Lidové noviny

Milion lidí čekají osamělé Vánoce

Jedni zcela sami, druzí „sami mezi lidmi“. Nadcházejí­cí svátky jsou těžké hlavně pro seniory

- MICHAELA TĚŠÍNSKÁ

PRAHA Na první pohled idylický Štědrý den. K snídani vánoční štóla s kakaem, k obědu houbový kuba, k večeři bramborový salát a kapr. Chybět nebude cukroví ani slavnostní přiťuknutí punčem.

Potíž je ale v tom, že si na tomto menu nepochutná téměř 90 seniorů se svými rodinami, ale s pečovatelk­ami v Domově důchodců Blatná. „Pro naše klienty nejsou Vánoce veselým obdobím. Vzpomínají na to, co bylo,“říká Hana Baušová, ředitelka domova.

Někteří ze seniorů nemají příbuzné, jiní se s nimi vidí jen krátce během návštěvy. Domů často nemohou kvůli zdravotním­u stavu.

Podle odhadů pocítí samotu o nadcházejí­cích svátcích přes milion obyvatel napříč generacemi. Častěji než dříve spolu například neslaví Vánoce nesezdané páry.

Nejde ale zdaleka jen o ty, kdo sedí u štědroveče­rní večeře skutečně sami. „Další skupina lidí s někým Vánoce tráví, ale cítí se osaměle. Říká se tomu být sám mezi lidmi,“sdělil psycholog Jan Kulhánek z centra Psychotera­pie Anděl.

Nejnáročně­jší je tento pocit právě pro seniory. „Největší problém stáří nejsou peníze, ale osamělost. To je zhoubný fenomén, který se podepisuje na celkovém zdraví,“řekl Jan Lorman, ředitel organizace Život 90. Upozorňuje, že v tuzemsku je přes půl milionu domácností, kde žijí lidé nad 65 let sami. Nejčastěji jde o ovdovělé ženy.

Člověk, kterému Vánoce působí bolest, musí podle odborníků bedlivě poslouchat své myšlenky. „Samotu člověk ještě může unést. Ale musí vědět, že ji může změnit. Když ztratí tuto naději a do toho si ještě něco vyčítá, objeví se mu v hlavě otázky ,Zasloužím si žít?‘ nebo ,Nebylo by ostatním beze mě lépe?‘,“jmenuje psycholog Kulhánek.

Pokud lidé nevidí možnost změny, jde podle psychologa již o duševní onemocnění a musí vyhledat pomoc. „Většina lidí se v životě zeptá sama sebe na jednu z těchto otázek. Ale problém je, pokud se tak děje opakovaně, když s těmito myšlenkami vstáváme a když konec začneme plánovat. To už je vážný stav,“varuje Kulhánek.

Online linka pomoci

Během vánočních svátků budou k dispozici 24 hodin denně krizoví pracovníci na bezplatnýc­h telefonick­ých linkách. „Pokud jsou totiž lidé plní emocí, žádné řešení je nemusí napadnout. Mají pocit, že je vše ztraceno. Kromě povzbuzení jim může krizový pracovník dát dobrý tip, jak tu situaci řešit,“říká psycholog Kulhánek.

Jednu z nich provozuje i organizace Život 90. O Vánocích a během Silvestra zaznamenáv­ají odborníci vyšší počet hovorů. „Především proto, že se v tuto tajemnou dobu více otvírají témata rodinných vztahů, samoty a vzpomínek z minulosti, potažmo přehodnoco­vání životních úspěchů a neúspěchů,“popisuje mluvčí organizace Magdalena Pavlíčková.

Typickým hovorem na lince Senior telefonu je podle ní hovor se ženou ve věku zhruba 82 až 86 let, která již neví, kam a na koho se obrátit. Většinou se stydí za samotné zavolání. „Ptá se, jak má zvládnout svůj strach z další samoty, i když má svou rodinu, která o ni nejeví zájem,“sdělila Pavlíčková.

V současné době eviduje organizace kolem 22 tisíc kontaktů a přes 11 tisíc hovorů. Kontaktem se myslí i prozvonění linky. Senioři mnohdy neseberou odvahu skutečně o svém problému začít hovořit.

Každého pátého volajícího trápí pocit osamělosti. O strachu a úzkosti mluví 14 procent z nich, na mezilidské vztahy si stěžuje 7 procent a o zdravotníc­h problémů hovoří 3 procenta volajících.

Vícegenera­ční svátky?

Nejen senioři se dostávají v současnost­i do osamělých vánočních pocitů snadněji i kvůli tomu, jak jsou nastavené rodiny. „Nejsou již zvykem oslavy, kdy se sejde více generací. Lidé žijí spíše v menších uskupeních,“podotkl Kulhánek.

Například v Praze žije 68 procent jedno- nebo dvoučetnýc­h domácností. Celkové situaci nenapomáhá ani fakt, že se v tuzemsku každé druhé manželství rozpadá.

Výrazný je i trend posledních let – sociologov­é hovoří o „generaci singles“. Jde povětšinou o třicátníky, kteří se nehrnou do manželství ani partnerstv­í.

Podle odhadů dvě procenta Čechů neslaví Vánoce vůbec. Podle psychologa není nutné zatracovat tyto svátky zcela kvůli samotě. Někdy stačí jen změnit prostředí, které nám připomíná minulost. „Jedna moje klientka si řekla, že to letos udělá jinak, a koupila si letenku,“uvádí příklad psycholog.

 ?? FOTO MAFRA – STANISLAV HELOŇA ?? Vánoce pro všechny. V rámci projektu s tímto názvem ukázali studenti Univerzity Palackého v Olomouci, jak pomáhat seniorům. Roznášeli jim dárky. Nejdříve zjišťovali u každého z nich, co by si k Vánocům přál. Pak se hlásili, kdo který dárek zakoupí. Donesli jim také například cukroví.
FOTO MAFRA – STANISLAV HELOŇA Vánoce pro všechny. V rámci projektu s tímto názvem ukázali studenti Univerzity Palackého v Olomouci, jak pomáhat seniorům. Roznášeli jim dárky. Nejdříve zjišťovali u každého z nich, co by si k Vánocům přál. Pak se hlásili, kdo který dárek zakoupí. Donesli jim také například cukroví.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia