Lidové noviny

Devadesát pět let rozhlasu

-

Vpátek vpodvečer uplynulo pětadevade­sát let od chvíle, kdy začala vysílat stálá českoslove­nská rozhlasová stanice, třetí v pořadí na celém světě. Jistěže tomuto médiu přeji vše nejlepší k jubileu a nepřestává­m ho mít rád. A to i přes nesmyslné změny na stanici Plus – nejhorší jsou hudební pazvuky, které se pletou dokonce i do mluveného slova, nota bene do zpráv. Tvůrce toho by měl být uvržen do rozhlasové­ho pekla, tedy měl by být upoután na pohodlné křeslo a donucen se dívat na televizi.

Počátky rozhlasu znám z tátova vyprávění. Rodina Neffů a Stuchlíků (Bornovi a Nedobylovi) byla rozvětvená a družná a všichni se rádi scházeli u prababičky Stuchlíkov­é. Povídali si, hráli karty, pili pivo a měli se dobře. Jednoho dne – muselo to

Pondělí Neff být před 95 a o něco méně lety – přišel táta domů, mladý to jinoch, zdaleka ne táta. Překvapilo ho ticho. Otázal se, co se to děje, a všichni na něho dělali „pšt“a pak si všiml, že mají klapky na uších – poslouchal­i rádio.

„Od té doby družné večery u babičky skončily,“vyprávěl táta. Něco podobného jsem zažil já coby osmiletý chlapec s televizí. Do té doby společensk­ý život, návštěvy, hry, družení. Od té doby čumění na televizi.

V těch vzpomínkác­h se musím ještě jednou vrátit k tátovi. On to byl, málo platné, prozaik. A to se projevoval­o i v tom, že hodně kecal, a já, prostomysl­né děcko, jsem tomu věřil. Tak například mi nakecal, že v dopravních letadlech jsou záchody, jako jsou (tehdy byly) ve vlaku, a že tedy exkrementy padají dírou dolů.

Úterý Putna

Středa Baldýnský

„A to jako...“naznačil jsem dlaní dopad něčeho na hlavu. „Z té výšky se to rozpadne na atomy,“ujistil mě. I tomu jsem věřil, nicméně dlouho mi trvalo, než jsem se zbavil lehce tísnivého pocitu, když mi nad hlavou letělo letadlo.

Taky mi kecal o rádiu. Měli jsme doma Telefunken, s magickým okem a plátnem na přední stěně. Prstíky nahmataly za plátnem díru, i ptalo se dítě, proč je tam ta díra.

„Každý radiopřijí­mač je nepodařený televizor,“tvrdil mi s vážnou tváří. „Oni to vyrábějí a do poslední chvíle věří, že to bude televize. Pak se to nepovede a to místo, kde má být obrázek, zakryjí plátnem.“I tuhle hovadinu jsem tátovi věřil, ještě dlouho po roce 1953, kdy se i u nás naučili opravdu televize dělat.

Čtvrtek

Oliva

Rádio tedy slaví. Ono ne všechno za oslavování stojí. Ještě jednu vzpomínku dodám: to jsem byl rodičům pro cigarety, tenkrát ještě ve Slapech v trafice u pana Nechvátala, válečného to invalidy z první války. Měl puštěné rádio a poslouchal přímý přenos procesu s Rudolfem Slánským. Chvilku jsem poslouchal, pak mě vyhodil i s těmi cigaretami a já utíkal domů a vyptával jsem se, co to je oběšení a jak se to dělá. Ale v životě rádia, stejně jako v životě člověka, nejsou jen slavné chvilky. Ale to dobré přežívá a to zlé… je dobré vzít na vědomí, že taky bylo. ONDŘEJ NEFF

Pátek Šustrová Sobota Hanák

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia