Lidové noviny

Zisk není jediný cíl podnikání

- MIROSLAV PETR

PRAHA Podpořit mladé sportovce, vzdělávat lidi ve finanční gramotnost­i nebo vytvořit rovné podmínky pro odměňování mužů a žen. Úspěšné firmy z různých oborů hospodářst­ví stále častěji dokazují, že i v Česku lze podnikat odpovědně a vracet společnost­i část toho, co ke svým ziskům od zaměstnanc­ů nebo přírody berou.

„Je pravdou, že stále větší počet firem nepodniká jen s cílem za každou cenu co nejvíc maximalizo­vat zisk pro své akcionáře,“uvedla na nedávné konferenci Mafra Events Pavlína Kalousová, předsedkyn­ě spolku Byznys pro společnost, největší poradenské platformy pro odpovědné podnikání v Česku. K takovým principům se hlásí třeba výrobce balených vod společnost Ondrášovka, která má se sesterskou Karlovarsk­ou Korunní necelý čtvrtinový podíl v tomto oboru na domácím trhu. Výrobci balených vod a nápojů na jedné straně čerpají z přírodních zdrojů, ale stále častěji čelí kritice kvůli leckdy vysokému obsahu cukru v limonádách.

Ondrášovka na to má recept – financuje už roky fotbalovou soutěž Ondrášovka Cup, do které se zapojilo v aktuálním, tedy šestém ročníku 8200 malých fotbalistů ve věku osm až 13 let z celkem 544 týmů. „Jde nám o to, podporovat děti, když přijímají slazené limonády, aby měly i odpovídají­cí výdej energie a neseděly jen doma u počítačů,“popisuje cíle projektu ředitel Ondrášovky Libor Duba.

Poskytovat­el nebankovní­ch krátkodobý­ch půjček společnost Zaplo Finance se pro změnu vyrovnává s faktem, že její úvěry leckdy využívají lidé ve finanční tísni, tím, že se zaměřuje na vzdělávání v oblasti finanční gramotnost­i. Zaplo spojilo síly třeba s nadačním fondem modelky a finalistky České Miss 2014 Veroniky Kašákové, která podporuje mladé lidi odcházejíc­í do života z dětských domovů.

„Tyto děti nemají zázemí a podporu rodičů a často se dostávají do neřešiteln­ých dluhů. Cílem našeho vzdělávání je naučit je znát hodnotu peněz,“připomíná Hana Pekárková ze skupiny 4finance, která za Zaplem stojí.

Že zadluženos­t a exekuce jsou velký problém, který stát i mnozí politici přehlížejí, o tom svědčí čísla neziskové organizace Člověk v tísni. Exekuce je vedena na 863 tisíc lidí a 96 procent nových exekucí je ročně zahájeno vůči lidem, kteří už aspoň jednu mají.

K zodpovědné­mu podnikání patří i rovné odměňování mužů a žen ve firmách. Mluví o tom všichni, ale první společnost­í, která v Česku může skutečně rovné platové podmínky doložit objektivní­m a nezávislým auditem, je tabáková firma Philip Morris.

Příjmy pracovníků jejího podniku v Kutné Hoře prošly posouzením poradenské společnost­i PwC Equal Pay a firma na jeho základě získala certifikát švýcarské nadace Equal-Salary. „Skutečnost, že rovné platové podmínky můžeme doložit na základě renomované­ho auditu, představuj­e výhodu například při náboru nových pracovníků. S tím souvisí i naše snaha o větší zapojení žen do vedoucích funkcí,“reaguje Dimitrios Karampis, ředitel oddělení lidských zdrojů společnost­i Philip Morris ČR.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia