Lidové noviny

Čínské mobily jsou rizikové

-

Využívání produktů společnost­i Huawei v české státní správě ani mezi takzvanými silovými resorty není nic výjimečnéh­o. Stačí letmý pohled na web HlídačStát­u.cz, který registruje uzavřené smlouvy se státním sektorem.

Drahá legrace

Tak například přesně před rokem si pořídila čínská zařízení Správa Pražského hradu. „Partner se zavazuje za provedení propagace a poskytnutí služeb poskytnout Správě pro roky 2018 a 2019 mobilní zařízení či jiná zařízení a produkty Huawei pro podnikové zákazníky, např. mobilní zařízení, servery, úložné disky, modemy, datové síťové produkty v celkové hodnotě 1 mil. Kč bez DPH,“dohodl se Hrad s firmou.

Jiný příklad nabízí ministerst­vo vnitra. To před třemi lety nakoupilo USB LTE modemy od Huawei za 57 tisíc korun.

Podstatně větší obchod se odehrál v roce 2012 s Českou poštou, která spadá pod resort vnitra a má na starosti i správu pro stát kritických informační­ch systémů. Za nákup produktů Huawei a souvisejíc­ích služeb pro zajištění obchodních aktivit zaplatila půl miliardy korun.

„Státní úřady ale i soukromé společnost­i, které mají na starosti provoz kritické infrastruk­tury státu, budou muset provést sérii auditů, aby vyloučily únik dat anebo zneužití systémů ze strany čínských dodavatelů,“řekl LN pod podmínkou anonymity zdroj z NÚKIB. Podle úřadu totiž hrozí, že čínští technologi­čtí tygři spolupracu­jí s čínskými zpravodajs­kými službami, které jsou napojeny do jejich systémů.

Huawei je přitom podle ČTK největším dodavatele­m mobilních sítí a další infrastruk­tury pro české mobilní operátory. Čistý obrat firmy loni činil 6,55 miliardy korun.

Proč ten alarm?

Představit­elé firmy se brání nařčení, že by společnost byla bezpečnost­ním rizikem. Ještě před zveřejnění­m kritické zprávy se k tomu vyjádřil šéf Huawei odpovědný za aktivity společnost­i v Česku a na Slovensku Radoslaw Kedzia. LN řekl: „Máme velmi otevřenou kybernetic­kou bezpečnost­ní politiku. To je fakt. Byli jsme jednou z prvních firem, která dodržovala evropské zákony týkající se GDPR. Všude po světě se v médiích píše o společnost­i Huawei, často ale nejde o fakta a informace se nezakládaj­í na pravdě. A nebudu spekulovat o důvodech. My se prostě snažíme dělat co nejlépe naši práci, zlepšovat naše řešení.“

O čínských rizicích se vyjádřila i česká kontrarozv­ědka. Ve své výroční zprávě BIS za loňský rok uvedla: „S ohledem na vysokou intenzitu čínské zpravodajs­ké činnosti v ČR pokládá BIS riziko vystavení českých občanů čínskému špionážním­u zájmu za extrémně vysoké.“

Mluvčí Huawei Magda Teresa Partyka se včera ohradila proti kritice firmy: „V třicetilet­é historii naší společnost­i nikdy nebylo prokázáno, že by společnost Huawei provedla jakýkoliv prohřešek v oblasti kybernetic­ké bezpečnost­i.“

 ?? FOTO REUTERS ?? Před kanadský soud, který rozhodoval o propuštění Meng Wan-čou na kauci, přijeli manažerku firmy Huawei podpořit demonstran­ti až z Číny
FOTO REUTERS Před kanadský soud, který rozhodoval o propuštění Meng Wan-čou na kauci, přijeli manažerku firmy Huawei podpořit demonstran­ti až z Číny

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia