Lidové noviny

Maršál Koněv „straší“legionáře

Spor o Koněvův pomník v Praze komplikuje péči o odkaz českoslove­nských vojáků v Rusku

- TOMÁŠ VLACH

LIPJAGI (od spolupraco­vníka LN v Rusku) Když letos v říjnu přijela česká delegace položit květiny k podstavci nehotového pomníku legionářům v obci Lipjagi nedaleko Samary, nestačila se divit. Fundament „zdobily“bílé nápisy: „Ne památníku loupežníků­m a vrahům! Češi, postavte památník Němcům v Lidicích!“

Malůvky obložila delegace věnci a květy a vzdala čest třiceti obětem bitvy u Lipjag, kde 4. června 1918 rozprášilo šestnáct set mužů poručíka Stanislava Čečka přesilu čtyř tisíc bolševiků. Ceremoniál­u přitom přihlíželi autoři hanlivých nápisů – místní komunisté a „vlastenečt­í“aktivisté.

Policii nikdo nevolal, trestní oznámení nepadlo. Podle Pavla Filípka, v jehož gesci na českém ministerst­vu obrany je péče o hroby padlých vojáků v zahraničí, nemá smysl vynucovat si sankce: „Lepší je rozšiřovat povědomí o našich legiích a počínat si kulturně, na určité úrovni.“

Naopak Rusko je na poškozován­í či upravování svých hrobů a pomníků v cizině citlivé. Česko to pocítilo koncem listopadu, když ruské ministerst­vo zahraničí odmítlo účast na schůzce mezivládní komise k pomníkům. Ta se schází od roku 1999, kdy obě země uzavřely dohodu určující pravidla péče o hroby vojáků.

„Uspořádat letos zasedání smíšené komise není účelné,“uvedla mluvčí ruské diplomacie Maria Zacharovov­á. Důvodem je podle ní nečinnost českých úřadů ohledně tabulek na památníku maršála Ivana Koněva v Praze 6. K památníku z roku 1980 přidala letos radnice desku, kde popisuje maršálovu roli nejen v roce 1945, kdy osvobozova­l Prahu, ale i při potlačován­í maďarského povstání v roce 1956, výstavbě berlínské zdi i během zdejší krátké návštěvy v roce 1968. „Osobně zaštítil zpravodajs­ký průzkum před vpádem vojsk Varšavské smlouvy,“píše se na desce.

Výsledkem je, že péče o odkaz našich legionářů v Rusku se ocitá v ohrožení.

Rusko sice podle Zacharovov­é nabídlo jednání na úrovni pracovní schůzky v Moskvě, české straně se ale do jednání na nižší úrovni příliš nechce. Spor tak komplikuje péči o odkaz českoslove­nských legionářů v Rusku.

Česko financuje i obnovu památníků v Rusku

Mezivládní dohoda z roku 1999 zavazuje Česko starat se o vše, co připomíná památku vojáků ruské a sovětské armády na našem území, Moskva má na oplátku pečovat o hroby a pomníky českoslove­nských legionářů, kteří před sto lety bojovali proti bolševikům a jsou ve společnost­i vnímáni stále prizmatem komunistic­ké propagandy.

„Téměř vše platíme my, údržbu tady i obnovu památníků v Rusku. Pokud se u nás stane nějaký případ vandalství, okamžitě ho řešíme; v Rusku zůstává velká část hrobů zničených a nikoho to tam netrápí,“říká Pavel Filípek z ministerst­va obrany.

Příliš optimistic­ky zatím nevypadá ani odhalení pomníků v Lipjagách a Samaře, kde sice už v terénu existují podstavce, ale samotné pomníky zatím leží ve skladu. Vše vázne na neochotě místních úřadů: „Je to hon z místa na místo, v Samaře dokonce už několikrát,“říká Filípek.

Průtahy provázejí i plánovanou stavbu pomníku ve Zlatoustu na Urale, oficiálně kvůli tomu, že proti se postavili veteráni druhé světové války. Ti však nemají se 100 let starými událostmi nic společného.

Socha bez hlavy a dezinterpr­etace dějin

V případě vypovězení smlouvy česká strana nemá žádný nástroj ani na prosazení nových pomníků, ani na péči o ty stávající, často poškozovan­é vandaly. Například v sibiřském Kultuku soše někdo už dvakrát urazil hlavu.

Prosazován­í sovětské interpreta­ce moderních dějin je podle zprávy české Bezpečnost­ní informační služby za loňský rok jedním z nástrojů ruské hybridní strategie s cílem oslabit NATO a EU. „Za těmi problémy skutečně bývá kromě neznalosti zejména posilování tzv. vlastenect­ví. Rusku se hodí házet vinu za zvěrstva spáchaná rudými i bílými za občanské války na naše legionáře,“říká Filípek. Vše ale není ztraceno. Díky několika málo ruským historikům a badatelům, kteří jsou legiím příznivě nakloněni, se daří odkaz legionářů udržovat. Například v uralském městě Permu otevřeli před koncem roku výstavu ke sto letům dobytí města bílými jednotkami, jež připomíná i některé legionáře.

 ?? FOTO MINISTERST­VO OBRANY ČR ?? Ještě ani nestojí a... V obci Lipjagi proběhl pietní akt u nedokončen­ého pomníku, jehož podstavec byl poničen hanlivými nápisy.
FOTO MINISTERST­VO OBRANY ČR Ještě ani nestojí a... V obci Lipjagi proběhl pietní akt u nedokončen­ého pomníku, jehož podstavec byl poničen hanlivými nápisy.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia