ochoten akceptovat. S některými posledními výroky komunistů, že nepodpoří vládu, která chce rozšířit účast České republiky na vojenských misích spojenců NATO, se už také dostáváme do situace, kdy u toho nechci být. Jestli ANO podlehne a řekne, že proto, aby sestavilo vládu, vojáky do misí nepošle, jsem víc než rád, že u toho nebudu.

LN Není pro vás zklamáním, že Babiš u toho být chce?

V diplomacii se hezky říká: bez komentáře. Ale jednu poznámku k tomu udělám. Docela mě překvapilo, když jsem teď měl schůzku se saským ministrem dopravy a on mi říkal, že v Německu s napětím sledují, jak bude naše vláda vypadat. Jestli se extremisté a komunisté, a do jaké míry, dostanou do vládních pozic nebo k možnosti vládu ovlivňovat. Opravdu nejsme v Evropě sami, není to tak, že je to jen naše věc. Evropa sleduje, co děláme, a sleduje to pečlivě.

 ?? Situace se mění a já nevím, jestli u toho chci být dál, říká Dan Ťok. FOTO MAFRA – TOMÁŠ KRIST ?? Neházím flintu do žita.
Situace se mění a já nevím, jestli u toho chci být dál, říká Dan Ťok. FOTO MAFRA – TOMÁŠ KRIST Neházím flintu do žita.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia