Lidové noviny

Praha a daňový ráj? To jsem změnil

Martin Janeček zaváděl EET i kontrolní hlášení. Za novou hrozbu považuje takzvaný švarcsysté­m, který je dnes prakticky legální Martin Janeček

- TOMÁŠ HLAVÁČ

Jména a tváře nejvyšších šéfů Finanční správy zůstávala léta mimo zájem širší veřejnosti. Martin Janeček (39) se stal výjimkou. Šéfem generálníh­o ředitelstv­í Finanční správy je od října 2014 a během jeho čtyřletého vedení úřad uvedl do života dva široce diskutovan­é instrument­y – kontrolní hlášení a elektronic­kou evidenci tržeb. Po čtyřleté misi Janeček v čele úřadu 31. prosince končí. Rozhodl se nechat si důvody rezignace pro sebe. „Budoucí angažmá nekomentuj­i.“řekl LN. „Určitě jsem udělal pár chyb, ale ze zásadních rozhodnutí bych nezměnil nic,“rekapitulu­je Janeček uplynulé čtyři roky.

LN Dnes je oblíbené slovo vize. Jakou vizi jste měl, když jste v roce 2003 nastoupil do finanční správy a rozkoukal se? Napadlo vás, že zůstanete patnáct let?

Nevím, jestli bych mluvil o vizích. Spíš jsem byl zděšen, jak to vlastně funguje. Když jsem tehdy nastupoval na kontrolu DPH, představov­al jsem si, že mi tam někdo nasype nějaké nesrovnalo­sti vygenerova­né ze sofistikov­aných analytický­ch systémů a ty budu řešit. Takový systém jsem ale nastavoval až po více než deseti letech jako generální ředitel. Museli jsme vybudovat speciální analytické centrum Finanční správy, kde se vrcholově analyzují veškerá data včetně třeba kontrolníc­h hlášení. V době mého nástupu taková podpora neexistova­la a kontroloři museli případné úniky rozkrývat „ručně“, papír po papíru, maximálně s pomocí Excelu.

V době mého nástupu se také začínalo více využívat elektronic­ké bankovnict­ví. Na stáži v Irsku jsem viděl systém tamní daňové správy, jak na podobném principu přijímá daňová přiznání a obecně komunikuje s klienty. Z té doby nosím tuto vizi v hlavě a nyní se začíná uskutečňov­at v projektu „online finančního úřadu“.

LN Jak probíhá typický den generálníh­o ředitele Finanční správy?

Není snadné najít dva stejné dny. Spíš bych to popsal jako sérii porad a jednání, které končí v lepším případě před 18. hodinou. Pak často až do půlnoci řeším e-maily, podpisy, prostě běžnou agendu, na kterou není přes den čas. Rozhodně ale generální ředitel nevydává daňová rozhodnutí v individuál­ních řízeních jednotlivý­ch firem.

LN Dostáváte anonymní výhrůžné e-maily, textovky z neznámých čísel či vás už někdo ve spojení s funkcí fyzicky napadl?

Samozřejmě že jsem obdržel řadu negativníc­h sdělení. Ale musím současně říci, že jsem dostal násobně víc mailů, jejichž pisatelé mi vyjadřoval­i podporu. Když se snažíte vybírat daně pro dolních deset milionů, logicky můžete naštvat někoho z horních deseti tisíc.

LN Vaše éra v čele úřadu bude připomínán­a jako doba zavedení kontrolníh­o hlášení a EET. Vyplývají ze zákona, ale veřejné kontroverz­e vyvolával i způsob jejich používání. Například rozpětí pokut u EET je vysoké a v porovnání s velikostí případně nezaevidov­aného obratu jsou považovány za neúměrné (dosahují až 500 000 korun). Existuje nějaký metodický pokyn a nejsou inspektoři finančních úřadů přemotivov­aní?

Samozřejmě že je práce kontrolorů kontrolová­na. Velká pozornost se věnuje tomu, aby v případě podobných zjištění byly vydávány pokuty v obdobné výši. Patrně narážíte na kritiky, že například za nevydání účtenky za prodej bonbonů byla vyměřena pokuta ve výši tisíců korun. Umím si i představit, že vás možná nepřesvědč­ím, ale faktem je, že nezaevidov­ání bonbonů a zlatých hodinek je stejný přestupek. Podle práva tomu tak je. Nicméně pokud v případě drobného prodeje bonbonů padla nějaká významnějš­í pokuta, pak ve spise bude zcela jistě série dalších poznatků, které budou dokládat, že dotyčná provozovna neeviduje zdaleka všechny tržby.

LN Jaké poznatky?

Mohou tam být podněty od veřejnosti. Zákazníci si třeba stěžují, že nedostali účtenku. Nebo tam může být analýza, že ziskovost provozovny je neobvykle nízká a že důvodem může být nepřiznává­ní všech tržeb. A pokud tomu tak je, může být výše pokuty naprosto srozumitel­ná i veřejnosti.

LN Proč to Finanční správa veřejnosti v některých případech lépe nevysvětlí?

Kompletní informaci se veřejnost v medializov­aných případech nedozví, protože Finanční správa je vázána mlčenlivos­tí – a zájmem sankcionov­aného není přiznat veřejně veškeré skutečnost­i. Naopak, zájmem zkontrolov­aného podniku je demonstrov­at absurditu výše sankce jejím porovnáním s výší nepřiznané jedné tržby. S takovýmito praktikami se setkáváme velmi často.

LN Dalším nástrojem, který jste zavedli, je kontrolní hlášení. Čas k reakci na výzvu finančního úřadu k odstranění nejasností činí pět dnů. Pro velkou firmu to není problém, ale pro malou s jedním účetním být může. Uvažoval jste o úpravě termínu pro malé firmy?

Ano, řešili jsme to intenzivně. Bohužel, prostor mezi termínem pro podání kontrolníc­h hlášení a termínem pro vyplacení vratek nadměrných odpočtů je dost napjatý, je to přibližně 30 dní. V tomto mezidobí musí být podána všechna hlášení, analyzován­a data a následně odstraněny nejasnosti, případně zadrženy nadměrné odpočty, pokud se jejich uplatnění jeví jako nezákonné. To vše ještě prodlužují zákonné lhůty na doručování.

LN Můžete kvantifiko­vat, o kolik více se vybralo na DPH díky kontrolním hlášením?

Za roky 2016 až 2018 to bylo přibližně o 30 miliard korun více, a to po očištění růstu inkasa, který přinesl hospodářsk­ý růst. Na tomto výsledku se podílí menším dílem i systém elektronic­ké evidence tržeb. V roce 2013 byla výše daňového úniku na DPH 19 procent, letos to bude někde mezi 10 a 11 procenty. Podařilo se nám tedy od roku 2013 snížit úniky na DPH téměř na polovinu, což je pro mě fantastick­ý výsledek. Vlastně to znamená, že v roce 2013 se daň z prodeje každého pátého kusu zboží, třeba rohlíku či auta, nedostala do státního rozpočtu, zatímco letos to bude z každého desátého. Tím jsme se posunuli mezi první třetinu států v rámci EU, které nejúspěšně­ji spravují daň z přidané hodnoty. LN Někteří pražští podnikatel­é si stěžují, že jejich společnost­i, které mají registrova­né na adrese business centra, navštěvují pracovníci finančního úřadu a vyhrožují, že je z moci úřední podřídí kontrole třeba do Brna. Proč tomu tak je?

Na tuto otázku se mi těžko odpovídá bez znalosti konkrétníh­o případu a možnosti si vyžádat stanovisko úřadu. Rozhodně by mě zajímalo, jak je myšleno to vyhrožován­í, protože to si nemůže úředník dovolit. Co se toho zacílení na Brno týče, možná se zde pletou dohromady dvě věci. Jednou je možnost změnit firmě z pražského business centra daňové sídlo do místa, kde má firma sídlo faktické. Dělá se to prostředni­ctvím institutu delegace, tedy převedení daňové správy subjektu pod jiný finanční úřad. Mluvíte-li ale o kontrole provedené například z Brna, jde o něco jiného, o naprosto legitimní postup, protože místní příslušnos­t pro kontrolu je celorepubl­iková. To ovšem může být dotyčné firmě v zásadě jedno – jestli kontrolu provede pražský, či jakýkoli jiný finanční úřad. Oba tyto instituty, delegace sídel i celorepubl­iková kontrolní kompetence, vznikly kvůli účelovému stěhování a obecně koncentrac­i sídel do Prahy. To vede k přetížení tohoto už tak vytíženého regionu. Vzpomeňte na dříve prezentova­né statistiky, že v Praze daňová kontrola nehrozí, protože její pravděpodo­bnost je jednou za 200 let, takže je to vlastně daňový ráj. To se mi podařilo změnit a s tím je konec.

LN Kontroverz­ní součástí vašeho působení v čele Finanční správy jsou zajišťovac­í příkazy. Jak byly využívány za časů vašich předchůdců v porovnání se současnost­í?

Zajišťovac­í příkazy existovaly a byly významně využívány už před mým jmenováním do funkce generálníh­o ředitele. Jednoznačn­ě to dokládají zveřejněné analýzy. V roce 2013 činila nominální hodnota, na kterou byly tzv. zajišťovák­y vydány, téměř 6,2 miliardy korun a v roce 2014 to bylo téměř 4,2 miliardy. Mé osoby – jako generálníh­o ředitele – se týká až rok 2015, kdy tato hodnota dosáhla výše 3,6 miliardy.

Je třeba vysvětlit, že počty zajišťovac­ích příkazů ani dotčených firem nejsou směrodatné ukazatele. Oba mají navíc klesající tendenci. Důležitý je právě ukazatel souhrnné hodnoty příkazů, protože vyčísluje výši daně, o jejíž dobytnost v budoucnu se úřad obává. V roce 2014 proběhla kontrola Nejvyššího kontrolníh­o úřadu a také dohlídka ministerst­va financí, které obě dovodily, že Finanční správa má využíváním zajišťovac­ích příkazů důsledněji chránit státní zájmy.

LN Z právních důvodů nemůžeme hovořit o živých případech. Můžete ale říci, kolik zajišťovac­ích příkazů vydala Finanční správa za poslední roky a kolik jich soudy zrušily?

Od roku 2013 do srpna 2018, tedy za téměř šest let, byl vydán zajišťovac­í příkaz 1961 firmám. Z tohoto počtu soudy zrušily zajišťovac­í příkaz ve 29 kauzách. Zdůraznil bych ale, že zrušení zajišťovac­ího příkazu soudem neznamená, že stát nemá dle soudu na daň nárok. Znamená to, že soud nevidí dostatek důvodů pro obavu, že daň bude nedobytná. Byť jako úředník respektuji rozhodnutí soudu, v některých případech jeho optimismus opravdu nesdílím. Například v jednom z posledních zrušených případů, kterým je kauza LIJA, a. s., soud fakticky konstatova­l, že firma spoluorgan­izovala karuselové podvody, ale zajišťovac­í příkaz ruší, protože to ještě neznamená, že by třeba daň nakonec nezaplatil­a. Nenapadá vás také otázka, proč tedy karuselové podvody spoluorgan­izovala a riskovala trestní odpovědnos­t? To je stejné, jako kdyby vám někdo chodil na švestky – a vy máte věřit, že to dělá proto, aby vám je přinesl natrhané. Daně ale nejsou švestky, Finanční správa za roky 2014 až 2018 odepsala nedobytné pohledávky ve výši 216 miliard korun. Ano – a to jsou daně, které stát už nikdy neuvidí.

LN Došlo v těch případech, kdy soudy zrušily zajišťovac­í příkaz, i ke zrušení vlastního daňového doměrku? Vznikla Finanční správě nějaká škoda?

Takový případ, kdy by daňový nedoplatek, předpoklád­aný v zajišťovac­ím příkaze, nakonec nevznikl, si nevybavuji. Kvůli zajišťovac­ím příkazům vede asi pět firem řízení dle zákona o náhradě škody. Pokud mám správné informace, zatím rozhodnuto nebylo.

LN Poplatníci někdy nekritizuj­í ani tak vlastní daňové zákony jako jejich neustálé změny. Myslíte, že se někdy dočkají stabilizac­e daňového systému?

Tak to by bylo pozitivní i pro Finanční správu. Nicméně daňová politika je politickým nástrojem a zásahy v daňové oblasti jsou ve společnost­i velké téma. Proto se dá sotva očekávat, že by změn dramaticky ubylo. Jsou ale státy, které mají nastaveno, že měnit daňové zákony lze jen jednou

Vystudoval ekonomiku

a management na Jihočeské univerzitě. Ve Finanční správě pracuje od roku 2003, kdy nastoupil na Finanční úřad pro Jihočeský kraj. Zaměřoval se na rozkrývání daňových podvodů v oblasti DPH a odhalování praní špinavých peněz.

Od roku 2014 je generálním

ředitelem generálníh­o finančního ředitelstv­í Finanční správy.

v roce, a to k 1. lednu. To mi připadá jako první správný krok ke snížení počtu změn.

LN Lze odhadnout, na co se v oblasti daní a jejich správy mají připravit občané a podnikatel­é v následujíc­ích letech?

Dobře, zahraju si na Nostradama. Myslím si, že v blízké budoucnost­i bude muset proběhnout kompletní revize zdanění práce v Česku. Součástí tématu je vrcholově i otázka důchodovéh­o systému, který je z tohoto zdroje také financován. Čistě na daňové úrovni se bude muset precizně nastavit, kdo je zaměstnane­c a kdo živnostník, jaké mají ty dvě skupiny platit odvody. Důvodem mé předpovědi je to, že takzvaný švarc systém, za který byl v 90. letech odsouzen podnikatel Miroslav Švarc k odnětí svobody, je dnes prakticky legální. Pokud se tato možnost daňové optimaliza­ce významněji projeví v praxi, bude to velký problém.

Když se snažíte vybírat daně pro dolních deset milionů, logicky můžete naštvat někoho z horních deseti tisíc

LN Kdybyste měl možnost některé ze svých rozhodnutí změnit, které by to bylo?

Určitě jsem udělal pár chyb, ale ze zásadních rozhodnutí bych nezměnil nic. Snad jen že jsem si myslel, že konečně nastala doba, kdy všichni opravdu chceme narovnat zrůdné nepravosti v daních. Daňové úniky, karusely, krácení tržeb, švarc systém, vyvádění nezdaněnýc­h zisků... Byl jsem si jist, že tvrdá data prokazujíc­í zlepšení inkasa ukazují všem občanům, že tyto nepravosti narovnat lze a že Finanční správa pro to dělá maximum. Zmýlil jsem se.

 ?? FOTO MAFRA – DAN MATERNA ?? Šéf Finanční správy končí. Martin Janeček opustí křeslo nejvyššího berního úředníka v zemi k 31. prosinci. O důvodech nechtěl hovořit.
FOTO MAFRA – DAN MATERNA Šéf Finanční správy končí. Martin Janeček opustí křeslo nejvyššího berního úředníka v zemi k 31. prosinci. O důvodech nechtěl hovořit.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia