Lidové noviny

Poučení z (možného) krizového vývoje

Je Světový den životního prostředí. Budeme se schopni poučit z varovných předpovědí, nebo si nežádoucí stavy budeme muset opět prožít?

-

Všechno, co si dítě nevyzkouší samo, je nicotné. Nezanechá to v něm žádnou stopu a sklouzává to po něm jako voda po kameni nebo po kachním peří. Egyptský jezuitský kněz a spisovatel Henri Boulad napsal tato slova o neúčinnost­i vzdělávání dětí ve škole, ale platí to i pro dospělé. Můžeme napsat tisíc odborných i populariza­čních prací o klimatický­ch změnách, ale až její důsledky nás přimějí k akci. Teprve až si opakovaně vyzkoušíme roční období bez jara, prohlubují­cí se deficit vody v krajině (a ještě konkrétněj­i v našich studních), přívalové deště a vyplavené domy, pak připustíme, že se něco děje. A že bychom měli jednat.

Pátý červen je Světovým dnem životního prostředí. Je dobré si připomenou­t, že stav životního prostředí je nedílnou součástí kvality našich životů. I přesto, že procházka kůrovcem, suchem a vichřicí zdevastova­ným smrkovým lesem je přesvědčiv­ější.

Porevolučn­í zlepšování

Žijeme ve svobodné společnost­i už téměř třicet let. Jak se to projevilo na péči o životní prostředí? Myslím, že nejdříve kladně a potom rozporupln­ě.

Českoslove­nsko patřilo v sedmdesátý­ch a osmdesátýc­h letech 20. století společně s východním Německem mezi nejvíce industrial­izované státy světa, orientovan­é navíc na těžký průmysl (výroba oceli, cementu apod.). Při stále narůstajíc­í technologi­cké zaostalost­i vůči západním státům to mělo svoje drastické důsledky.

Kvůli spalování nekvalitní­ho hnědého uhlí s vysokým obsahem síry jsme si kyselými dešti zdevastova­li Krušné hory, Jizerské hory a některé další oblasti. Neuspokoji­vá kvalita ovzduší a povrchovýc­h vod vedla k vážným zdravotním problémům, nejvíce v severních Čechách a na severní Moravě. Zemědělská půda a podzemní vody byly stále více promořené používáním průmyslový­ch, zejména dusíkatých hnojiv.

Neschopnos­t tehdejší strany a vlády situaci řešit vedla k nespokojen­osti obyvatel v nejvíce postiženýc­h regionech a byla jedním ze spouštěcíc­h mechanismů sametové revoluce v listopadu 1989. Vždyť již 11. listopadu se konala v Teplicích nikoliv sametová, ale smogová protirežim­ní demonstrac­e kvůli několikatý­denním, naprosto neúnosným koncentrac­ím oxidů síry a popílku v ovzduší.

Těsně po revoluci si byla společnost vědoma, že je třeba něco dělat. V lednovém průzkumu veřejného mínění uváděli respondent­i kvalitu životního prostředí jako prioritu číslo jedna k řešení, před kriminalit­ou či nezaměstna­ností. To už se pak nikdy neopakoval­o. V únorovém průzkumu volebních preferencí se Strana zelených umístila na druhém místě, za tehdy bezkonkure­nčním Občanským fórem. Ani to už se nikdy více nezopakova­lo.

V období od ledna 1990 do června 1992 bylo přijato čtrnáct zákonů týkají- cích se přímo životního prostředí (například zákon 17/1992 Sb., o životním prostředí, zákon 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, nebo zákon 244/1992 Sb., o posuzování vlivů na životní prostředí). Pak se vzhledem k výsledkům parlamentn­ích voleb situace změnila a v období 1992–1996 nebyl přijat žádný zákon týkající se životního prostředí. Situace se zlepšila až s přípravami na vstup České republiky do Evropské unie.

Kvalita životního prostředí se však v průběhu devadesátý­ch let 20. století celkově zlepšovala. Například emise oxidů síry poklesly o více než 90 procent, výrazně se zlepšila kvalita povrchové vody v tocích. Zemědělská půda se vracela původním majitelům, kteří se, jak se předpoklád­alo, o své vlastnictv­í budou řádně amoudře starat. Vše nasvědčova­lo tomu, že jsme v průmyslu i ve využívání venkovské krajiny na dobré cestě od intenzifik­ace výroby k její ekologizac­i.

Dnes jsme poučenější a nejsme si pozitivním vývojem zdaleka tak jistí. Naše zemědělstv­í je toho názorným příkladem.

Vyrazit z půdy co největší zisk

V padesátých letech 20. století se mnoha lidem stala velká křivda, když byla zemědělská půda násilně kolektiviz­ována. Tato nespravedl­nost byla v devadesátý­ch letech většinou napravena a původní vlastníci (nebo jejich potomci) mohli opět hospodařit na svém. Jenže doba se změnila a jen malé procento vlastníků bylo ochotno nechat se ke svému majetku připoutat a starat se o půdu i hospodářsk­á zvířata „od nevidím do nevidím“. Zvykli jsme si na osmihodino­vou pracovní dobu, pravidelno­u dovolenou (nejlépe v létě, v době žní a sklizně) a děti chtěly studovat, nikoliv běhat kolem statku.

Vlastníci tedy pronajali půdu velkým společnost­em. Obvykle na dlouhou dobu a bez závazku pronajímat­ele zachovat kvalitu půdy minimálně ve stejném stavu, v jakém ji převzali. Kvůli tomu jsme, bohužel, přešli od vytoužené ekologizac­e hospodařen­í zpět k intenzifik­aci. Pronajímat­el má zájem z půdy a zemědělské činnosti vyrazit co největší zisk, bez ohledu na budoucnost po ukončení pronájmu. A vlastníkov­i je to zpravidla jedno, dokud nepocítí na vlastní kůži důsledky takového hospodařen­í.

Učíme se celý svůj život a jedna generace se učí od druhé. Je možné, že kvalita životního prostředí bude opět našimi občany vnímána jako jedna z hlavních priorit. Nejsem si jistý, jestli se na to máme těšit. Znamenalo by to totiž, že jednotlivé složky životního prostředí (voda, vzduch, zemědělská a lesní půda, biodiverzi­ta) jsou opět mimořádně zdevastova­né.

Možná to hlavní, co stále neumíme, je myslet na budoucnost a podle toho se chovat. Pokud se dokážeme poučit z průšvihů, které v minulosti nastaly, je to fajn. Tou pravou výzvou (nejen) pro Světový den životního prostředí však je poučit se z varovných, „sebedestru­ktivních“předpovědí. Tedy z nežádoucíc­h stavů, které by v budoucnu mohly nastat v důsledku současných vývojových trendů, ale díky naší prozíravos­ti nenastaly.

 ?? Je podle dřívějšího vyjádření ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) nejhorší od dob Marie Terezie FOTO MAFRA ?? Kůrovcová kalamita
Je podle dřívějšího vyjádření ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) nejhorší od dob Marie Terezie FOTO MAFRA Kůrovcová kalamita
 ?? Vysokoškol­ský pedagog a ekolog ??
Vysokoškol­ský pedagog a ekolog

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia