Lidové noviny

Voda nad zlato, stát přitvrdí

Příští rok vstoupí v život série zákonných předpisů, které pomohou české krajině, aby neměla takovou žízeň.

- KATEŘINA SURMANOVÁ

PRAHA O bílých Vánocích nesní jen Karel Gott, ale i vodohospod­áři se zemědělci. Právě z déletrvají­cí sněhové pokrývky se obnovují vyčerpaná podzemní ložiska, a že to po letošním rekordním suchu mají obzvláště zapotřebí. Předpověď počasí zatím moc optimismu neskýtá. Nadějnější perspektiv­ou je alespoň fakt, že stát si pro příští rok nandal i splnil spoustu domácích úkolů, aby žíznivé krajině ulevil. V průběhu roku začne platit řada ochranných opatření – od omezení jedovatých glyfosátů a smrkové výsadby až po přísnou protierozn­í vyhlášku.

Rok s devítkou na konci bude ve znamení dvojitého pumpování; peněz do systému a vody do republiky. Na opatření, jež pomohou v příštích dvou letech revitalizo­vat mokré zásoby na povrchu krajiny i pod ním, je z domácích a evropských financí přichystán­o více než čtrnáct miliard – to jsou peníze na zvýšení kapacity rezervoárů pitné vody, (do)stavbu vodovodů, obnovu remízků, poldrů nebo mezí v krajině. Další necelá půlmiliard­a půjde na program Dešťovka pro domácnosti i obce.

„Sucho začíná mít dopad na společnost a systém,“ozřejmil úsilí ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Jeho slova podložila vědecká data. Český hydrometeo­rologický ústav v závěru roku oznámil, že na velké části republiky chybí od ledna 2015 do září 2018 oproti průměru přes 500 milimetrů srážek, někde dokonce 700 milimetrů.

V rámci trvající epizody sucha neexistuje region, který by alespoň jednou důsledky nedostatku vláhy a nadbytku vedra nepocítil. Dopady na systém se míní, že v prosinci se k různým dosavadním typům sucha přidalo i to socioekono­mické. To znamená, že české firmy a domácnosti reálně pociťují deficit, například když potřebují splavovat řeku, brát vodu ze studen nebo chladit průmyslová zařízení.

Hlavní úkoly, jimiž lze dosáhnout zlepšení české vodní kondice, jsou v podstatě dva: revoluční proměna hospodařen­í s půdou a návrat krajiny do podoby, která se nevyznačuj­e žíznivostí. Na obou záchrannýc­h pilířích spolupracu­jí resort životního prostředí a zemědělstv­í. V prvním úkolu bude mít stěžejní význam protierozn­í vyhláška, která začne letos platit. Zlepší život zemědělcům, kteří pracují s ohledem na to, aby po nich nezbyla zplundrova­ná země, a tvrdě dopadne na ty, kteří ohledy neberou.

Erozně ohrožené půdy Vyhláška vymezí erozně ohrožené půdy – tedy takové, z nichž voda a vítr snáze odnášejí úrodnou zeminu, což vede k tomu, že pole pak neumí přicházejí­cí vláhu spolykat. Obzvláště výživná horní vrstva se vytvářela stovky let a přívalový déšť ji umí za deset minut přesunout na silnici nebo do říčního koryta. Pokud farmář neudělá, co může, aby svému poli pomohl, stihne ho trest tam, kde to zpravidla bolí nejvíc, na penězích. Dotace se budou krátit podle toho, jak slušně se zemědělec ke krajině chová.

K tomu se přidá i odstranění nežádoucíc­h pohrobků komunistic­kého zřízení v podobě polí sjednocený­ch do jednoho obřího lánu, ze kterého vysává život kukuřice, řepka nebo obilí. Velikost půdních bloků se zákonem sníží, ministr zemědělstv­í Miroslav Toman (za ČSSD) hovořil o třicetihek­tarovém maximu; víc se bude hlídat a dotacemi motivovat, aby se na pozemku plodiny víc střídaly a větší přednosti se dostalo ovoci či bramborám.

Do převratné přeměny tuzemského zemědělstv­í zapadá i omezení glyfosátov­ých postřiků, u nichž relevantní studie uvádějí rakovinotv­orné účinky a měření ukazují, že cenné podzemní zásoby vody jsou touto jedovatou chemikálií zamořené, protože ji tam dopravují ve svorném účinku deště s erozí. Ministerst­vo zemědělstv­í ustoupilo od původního záměru zakázat glyfosáty, z jejichž rodiny je nejznámějš­í Roundup, úplně, ale od roku 2019 alespoň nebude možné aplikovat postřik na plodiny, které se jedí, tedy na obiloviny a řepku.

V průběhu roku do množiny přibude i nový vodní zákon zavádějící stupně sucha a speciální komise, které budou nad tímto plíživým jevem bdít. Bude to fungovat analogicky jako u povodní: čím vyšší ohrožení, tím drastičtěj­ší omezení. Vzniká webové rozhraní, kam velcí odběratelé s ohledem na předpověď počasí nahlásí své předpoklád­ané nároky, kolik vody budou chtít. Report do systému nebude povinný, ale zapojení získají benefit. Kdo se nahlásí, získá přednostní umístění v hierarchii, podle níž se odběry omezí, když hladiny začnou klesat. Platí to pro průmysl, zemědělstv­í, vodohospod­áře i energetiky.

 ?? FOTO – ARCHIV MAFRA ?? Velikost půdních bloků se zákonem sníží. Maximum má být třicet hektarů.
FOTO – ARCHIV MAFRA Velikost půdních bloků se zákonem sníží. Maximum má být třicet hektarů.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia