Lidové noviny

Exministři na silnici: nejvíc najel Bělobrádek

LN mapovaly, kolik kilometrů ve služebních vozech najeli bývalí členové Sobotkovy vlády po jejím konci

- ROBERT SATTLER

PRAHA Každý z členů vlády má po svém odchodu z funkce ze zákona nárok na užívání služebního vozidla i s řidičem po dobu tří měsíců. Server Lidovky.cz se proto rozhodl zmapovat, do jaké míry této možnosti využili bývalí ministři kabinetu Bohuslava Sobotky, jimž vypršel mandát v polovině prosince.

Absolutním rekordmane­m v tomto ohledu je někdejší místopředs­eda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Za čtvrt roku ujel dohromady 26 618 kilometrů. Pro své cesty měl k dispozici dva služební vozy – Škodu Superb s řidičem, s níž urazil 23 538 kilometrů, a malou dodávku VW Caddy, na jejímž tachometru přibylo po Bělobrádko­vě konci ve vládě 3080 kilometrů. Vyplývá to z materiálů získaných na základě zákona o svobodném přístupu k informacím od Úřadu vlády a jednotlivý­ch ministerst­ev.

Čeští řidiči přitom ročně nejčastěji ujedou mezi 10 000 až 20 000 kilometry. Uvedené údaje odpovídají necelým 250 najetým kilome- trům denně včetně víkendů a svátků. To jsou zhruba čtyři hodiny strávené na tuzemských silnicích každý den. Lidovecký předseda se hájí, že auta nezneužíva­l. „Služební vozidla jsem používal zcela v souladu se zákonem o platu představit­elů statní moci,“sdělil stručně. K jakým účelům a jak často mu vozy sloužily, nechtěl komentovat.

Redakce si vyžádala od jednotlivý­ch resortů knihy jízd. Jenže ministerst­va nejsou povinna poskytovat údaje o přesunech vozidel, a tak tyto informace v záznamech začernila. Ani z těch tak není patrné, kam Bělobrádek se služebními vozidly jezdil.

Zákon, o nějž se lidovecký šéf opírá, přesně říká, že členové vlády mají nárok na nepřetržit­é užívání služebního auta s řidičem i bez něj k výkonu funkce, k osobním potřebám a k umožnění styku s rodinou. A to i po dobu tří kalendářní­ch měsíců, které následují po měsíci, v němž zákonodárc­e ve vládním kabinetu skončil. Ministři, kteří jsou zároveň poslanci, přitom nemohou čerpat například poslanecké náhrady na cestování, bydlení nebo reprezenta­ci. A to ani ve zmiňovaném tříměsíční­m období.

Šéf KDU-ČSL dojíždí za rodinou do Náchoda, vzdáleného od Prahy přibližně 150 kilometrů, a tedy k rekordu zřejmě přispěla i tato trať.

Více než 20 tisíc kilometrů, konkrétně 21 585, najezdil se služebním vozem po svém konci v ministersk­ém křesle i další lidovec, Marian Jurečka. Od resortu zemědělstv­í, jemuž za Sobotkovy vlády šéfoval, měl k dispozici Škodu Kodiaq bez řidiče.

„Nevyužil jsem možnost mít auto i s řidičem a celé období jsem řídil sám. S ohledem na vzdálenost mého bydliště od Prahy si myslím, že ujeté množství kilometrů je odpovídají­cí,“řekl serveru Lidovky.cz Jurečka, který bydlí na Olomoucku. Podle jeho mínění je zákon, který končícím členům vlády tuto možnost dává, v pořádku. „I když člověk již není ministrem, také po skončení mandátu je mnoho pracovních akcí a schůzek, u kterých organizáto­ři chtějí i účast bývalého ministra,“argumentov­al Jurečka.

140 tisíc ze státní kasy

Při nákladech 5,39 koruny na jeden kilometr, které ministerst­vo zemědělstv­í vyčíslilo na provoz Škody Kodiaq, vyšly Jurečkovy jízdy stát na 116 tisíc korun. S podobnými náklady lze počítat i u Škody Superb. Bělobrádko­vy cesty tak odčerpaly ze státní pokladny zhruba 140 tisíc. Bývalý ministr pro lidská práva Jan Chvojka (ČSSD) a předchozí ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) urazili v ministersk­ých vozech od poloviny prosince do konce března necelých 15 tisíc kilometrů. Kromě Jiřího Havlíčka, někdejšího šéfa resortu průmyslu a obchodu, jenž najezdil něco málo přes 10 tisíc kilometrů, pak už žádný další ministr nemá v kolonce počtu ujetých kilometrů pětimístno­u cifru.

„Tuto službu jsem využíval zcela v souladu se zákonem, a to striktně k cestám za rodinou do Pardubické­ho kraje a k pracovním cestám. Tomu přesně odpoví- dá i počet najetých kilometrů,“komentoval to Chvojka.

Nejméně služební vůz využíval předchozí ministr zdravotnic­tví Miloslav Ludvík (ČSSD), který s přiděleným BMW 520 najel pouhých 247 kilometrů. „Jezdím vlastním vozem a služebně používám auto nemocnice. Jen v případě, když byl v opravě, využil jsem ministersk­é auto, a to k jízdám po Praze,“přiblížil ředitel Fakultní nemocnice Motol.

Server Lidovky.cz požádal o knihu jízd také u bývalého ministra financí Ivana Pilného (ANO) a ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD). Jelikož však šlo o chráněné osoby, po celou dobu dohlíží na jejich bezpečnost ochranná služba tuzemské policie. Ta požadované informace z taktických důvodů odmítla poskytnout. Údaje o jízdách tehdejšího premiéra Bohuslava Sobotky, o něž LN žádaly Úřad vlády, zatím nebyly doručeny. I předseda vlády se ale řadí k těm, které chrání policie. „Povinný subjekt (policie) žádným způsobem nevykazuje počet kilometrů ujetých vozidlem při přepravě konkrétní chráněné osoby ani údaje, o jaké konkrétní vozidlo se jednalo,“reagovalo Policejní prezidium.

V přehledu ministersk­ých jízd nejsou zahrnuti předešlí ministři, jimž připadlo místo i v současné vládě v demisi premiéra Andreje Babiše (ANO), neboť stále vykonávali povinnosti vyplývajíc­í z jejich funkce. Jde o Richarda Brabce, Martina Stropnické­ho, Karlu Šlechtovou, Dana Ťoka a Roberta Pelikána (všichni ANO).

Stejně jako členové vlády má nárok na služební vůz tři měsíce po uplynutí funkčního období také prezident republiky. Oproti tomu poslanci takové výhody nemají, po konci ve sněmovně jim náleží „jen“peněžité odchodné, které závisí na době strávené ve funkci. To je samozřejmo­stí i u ministrů a premiéra.

Jízdy exministra Mariana Jurečky (KDU-ČSL) vyšly stát stát na 116 tisíc korun

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia