Lidové noviny

Příběh Škody Rapid nekončí

Rapid a jeho koncernové dvojče Volkswagen Santana se v Číně staly vůbec nejúspěšně­jšími auty z Česka

- ROMAN ŠITNER

PRAHA Škoda tento měsíc představil­a model Scala jako nástupce rapidu. Jeho výroba ale nekončí. Pokračovat bude v Rusku i v Číně. Vyrábí se navíc i pod značkou Volkswagen nebo Seat.

Rapid měl Škodě pomoci dobýt Východ. Vznikl jako lákadlo pro ruské, ukrajinské, turecké a čínské zákazníky. Cenově dostupné a zároveň prostorné auto dostalo tvar karosérie, který byl v těchto regionech nejpopulár­nější. Na první pohled bylo ideální – nakonec to ale dopadlo poněkud jinak.

Výroba rapidu v Česku příští rok skončí. Nejprve se přestane dělat kratší verze Spaceback, kterou plně zastoupí nová Scala. „Verze liftback se bude vyrábět o několik týdnů déle,“uvedla mluvčí automobilk­y Kamila Biddle. Naopak nic se nezmění v závodech v Rusku, kde se s rapidem i nadále počítá. Pokračovat bude i v Číně, kde jde o stěžejní model značky.

Ukrajinská krize

Škoda začala rapid vyrábět v roce 2012. Z cílových trhů tehdy vanul optimismus. Ten ale záhy skončil. Krize postupně zamávala Ukrajinou, Ruskem i Tureckem. Řada slibných trhů, na nichž rapid zamířil na přední pozice (což byla třeba Ukrajina), se velice rychle naprosto zhroutila a výsledná prodejní čísla byla naprostým zklamáním.

Navíc, Škoda nebyla jedinou značkou, která s obdobným vozem zkusila na těchto trzích uspět. S novinkami tou dobou přišly i automobilk­y Peugeot a Citroën, Renault a Dacia nebo Fiat. Všechny tehdy sázely na to, že si zabojují o rychle rostoucí a slibné trhy. Místo toho nakonec za cenu velkých slev (a výsledných ztrát) bojovaly alespoň o nějaké prodeje. Třeba ruský trh létal jako na horské dráze podle aktuálních sankcí, kurzu rublu nebo ceny ropy.

Cílem už pak nebylo prodávat hodně, ale pouze udržet si alespoň nějaký podíl na zhrouceném trhu. Škoda si sice s rapidem svůj podíl na východních trzích získala, v počtech aut to ale kvůli zmíněným potížím slavné nebylo.

Blamáž jménem Toledo Nepovedl se ani další plán. Rapid se v Mladé Boleslavi vyrábí i jako Seat Toledo. Vůz měl navázat na úspěch první generace toleda z 90. let. Škodě měl pod španělskou značkou v rámci mateřského koncernu Volkswagen asistovat tam, kde má Seat lepší zvuk než česká automobilk­a – konkrétně v zemích jižní Evropy.

Výsledek je ale opět daleko za očekáváním. Trh vůz prakticky vůbec nepřijal. V nejúspěšně­jším roce prodej dosáhl necelých 14 tisíc aut – zlomek prodejů původního toleda. Letos se nejspíš neprodá ani 6000 vozů. O nějakém dobývání jižní Evropy tak nemůže být vůbec řeč. Výsledkem je spíš prodejní katastrofa.

Náročná Evropa

I když rapid původně neměl na západoevro­pské trhy mířit, nakonec firmě nezbylo nic jiného, než to tam také zkoušet a pokusit se tam vyrovnat nepodařené prodeje na východě. Jenže zatímco na východě na auto blížící se velikostí octavii za cenu lépe vybavené fabie slyší, v západní Evropě Už tolik ne.

Auto si s sebou neslo punc kompromisu. Kdo na něj byl ochoten přistoupit, ten už zvažoval také třeba Dacii. Jenže tato rumunská značka mohla jít s cenou výrazně níže. Škoda, která se snaží fabie i octavie prodávat za „normální“ceny, si nemůže dovolit nasadit mezi ně levný model.

Něco takového ale zkouší dělat například Peugeot, jehož model 301 – velikostí odpovídá rapidu –, stojí prakticky stejně jako malý vůz 208, obdoba Škody Fabie. Zkoušela to i automobilk­a Renault, ta ale s levnými modely skončila a prodává je výhradně pod značkou Dacia, aby si nekazila image a byla schopna prodávat dražší a lépe vybavené vozy.

A to je i ambice Škody. Právě scala by měla být už vůz, který mezi fabii a octavii zapadne nejen velikostí, ale i odpovídají­cí cenovkou.

Záchrana v Číně

Je tu ovšem trh, kde se rapidu daří. Čína je tahounem jeho prodejů. Ovšem hlavně proto, že tam nedošlo k žádné významnějš­í krizi a prodej aut dlouhodobě rok za rokem roste.

Rapid se tam začal vyrábět s trochu pozměněnou karoserií. Místo evropského liftbacku, kde se vyklápí celá záď včetně zadního okna, Číňané preferují sedany. V roce 2013 se v Číně navíc rapid začal vyrábět i jako Volkswagen Santana, který se tam zařadil mezi bestseller­y. A letos se přidala i výroba santany na Filipínách.

Čínský trh dlouhodobě tvoří většinu prodejů Škody Rapid. A to bez i bez započítání Volkswagen­u Santana, který se tam prodává ještě třikrát až čtyřikrát lépe než škodovka. Když se tyto prodeje sečtou, je rapid vůbec nejúspěšně­jším modelem vytvořeným v Česku – s náskokem před octavií. Žádné jiné auto s českými kořeny se dosud neprodával­o lépe.

Škoda neuvádí, jaký příjem jí z tohoto vozu plyne. Volkswagen české automobilc­e platí nejen za licenci k vozu, ale i za ty k používaným motorům. Vůz i jeho benzinové (tedy na východních trzích nejčastějš­í) motory vznikly hlavně v Česku. Škoda tak dokáže koncernu něco vracet za to, že může používat technologi­e, které sama nevyvíjí – například přeplňovan­é benzinové a naftové motory, převodovky nebo podvozkové části.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia