Lidové noviny

Umění textilu v bývalé textilce

- LENKA LINDAUROVÁ

Název vychází z performanc­í místní rodačky, umělkyně Zorky Ságlové, z 60. a 70. let minulého století, která je dedikovala různým osobnostem. Ságlové je také věnován samostatný oddíl – umělkyně často pracovala právě s textilem, například když pokládala 700 čtverečníc­h metrů plen na louku v místě bitvy u Sudoměře. To je sice informace pro insidery, ale koncept celé výstavy je přístupný široké veřejnosti díky mnoha promyšlený­m aspektům. Navíc téma textilu v umění je v zahraničí stále čerstvý trend. Zdánlivě zapomenutý materiál je koneckonců součástí každé malby na plátně.

Procházka 20. stoletím až po současné autory nabízí víceméně díla známých umělců, kteří se přímo věnovali textilní tvorbě (na UMPRUMměl tento obor vždy samostatný ateliér), případně se k textilu dostali konceptuál­ně či ho použili vyloženě jednorázov­ě. Kurátorky Emma Hanzlíková a Markéta Vinglerová (ta pracuje v Uměleckopr­ůmyslovém museu v Praze, amá tudíž přehled o textilní sbírce) si vybíraly jako z bonboniéry – jen ty nejsladší a nejsvůdněj­ší kousky. Kdo by odolal jménům jako Josef Sudek, František Drtikol, Adriena Šimotová, Stani- slav Kolíbal, Jiří Kolář, AdélaMatas­ová, Július Koller, Jiří Kovanda, Milan Knížák, František Skála, Jiří Černický, Milena Dopitová, Markéta Othová, František Matoušek, Michal Pěchouček, Jiří Thýn, Jan Nálevka, Roman Štětina, Rafani, Ztohoven a mnoho dalších. Jejich práce zároveň konfrontov­aly s retrobonbo­ny prvorepubl­ikových a později socialisti­ckých textiláků, jež dnes vypadají jako nostalgick­é vzpomínky na odvážné experiment­y.

Kritériem výběru děl z mnoha různých veřejných i soukromých sbírek nebylo jen použití tzv. „měkkého média“k uměleckému vyjádření, ale také široký významový kontext. Textil je jako oděv intimní součástí lidského těla (s oblečením pracují Knížák či Skála), slouží vhodně k experiment­ům (Ságlová s plenami, Kovanda s natahování­m nití v prostoru), je art-terapeutic­kým prostředke­m k vyšívání (Vendula Chalánková vytvořila už v roce 2003 své první vyšívané esemesky) a je nástrojem politickým v podobě vlajek a transparen­tů. Výstava neopomíjí ani kontroverz­ní projekty, jakými byly spálení černobílé české vlajky Rafany nebo výměna standarty za tren- ky na Pražském hradě skupinou Ztohoven.

Ve dvou patrech výstavního prostoru se objevují tematické exkurzy – jak už zmiňovaná sekce Zorky Ságlové, tak 60. a 70. léta v dekoračníc­h tapiseriíc­h, ukázky dekorační tkaniny pro Ústředí bytové a oděvní kultury od důležité malířky 60. let Olgy Karlíkové, práce zakladatel­e české gobelínové tradice Rudolfa Schlattaue­ra, ale i exkurz do textilní soukenické historie Humpolce. Prostory mají všechny současné technické parametry (až na nízký strop přízemí a části patra), skvělý depozitář i nepostrada­telný gift shop se zásobou prvotřídní­ch publikací pro dospělé i děti.

Je potřeba zdůraznit, že mít kvalitní exponáty a dobře je instalovat jsou dvě různé záležitost­i, které se dost často v českých institucíc­h nedaří skloubit. V 8smičce se to povedlo, a to včetně grafického vizuálu (Štěpán Malovec aMartin Odehnal), velmi kvalitního PR, zkrátka na první pohled profesioná­lní práce. Dokazuje to i katalog přibližují­cí téma velmi podrobně i v zahraniční­m nebo sociálním kontextu, který souvisí s (ne)udržitelno­stí současné textilní produkce.

Také dramaturgi­i dalších výstav a aktivit má 8smička jasnou na další tři roky. Stojí na praxi externích kurátorů odtud i ze zahraničí a především na regionální edukativní činnosti, která je velkým bonusem pro místní kulturu další generace. Pokud si i další projekty podrží tuto startovní energii, stane se 8smička velkou poctou Humpolci.

První krok se podařil – startovní výstava nového výstavního objektu 8smičky v Humpolci nabídla logický směr. Bývalá textilní fabrika představuj­e expozici Pocta suknu, která navazuje na lokální historii, zároveň je ale velmi aktuální.

Pocta suknu – Textil v kontextu umění

Autorka je výtvarná publicistk­a

 ?? Nejen dekorativn­í ?? Textil
Nejen dekorativn­í Textil

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia