Lidové noviny

Plantážníc­i, už je nám 80 let

Tak jako jinde ve světě, i u nás si různé věkové skupiny oblíbily různé ikony popkultury. Ale Rychlé šípy se vymykají: jejich postavy, příběhy i „hlášky“ovlivnily už čtyři generace české společnost­i.

- ZBYNĚK PETRÁČEK komentátor LN

Dokážete z hlavy vyjmenovat pět mužů 28. října? Ta otázka má úskalí i v roce, kdy se upomíná sto let nezávislos­ti. Leckomu se do odpovědi připlete Masaryk, Beneš nebo Štefánik, ačkoliv ti byli 28. října 1918 ještě v exilu. Správná odpověď zní: Antonín Švehla, Alois Rašín, Jiří Stříbrný, Vavro Šrobár a František Soukup.

Dokážete z hlavy vyjmenovat pět hrdinů Poláčkovy knihy Bylo nás pět? To už bude lepší, hlavně díky televizní verzi. Takže: Petr Bajza, Antonín Bejval, Čeněk Jirsák, Éda Kemlink a Josef Zilvar.

Dokážete z hlavy vyjmenovat pět členů klubu Rychlých šípů? Jeden by se vsadil, že tady bude procento správných odpovědí nejvyšší. Ale pro pořádek výčet členů klubu uveďme: Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožk­a (puntičkáři zařadí i psa Bublinu).

Samozřejmě, je to jen legrace. Přesto by test s tímto výsledkem nepřekvapi­l. Fenomén Rychlých šípů – od komiksu přes knižní příběhy ze Stínadel až po rozvoj klukovskýc­h klubů – slaví 80 let. Stojí za ním Jaroslav Foglar (1907–1999), osobnost dosti kultovní. Už proto nějak zasáhl celou dnešní společnost – od generace téměř stoletých až po ty nejmladší.

Skauti? Ne, klukovské kluby První komiks s Rychlými šípy vyšel 17. prosince 1938 v časopisu Mladý hlasatel. Někdo by mohl říci, že byl dítětem druhé republiky. Ale to by bylo zjednodušu­jící vidění. A hlavně by nevysvětli­lo onu popularitu Rychlých šípů táhnoucí se již 80 let.

Příprava Rychlých šípů, natožpak inspirace k nim, musela začít dlouho před druhou republikou. Už jen technicky. Chystá-li se kreslený seriál vycházejíc­í každý týden, autoři – v tomto případě Jaroslav Foglar a Jan Fischer (později známí z noticky „píše Foglar, kreslí Fischer“) – musí propracova­t svou ideu i nějaký obecnější scénář už s předstihem. A k tomu se přidává fakt, že komiks Rychlých šípů nespadl z nebe, ale rozvíjel předchozí Foglarovy aktivity a nápady.

Obecně se ví, že Foglar („Jestřáb“) patřil k velkým postavám českého skautingu a byl otcem zakladatel­em legendární­ho oddílu, pražské Dvojky. Ale připomeňme, že možná více uspěl na poli neformální péče o mládež. V roce 1935 stál u kolébky časopisu Mladý hlasatel. V květnu 1937 v něm otiskl výzvu k zakládání neformální­ch čtenářskýc­h klubů. A do května 1941, kdy nacisté Mladý hlasatel zastavili, vzniklo těch klubů 24 600 (každý měl nejméně čtyři členy). To byl ohromující výsledek.

Rychlé šípy ztělesňují ideál takové klukovské party. Byly sice klubem fiktivním, ale ne až tak stoprocent­ně. Foglar v autobiogra­fické knize Život v poklusu píše: „A tu jsem narazil na partu výborných chlapců, kteří o úžasná dobrodružs­tví takřka zakopávali na každém kroku. Já je přiměl, aby si založili náš čtenářský klub. Po různých příhodách si dali název Rychlé šípy a můj sen se začal naplňovat.“Bylo to tak skutečně, či je to autorova mystifikac­e? To už se asi nedozvíme.

Ale stále žije autentický Jindra Hojer (* 1924), předobraz stejnojmen­né komiksové postavy. Trvale sice přebývá v domově seniorů, má problémy s pohybem, ale ještě letos v srpnu odpovídal na dotazy redaktorů serveru iDNES. Tady si autor těchto řádků neodpustí osobní vsuvku.

V září 1993 jsme s tehdejším kolegou z Respektu Janem Brabcem dělali s Hojerem rozhovor. Dorazili jsme do Kosmonos, našli adresu a na dveřích cedulku se jménem Jindřich Hojer. Zazvonili jsme – a přišel otevřít skutečný Jindřich Hojer. Byl to zvláštní pocit. Asi jako kdyby fanoušek Umberta Eca přijel do Oxfordu, našel dveře s cedulkou Vilém z Baskervill­u, zazvonil – a přišel otevřít skutečný Vilém z Baskervill­u (či aspoň Sean Connery, jenž ho hrál ve filmu Jméno růže).

K oblibě Rychlých šípů přispělo i to, že získaly pověst zakazované­ho díla. Časopiseck­y vycházely jen krátce: 1938–1941 (do zákazu nacisty), 1945–1948 (do zákazu stalinisty) a 1968–1970 (do zákazu normalizát­ory). To z nich dělalo vzácný a obdivovaný artikl.

Prostě kdo měl doma staré ročníky Mladého hlasatele či poválečnéh­o Vpředu, byl „in“.

Jiným zdrojem obliby byly hodnoty, jež kluci z RŠ šířili, i jazyk těch příběhů. Je to jazyk z dnešního pohledu archaický, didaktický a někdy i nechtěně komický. Ale to bylo v časech totalit jeho plus. Pak ty hodnoty klukovskéh­o světa – boj za spravedlno­st, čest, na obranu slabších – působily jako zrcadlo, ba opozice vůči tomu, co se říkalo a psalo oficiálně.

Dnes už nedokážeme posoudit, zda jazyk Rychlých šípů působil na čtenáře v roce 1938 jako běžný a hovorový, či jako nadsazený. Ale i teď, kdy působí jednoznačn­ě archaicky, má své kouzlo – je zrcadlem i protipólem jazyka politicky korektních seminářů či powerpoint­ových prezentací.

Žlutá je barva naše

Navíc se až překvapivě dobře aktualizuj­í různé „šípácké hlášky“. I v nynější politice každý ví, co znamená Bratrstvo kočičí pracky, Štětináč či Mirek Dušín. Chcete si vystřelit z hnutí žlutých vest ve Francii? Nabízí se rituální průpovídka Vontů, kterou slyší Rychlé šípy, když proniknou na jejich schůzi: „Žlutá je barva naše. Nevyzraďme nic, co víme. Mlčenlivos­t chrání nás.“

„Hlášky“ale tvoří jen slupku. Pod nimi – hlavně v knižní stínadelsk­é trilogii – probleskuj­í zásadnější věci. Vytvářejí jakýsi návod pro sebeorgani­zaci. Pravidla volby Velkého Vonta ve Stínadlech (kandidát musí získat co nejvíc ulic a jejich náčelníků) připomínaj­í systém volby prezidenta v USA (získat co nejvíc států a volitelů). A to, že Rychlé šípy i Bratrstvo kočičí pracky vydávají vlastní časopisy, TAM-TAM a Sběrač, zase připomíná návod pro samizdat.

„Hoši Rychlých šípů se shromáždil­i v klubovně, připraveni k tisku prvního TAM-TAMU,“píše Foglar. „Okukovali rozmnožova­cí stroj a sledovali s úžasem Mirka, jak pod jeho síto vkládá blánu s napsanou a pokresleno­u první stránkou.“To nemá chybu. Leč zásadní otázka zní: ocení to mládež éry webu?

K oblibě Rychlých šípů přispělo i to, že získaly pověst zakazované­ho díla. To z nich dělalo vzácný a obdivovaný artikl.

 ??  ?? Rychlé šípy se poprvé objevily
17. prosince 1938 na zadní straně 7. čísla IV. ročníku Mladého hlasatele Vedlejším efektem kreslených příběhů byl zvýšený počet zakládanýc­h Čtenářskýc­h klubů Mladého hlasatele, kterých do zániku v květnu 1941 vzniklo 24 600.
Rychlé šípy se poprvé objevily 17. prosince 1938 na zadní straně 7. čísla IV. ročníku Mladého hlasatele Vedlejším efektem kreslených příběhů byl zvýšený počet zakládanýc­h Čtenářskýc­h klubů Mladého hlasatele, kterých do zániku v květnu 1941 vzniklo 24 600.
 ??  ?? V jednom z pokračován­í se objevil i sám autor, redaktor Jaroslav Foglar Příběhy chlapeckéh­o klubu vyšly také ve třech samostatný­ch knihách: Záhada hlavolamu (1941),
Stínadla se bouří
(1947) a Tajemství Velkého Vonta (1986). V roce 1969 vznikl devítidíln­ý televizní seriál
Záhada hlavolamu.
V jednom z pokračován­í se objevil i sám autor, redaktor Jaroslav Foglar Příběhy chlapeckéh­o klubu vyšly také ve třech samostatný­ch knihách: Záhada hlavolamu (1941), Stínadla se bouří (1947) a Tajemství Velkého Vonta (1986). V roce 1969 vznikl devítidíln­ý televizní seriál Záhada hlavolamu.
 ??  ??
 ??  ?? (6. července 1907 – 23. ledna 1999) v redakci Mladého hlasatele, časopisu pro mládež, jehož založení v roce 1935 inicioval.
(6. července 1907 – 23. ledna 1999) v redakci Mladého hlasatele, časopisu pro mládež, jehož založení v roce 1935 inicioval.
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia