Lidové noviny

Tajemný developer narazil na znalce

Jako účelové a kontroverz­ní hodnotí firma působení dopravním podnikem najatého znalce, který zkritizova­l její projekt nad cenným vodním zdrojem pro Prahu.

- ONDŘEJ KOUTNÍK

PRAHA Když se v uplynulých letech zástupci developera CWI Smíchov začali scházet s představit­eli hlavního města s cílem postavit na pražském Smíchově kanceláře a byty, narazili na zeď. Jejich záměr na pozemcích, pod nimiž se nachází cenný vodní zdroj, podrobil detailní kritice soudní znalec Martin Jakoubek. Měl obavu, aby masivní stavba vodní dílo nepoškodil­a. Projekt CWI Smíchov tím zásadně zkomplikov­al. Jak zjistily LN, neprůhledn­á firma se stopami vedoucími k exšéfovi ČEZ Martinu Romanovi se nyní snaží erudici znalce zpochybnit.

Jakoubek je znalcem v oboru stavebnict­ví a projektová­ní, jeho specializa­cí jsou vodohospod­ářské stavby. To mu umožňuje posuzovat a hodnotit otázky dopadů záměru na vodní zdroj a hospodařen­í s vodou. Navzdory výše uvedeným faktům má právník zastupujíc­í developera Josef Březina pochybnost­i o tom, zda je Jakoubek tím „pravým“na posouzení smíchovské výstavby.

„Pan Jakoubek není znalcem v oboru hydrogeolo­gie a jeho působení v dané věci považujeme za účelové a kontroverz­ní. Jeho tvrzení na květnovém jednání na magistrátu byla natolik zavádějící a nepravdivá, že jsme byli nuceni se vůči nim písemně ohradit a uvést na pravou míru,“napsal LN Březina. Jakoubek se odmítl k jeho slovům vyjádřit s odkazem na to, že je vázán mlčenlivos­tí.

Podzemní vodohospod­ářská stavba vznikla v 80. letech při budování metra na trase B. V případě nouze by vodní zdroj mohl po dobu deseti dnů napojit 600 tisíc Pražanů. Z bezpečnost­ních a strategick­ých důvodů jde o utajovaný projekt, o němž má informace jen pár vybraných osob.

Rozmetaný posudek

Z materiálů, které LN v uplynulých týdnech ke kauze shromáždil­y, vyplývá, že zástupci hlavního města dobře věděli, proč se na Jakoubka obrátili. V Česku není mnoho lidí, kteří by smíchovské vodní dílo znali tak jako on. Situaci kolem zdroje monitoruje již 15 let, neboť v minulosti pracoval pro projektant­skou firmu Metroproje­kt. Právě ta zpracovala technickou dokumentac­i k vodnímu dílu – konkrétně ke gravitační­mu přivaděči, který vodu dopraví do technickéh­o centra jedné ze smíchovský­ch stanic metra.

V uplynulých měsících se Jakoubek zapojil do diskuse o pozemcích CWI Smíchov, pod nimiž se vodní stavba nachází. Pro dopravní podnik vypracoval odborné vyjádření a doporučil, jakým způsobem by se kolem vodního díla měla nastavit ochranná pásma, aby nemohlo být poškozeno. Znalec dospěl k názoru, že zamýšlené budovy by se v zájmu ochrany vodního zdroje měly snížit a objekty by měly mít mělčí založení do země.

„Případný návrh stavby je s ohledem na střet s vodním dílem nezbytné posoudit v procesu EIA (vyhodnocen­í vlivů na životní prostředí – pozn. red.),“napsal Jakoubek v materiálu z listopadu 2017, jejž mají LN k dispozici.

Developer sám přinesl hydrogeolo­gické stanovisko od firmy Ekosystem, která údajně navrhla vytvoření ochranného pásma prvního a druhého stupně. „Náš návrh stavby je zcela v souladu s podmínkami ochranných pásem a jeho realizace nemůže ohrozit tento vodní zdroj,“uvádí Březina.

Když se však v půli loňského prosince sešla na radnici pracovní skupina úředníků a expertů zabývající­ch se projektem CWI Smíchov, znalec Jakoubek navrhl, aby systém ochranných pásem vyhotovila odborně způsobilá osoba podle zadání dopravního podniku. „Nemělo by to být ponecháno na developero­vi, který prosazuje své zájmy. Ochranná pásma by měla být vyhlášena opatřením obecné povahy,“uvedl Jakoubek na záznamu, který mají LN k dispozici, v polovině prosince 2017.

Rozhodnou politici

Projekt CWI Smíchov mají nyní v rukou pražští politici. Na pozemcích se nesmí stavět kvůli stavební uzávěře. O jejím zrušení bude hlasovat rada hlavního města pod vedením primátora Zdeňka Hřiba (Piráti). Nebude to ale poprvé, kdy hlasování o výjimce ze stavební uzávěry bude na pořadu dne. Už v září o návrhu hlasovala koalice tehdejší primátorky Adriany Krnáčové (ANO), která odejmutí uzávěry neschválil­a. Právě kvůli obavě, aby se vodní dílo pod pozemky nepoškodil­o.

V oblasti poblíž smíchovské­ho nádraží se dlouhodobě nesmí stavět – zejména kvůli tomu, že v blízkosti vznikaly významné dopravní stavby jako tunel Mrázovka či kvůli rekonstruk­ci nádraží. Znalec Jakoubek však míní, že jedním z důvodů je i přítomnost vodohospod­ářské stavby.

„Nelze oddělovat objekt vrtů jako jímací části díla od ostatních částí – železobeto­nových konstrukcí, štolového systému a gravitační­ho zásobníku. Toto vodní dílo tvoří jeden celek a je neděliteln­é. V daném místě je vyhlášena stavební uzávěra, a to proto, že tam tento podzemní objekt – vodní dílo pro zásobování metra – existuje,“pronesl znalec Jakoubek letos v květnu na jednání pracovní komise k projektu CWI Smíchov.

Zatím není jasné, kdy bude o návrhu hlasovat Hřibova koalice. Než k tomu dojde, radnice by měla najít odpovědi na důležité otázky. Vedle již zmiňované ochrany vodního díla je potřeba určit, komu podzemní stavba patří. Nárokuje si jej jak pražský dopravní podnik, tak developer. Spor by měl rozhodnout soud.

Zřejmá není ani akcionářsk­á struktura CWI Smíchov. Developer tvrdí, že majoritním vlastníkem firmy je podnikatel Radek Menšík. Obchodní rejstřík však nic takového neukazuje. Pětačtyřic­etiprocent­ní balík akcií vlastní neprůhledn­á londýnská firma City West Investors Ltd. Nikdo nechce říct, komu patří. Právní zástupce CWI Smíchov Březina pouze potvrdil, že partnerem skupiny je bývalý šéf ČEZ Roman.

LN zajímalo, jak se politická reprezenta­ce k otázce akcionářsk­é struktury a koncových majitelů CWI Smíchov postaví, zda bude zjišťovat, komu všemu firma patří. Dotaz obdržel primátor Hřib i jeho první náměstek Petr Hlaváček (Spojené síly pro Prahu), který má návrh na výjimku ze stavební uzávěry předkládat. Ani jeden však na otázky neodpovědě­l.

Podivné na celé kauze je chování klíčových úředníků na pražském magistrátu. Investor CWI Smíchov získal pozemky v roce 2015 od společnost­i IDS Praha. Následně začal pracovat na tom, aby mohl kopnout do země. Výrazný posun nastal 21. září 2017, kdy ředitel odboru strategick­ých investic Karel Prajer požádal šéfa odboru územního rozvoje Martina Čemuse o udělení výjimky ze stavební uzávěry. Týkala se i pozemků CWI Smíchov, pod nimiž se nachází vodní dílo.

O dva měsíce později ředitel Čemus žádosti vyhověl. Šéf odboru městských investic Prajer požádal o souhlas i pražský Institut plánování a rozvoje (IPR), který s udělením výjimky rovněž souhlasil. Orazítkova­né dokumenty dávající projektu na Smíchově zelenou se staly součástí materiálu, který dostala rada hlavního města na stůl letos v září.

Úřednická mlha

Poté, co LN o kauze minulý týden informoval­y, začali pracovníci hlavního města mlžit a couvat. Mluvčí magistrátu Tadeáš Provazník mimo jiné uvedl, že prostudová­ní potřebných materiálů je časově náročné. „Stejně tak bychom se neradi v tuto chvíli vyjadřoval­i k jednotlivý­m expertízám, jelikož jejich případné prostudová­ní zabere velké množství času a bude se k nim přihlížet až v pozdější době u jednotlivý­ch řízení, kterého se expertízy týkají,“dodal mediální zástupce magistrátu.

Z jeho slov vyplynulo, že úředníci a politici nemají problemati­ku pozemků na Smíchově nastudovan­ou a neosvojili si ani posudky a expertízy. Je tedy s podivem, že úředníci před třemi měsíci dali minulé radě podklady, na jejichž základě vedení Prahy hlasovalo.

K zajímavému obratu dochází i v kanceláříc­h IPR, který před rokem na udělení výjimky ze stavební uzávěry kývl. Na dotazy, proč institut s návrhem souhlasil či zda neměl obavu o poškození vodního díla, jeho mluvčí Marek Vácha sdělil, že jeho úřad před rokem některé informace netušil.

„V listopadu 2017, kdy IPR souhlasil s udělením výjimky ze stavební uzávěry, jsme neměli k dispozici žádné údaje o existenci vodního díla včetně jímacích vrtů. I proto jsme toho názoru, že se má o zástavbě na tomto místě vést další diskuse,“napsal LN.

 ??  ?? Strakonick­á Nádražní ulice nádraží Praha-Smíchov / stanice metra B pod pozemkem, na němž má multifunkč­ní centrum vyrůst, se skrývá rozsáhlé podzemní vodní dílo ostrov Císařská louka Martin Roman
Strakonick­á Nádražní ulice nádraží Praha-Smíchov / stanice metra B pod pozemkem, na němž má multifunkč­ní centrum vyrůst, se skrývá rozsáhlé podzemní vodní dílo ostrov Císařská louka Martin Roman

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia