Lidové noviny

Svět má nová pravidla pro klima

Po zdlouhavýc­h jednáních nakonec skončila poslední klimatická konference úspěchem. Kritici ale varují, že státy toho stále dělají příliš málo, aby se zastavilo oteplování Země.

- ROBERT SCHUSTER

KATOVICE/PRAHA Dvoutýdenn­í světová klimatická konference OSN v polských Katovicích sice skončila o něco později, než bylo plánováno, prodloužen­í se ale nakonec vyplatilo.

Téměř dvě stovky států, které se jí zúčastnily, totiž schválily vůbec poprvé závazný soubor pravidel, jež mají pomoci prosadit závěry klimatické konference v Paříži z roku 2015. Tam se lídři členských států OSN svého času dohodli, že jejich vlády podniknou opatření s cílem udržet globální oteplování pod rozdílem 1,5 stupně Celsia oproti dobám před průmyslovo­u revolucí.

Dosud ale neexistova­ly jednotné a transparen­tní nástroje, které by dovolovaly závazky jednotlivý­ch států a jejich naplňování sledovat. Jejich schválení předcházel­a mnohaletá vyjednáván­í. Při nich se zároveň podařilo definovat stejné standardy, které budou platit jak pro tradiční průmyslové státy, tak i pro prudce se rozvíjejíc­í Čínu nebo Indii.

„Všichni přítomní se musejí něčeho vzdát, aby něco získali,“apeloval v sobotu náměstek polského ministra životního prostředí Michał Kurtyka. Tehdy ještě nebylo jisté, jestli se podaří dosáhnout nějaké dohody. Účastníci katovické konference se shodují, že to byl právě Kurtyka, kdo se nakonec zasloužil o konečný úspěch. V kuloárech konference neúnavně hledal možné styčné body mezi rozcházejí­cími se pozicemi.

Výsledkem minulých dvou týd- nů je 133 stran textu. Vedle pravidel pro porovnáván­í pokroku se také podařilo dosáhnout shody ohledně výše finanční pomoci bohatých průmyslový­ch států, která by měla směřovat mezi rozvojové. Počínaje rokem 2020 by měly každoročně dostávat sto miliard dolarů na zlepšení klimatu.

Jednání v Katovicích byla silně ovlivněna zprávou, kterou vydali v říjnu zástupci Mezivládní­ho panelu pro změny klimatu (IPCC). Z ní vyplynulo, že již nyní je teplota na Zemi vyšší o jeden stupeň. Zároveň také přišla s informací, že maximálníh­o nárůstu teploty o 1,5 stupně, který byl stanoven v Paříži, lze dosáhnout pouze za předpoklad­u, že budou přijata radikální opatření.

Nejpozději do roku 2050 pak musí být podle vědců emise oxidu uhličitého stlačeny na nulu. Namísto toho se ale očekává, že až do roku 2100 by mohla teplota na Zemi stoupnout o tři až čtyři stupně. Naplnění tohoto negativ- ního scénáře se dlouhodobě obávají hlavně některé menší ostrovní státy z Oceánie, jimž by v případě zvýšení hladin oceánů mohl hrozit zánik.

Závěrečná deklarace z Katovic vyzývá členské státy OSN, aby si do budoucna stanovily ambiciózně­jší cíle na snížení emisí skleníkový­ch plynů. Podobně jako závěry z Paříže nestanovil­y ovšem ani Katovice povinnost, že země musí cílů dosáhnout.

Brazílie blokovala komuniké

To souvisí v neposlední řadě i s tím, že řada klíčových států změnila v posledních letech své dosavadní postoje k ochraně klimatu, a to někdy i zásadním způsobem. Platí to hlavně pro USA, kde došlo po nástupu prezidenta Donalda Trumpa v lednu 2017 k odklonu od politiky jeho předchůdce Baracka Obamy.

Loni v létě pak Washington od pařížské dohody dokonce zcela ustoupil. Americká vláda argu- mentovala, že přijaté závazky ohrožují pracovní místa v těžebním průmyslu.

Podobně skepticky jako Američané se staví k pařížské dohodě i Austrálie nebo Brazílie. A právě Brazílie během posledního dne konference v Katovicích blokovala přijetí závěrečnéh­o usnesení.

Její zástupci se snažili změkčit podmínky pro přičítání emisních povolenek v rámci projektů CDM (Clean Developmen­t Mechanism). Ty umožňují průmyslový­m státům zlepšit vlastní klimaticko­u bilanci tím, že budou financovat ekologické projekty – například zalesňován­í nebo výstavbu větrníků – v rozvojovýc­h zemích.

Spor se točil okolo otázky, kdo si bude moci dané opatření přičíst k dobru, jestli stát, jenž zmíněné projekty financoval, nebo ten, který byl jeho adresátem.

Nakonec bylo dohodnuto, že téma se stane předmětem jednání na klimatické konferenci, která se bude konat příští rok v Chile.

 ?? FOTO REUTERS ?? Hurá! Předseda klimatické konference v Katovicích Michał Kurtyka neskrýval radost z úspěchu.
FOTO REUTERS Hurá! Předseda klimatické konference v Katovicích Michał Kurtyka neskrýval radost z úspěchu.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia