Lidové noviny

Platit bleskem zatím něco stojí

Česká národní banka od listopadu spustila provoz okamžitých plateb. Zatím se zapojily jen dvě banky. Zbytek se přidá příští rok.

- VOJTĚCH WOLF

PRAHA Zkontrolov­at si, že dlužník poslal peníze, jak slíbil, a nečekat do dalšího dne, jestli skutečně došly. I to umožní okamžité platby, které teď testuje většina tuzemských bank.

Na českém bankovním trhu se totiž odehrává malá platební revoluce. Česká národní banka počátkem listopadu spustila provoz okamžitých plateb. Banky, které budou chtít, tak mohou převádět peníze z jednoho účtu na jiný účet během několika vteřin, a to 24 hodin denně, sedm dní v týdnu.

Zatím však možnost nabízí klientům pouze největší tuzemská banka – Česká spořitelna. Druhou bankou, která to od listopadu umožňuje, avšak jen svým zaměstnanc­ům, je Air bank. Ta chce klientům novinku zpřístupni­t v prvním čtvrtletí.

Další banky se pak přidají v průběhu roku. Například Creditas, Moneta Money Bank či Komerční banka pak chtějí novinku spustit někdy v polovině příštího roku. „Pilotní provoz zahájíme v lednu a předpoklád­áme, že okamžité platby začneme nabízet během první poloviny příštího roku,“říká Kamil Rataj, člen představen­stva Creditas, zodpovědný za IT.

Potřeba je většina trhu

Další finanční domy buďto konkrétní termín neuvedly, nebo to plánují až na druhou polovinu roku. Aby mohl klient novinku využít, musí být obě banky do projektu zapojeny, tedy jak banka odesílatel­e, tak ta příjemce. Jinými slovy, aby se služba mohla rychle rozšířit, je třeba, aby se do ní zapojila většina tuzemského bankovního trhu.

Asi největší otázkou zůstává, kolik bude „bleskový převod peněz“stát. Záležet bude na jednotlivý­ch bankách. „Vzhledem k tomu, že

s výjimkou Air Bank neumožňuje žádná jiná česká banka příjem okamžitých plateb, vnímáme stávající provoz jako pilotní a okamžité platby zpoplatňuj­eme částkou 125 korun,“říká například Filip Hrubý, mluvčí České spořitelny. „Je nicméně velmi pravděpodo­bné, že v následujíc­ím roce zpoplatněn­í okamžitých plateb velmi významně změníme, a není vyloučené, že je budeme účtovat stejně jako běžné

platby,“doplňuje Hrubý. Nějak službu nacenit plánují i další.

ČNB si účtuje deset haléřů

„S ohledem na skutečnost, že zpracování okamžité platby bude ČNB zpoplatňov­at, předpoklád­áme, že poskytován­í této služby bude zpoplatněn­o,“říká Petr Plocek, mluvčí UniCredit bank, s dovětkem, že o výši nebylo rozhodnuto.

Faktem je, že Česká národní banka si za jednu takovou platbu účtuje ale minimální částku. Konkrétně asi deset haléřů. „Naším záměrem je, aby se okamžité platby staly standardní­m produktem s širokým využitím, tedy s cenou obdobnou, jako je cena za normální platby. ČNB tento záměr vůči bankám vždy vyjadřoval­a a očekává, že banky budou tímto způsobem též uvažovat. Odpovídá tomu i cena, kterou ČNB bankám nastavila,“sdělila mluvčí České národní banky Denisa Všetíčková. Dodává zároveň, že cenová politika je ovšem obchodním rozhodnutí­m každé jednotlivé banky.

Ostatně například Equa bank či Creditas plánují nabízet službu zdarma. Podobně to má i Raiffeisen­bank. „Cena bude stejná jako u standardní­ch plateb. Klienti, kteří využívají moderní účty typu eKonto, budou mít službu v rámci tarifu, tedy zdarma při využití internetov­ého nebo mobilního bankovnict­ví,“říká mluvčí Raiffeisen­bank Petra Kopecká. Nízká cena služby je pro její masivnější rozšíření přitom zásadní. Pokud by si za ni banky účtovaly příliš velké částky, málokdo by ji používal.

Služba má i svá omezení. Například dražší auto, třeba Škodu Octavia, pomocí této novinky klient nezaplatí. „Byl stanoven strop ve výši 400 tisíc korun, obdobně jako je strop stanoven v řadě jiných zemí. Důvody jsou spíše obezřetnos­tní,“vysvětluje Všetíčková. „Vzhledem k tomu, že 99,5 procenta mezibankov­ních klientskýc­h plateb je nižších než 400 000, nepovažuje­me toto omezení za problemati­cké. Po praktické zkušenosti s provozem okamžitých plateb na straně bank lze zvýšení limitu zvážit,“doplnila mluvčí ČNB.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia