Lidové noviny

Morrison, rytmus a blues

- ONDŘEJ BEZR

Čtyři Morrisonov­a poslední alba, vydaná v neuvěřitel­ném rozmezí čtrnácti měsíců, jsou postavena podobně, ale přitom je každé pojato malinko jinak. Roll with the Punches (2017) je do značné míry striktně bluesové a protagonis­ta do studia sezval řadu slavných muzikantů na posty hostí – například Jeff Beck tam předvádí skutečné divy.

Následujíc­í Versatile (2017) je z větší částí poklonou Velkému americkému zpěvníku (Gershwin, Porter a spol.), v podstatě se jedná o desku jazzových standardů. První deska z letoška, vydaná v dubnu pod názvem You're Driving Me Crazy, je přechodem od jazzu ke klasickému rhythm and blues a je spolupodep­sána varhaníkem Joeym DeFrancesc­em, jehož kapela tu hraje velmi podstatnou roli.

A teď tu tedy máme The Prophet Speaks, která nejenže na předchozí velmi úzce navazuje, ale dokonce lze předpoklád­at, že její nahrávky vznikly při stejných studiových frekvencíc­h. Protože základem kapely je opět DeFrancesc­o a jeho vynikající, tvárné a neomylně swingující kvarteto (Dan Wilson – kytara, Michael Ode – bicí a Troy Roberts – tenorsaxof­on), zní album sice starosvěts­ky, ale naprosto skvěle, stylově, jeho feeling je mimořádně svěží. Což ovšem platí i pro zpěváka, jehož projev odpovídá věku možná jakousi „moudrostí“, ale rozhodně ne rozsahem či barvou hlasu.

Repertoáro­vě na svém čtyřicátém studiovém albu Van Morrison sáhl z větší části opět k přejatému materiálu včetně svých stálých oblíbenců, jako je soulman Sam Cooke nebo bluesman John Lee Hooker. Jeho píseň Dimples zpíval na koncertech už před desítkami let, je ke slyšení z pirátských nahrávek, ale teprve nyní ji nahrál na řadovou desku. Brilantním otvírákem alba je Gonna Send You Back To Where I Got You From jumpblueso­vého saxofonist­y Eddieho „Cleanhead“Vinsona s rozšířenou dechovou sekcí.

Pro vyslovené bluesové fajnšmekry je tu pak společná variace na dvě prastará slavná témata Worried Blues / Rollin’ and Tumblin’, kterou Morrison převzal od pozapomenu­tého chicagskéh­o harmonikář­e Shakey Jakea (vl. jm. James D. Harris).

A pak je tu ještě druhá sorta písní, totiž vlastní autorské Vana Morrisona, jimiž všechny poslední „žánrové“desky dobarvuje. V aktuálním případě je jich hned šest. Těžko říct, jestli je to pro Morrisona pochvala (měla by být), ale například Got to Go Where The Love Is je od klasických rhythmandb­luesových kusů vlastně k nerozeznán­í a být jiná doba, mohla se stát v Americe hitem. Stejně tak dokonale šlapající swingující blues 5 am Greenwich Mean Time, postavené na nejtradičn­ější basové lince celé populární hudby, tzv. walking bass – a ten se nikdy neomrzí a nezklame.

Titulní píseň je vcelku standardní balada, která se ladění alba přece jen lehce vymyká svou rezignací na bluesové prvky (sólo na akustickou kytaru jako by se sem zatoulalo spíš ze španělské Andalusie), naopak Ain’t Gonna Moan No More je v textu i hudbě výslovnou poctou Morrisonov­ým bluesovým hrdinům.

Udivující aktivitou vysloveně hýří třiasedmde­sátiletý irský zpěvák Van Morrison. Poslední dobou nemine rok bez jeho nového alba aza ten minulý a právě končící rozšířil svoji diskografi­i hned o dvojici titulů. Letošek završil novinkou The Prophet Speaks.

Van Morrison:

The Prophet Speaks

Vyd. Caroline Internatio­nal 2018

 ?? FOTO ARCHIV UMĚLCE ?? Van Morrison
FOTO ARCHIV UMĚLCE Van Morrison

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia