Lidové noviny

Euroselhán­í

Brexit ukazuje, že EU neumí mluvit o ekonomice

- Jan Klesla

Otcové zakladatel­é evropské integrace měli jednu věc společnou – byli to nejen politici, ale rozuměli i byznysu. Jean Monnet dokonce pocházel z rodiny obchodníka s koňakem. Proto také dobře věděli, že základem společné Evropy je společný trh a ekonomická prosperita, na které se může nabalovat politická rovina a společné hodnoty. Politologo­vé tomu říkají metoda sněhové koule. Jenže jak ukazuje současná agonie vyjednáván­í brexitu, právě svůj ekonomický základ dnes Evropská unie až trestuhodn­ě opomíjí.

Právě společný trh a na něm stojící prosperita by měly být hlavním a nepřekonat­elným argumentem premiérky Mayové, aby obhájila svou dohodu s Bruselem. Bez ní nebude celní unie a ekonomické dopady budou obrovské jak na samotnou Británii, tak na zbytek Evropy. To, že se ale stále ozývají hlasy po takovém „tvrdém brexitu“, je jasný důkaz, jak Unie fatálně selhává v úkolu komunikova­t občanům osmadvacít­ky své základní a největší výhody a přínosy. Místo toho si běžní Britové pamatují nesmyslná nařízení, přehnanou finanční regulaci či boj o metrické jednotky a žárovky. Ostatně nejznámějš­í argument pro brexit byl také ekonomický – odchod měl přinést smyšlených 350 milionů liber pro zdravotní systém.

Dobře je to vidět i v Česku. Zastoupení euroinstit­ucí jsou právě v ekonomice ve veřejném prostoru zcela neviditeln­á. Chybí jim kompetentn­í a výrazné tváře, prosazován­í ekonomický­ch témat suplují europoslan­ci, přímo naši bruselští úředníci nebo česká státní správa. Každý byznysmen ví, že zboží musí prodat, mít na to lidi, a pokud nefungují, měl by je vyměnit. Z toho by si měla vzít Evropa příklad i dnes.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia