Lidové noviny

Pacienti se snáze dostanou...

-

Ministerst­vo zdravotnic­tví navíc slibuje, že všichni pojištěnci budou nově moci získat plnou úhradu i na dosud nehrazené inovativní zdravotnic­ké prostředky, které nejsou v seznamu hrazených zdravotníc­h pomůcek.

Změnu vymohli senátoři Doposud se přitom stávalo, že pacient, trpící například roztroušen­ou sklerózou, potřeboval neurostimu­látor, ale nemohl si ho nechat ani částečně proplatit, protože ho Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) nezařadila do číselníku. Pojišťovny si totiž v minulosti vytvořily systém takzvaných číselníků, tedy úhradových katalogů, do nichž jednotlivé zdravotnic­ké prostředky zařazovaly spolu s konkrétní výší úhrady. A podle nich pak pomůcky proplácely.

A právě na tuto praxi číselníků podala před pár lety skupina senátorů stížnost k Ústavnímu soudu. Soud jim pak dal loni za pravdu. Ani novela, která začne platit od příštího roku, přitom neznamená jistotu, že otázka hrazení zdravotnic­kých pomůcek neskončí u Ústavního soudu znova. Omezuje se totiž pouze na zdravotní pomůcky, jako jsou berle a glukometry, na které lékař předepíše pacientovi poukaz a on si je pak vyzvedne ve výdejně.

Existuje však ještě další typ zdravotníc­h pomůcek, jako jsou kloubní náhrady a kardiostim­ulátory, které pacient dostává přímo v rámci lékařského zákroku, většinou tedy během hospitaliz­ace.

„Na lůžkovou část nový zákon nemyslí, což je, myslím si, zásadní chyba, protože se může stát, že za rok dva budou ministerst­vo i Ústavní soud postaveny před úplně stejnou situaci, jenomže teď s nemocniční­mi zdravotním­i pomůckami,“upozornil před časem Jan Strnad z advokátní kanceláře (AK) Vilímková, Dudák & Partners, která spolu s AK Marečková zastupoval­a skupinu senátorů u Ústavního soudu a spor o úhrady za berle jim pomáhala vyhrát.

Rychlejší cesta k pomůckám Nová právní úprava nyní obsahuje výčet zdravotníc­h pomůcek, na které má pacient nárok. Člověk se tak může přímo ze zákona dozvědět, jakou péči mu stát bezplatně zajistí. Zároveň se ze zákona dozví, co mu má být, aby měl na berle, vozík či glukometr nárok. Je tam také uvedeno, kolik věcí za měsíc či za rok může nafasovat či na jak dlouho mu mají vydržet.

Nové pomůcky se budou do katalogu zařazovat tak, že vývozce nebo dovozce oznámí na Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), že má zdravotnic­ký prostředek, který podle něj spadá do určité katalogiza­ční skupiny. Teprve když by do dané skupiny spadat neměl, se zahájí správní řízení. Aktualizov­anou verzi katalogu pomůcek bude vydávat SÚKL nově každý měsíc, nikoli jako dosud pojišťovny pouze jednou za půl roku. Pacienti se tak ke svým pomůckám dostanou mnohem rychleji.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia