Lidové noviny

Jak bezpečně zvládnout pobyt v nemocnici

- JOSEF TUČEK

Až každý desátý pacient utrpí v nemocnici nějakou újmu, říkají zahraniční studie, na které se odvolává i české ministerst­vo zdravotnic­tví (domácí údaje nejsou k mání). Nemocnice je totiž prostředí, kde se vyskytují nebezpečné infekce, a zdravotníc­i jsou taky jenom lidé, kteří mohou udělat chybu. Můžeme tedy jako pacienti snížit riziko maléru?

Koho si vybrat?

V první řadě je dobré vybrat si dobře nemocnici. Samozřejmě, pokud už pacienta veze záchranka, nemá na výběr, záchranáři jej vezmou tam, kde to je z jejich pohledu nejvhodněj­ší. Když se však člověk rozhoduje pro nemocnici, kam půjde na vyšetření či operaci, má právo zvolit si ji podle sebe.

Ministerst­vo zdravotnic­tví ČR pravidelně vydává aktualizov­ané verze příručky nazvané Rádce pacienta. V ní lidem doporučuje, aby se neřídili jenom tím, kterou nemocnici mají nejblíž. Podle autorů příručky je dobré poradit se s praktickým či odborným lékařem, kterému důvěřujeme, a dát i na radu jiných pacientů, kteří absolvoval­i zákrok, jaký čeká nás.

Dobré také je podívat se na webové stránky nemocnice. Pokud totiž může zdravotnic­ké zařízení na svém webu například uvést, že je držitelem certifikát­u kvality a bezpečí, který garantuje ministerst­vo zdravotnic­tví, či jiného obdobného mezinárodn­ího certifikát­u, je to znamení, že dokáže udržet požadované standardy péče o pacienty.

S doprovodem bývá lépe Pacient mívá někdy větší jistotu, když jej na vyšetření do nemocnice doprovází někdo, komu důvěřuje, ať už je to příbuzný, nebo blízký člověk. Pacient má právo, aby se doprovázej­ící osoba účastnila všech výkonů s výjimkou těch, kde by mohlo nastat ohrožení jejího zdraví nebo kde to hygienické požadavky neumožňují – příkladem je rentgen nebo operační sál.

Pacientem pověřená osoba jej může doprovázet i do ordinace a promluvit si s lékařem společně s pacientem nebo místo něj. Zahraniční studie ukázaly, že doprovázen­ý nemocný je v nemocnici ošetřen rychleji, než když přijde osamocený. Důvodem pravděpodo­bně je, že doprovázen­ý pacient získá větší pozornost personálu a doprovázej­ící osoba přispěje k péči o něj – pomůže jej převézt z místa na místo, uložit na postel a podobně.

Kdo nemluví, prohloupí

Lékaři se pacienta rutinně ptají na anamnézu neboli na to, jaké nemoci, operace a vyšetření už prodělal a jaké choroby se objevily u jeho rodičů, prarodičů a sourozenců; podstatná jsou především nádorová onemocnění, vysoký krevní tlak, srdeční infarkt či mozková mrtvice. Může být vhodné se na tyto otázky předem připravit a třeba si údaje i napsat na papír, aby je pak člověk nemusel lovit z paměti.

Nebývá ani rozumné zatajovat před lékařem neřesti, které ovlivňují pacientovo zdraví, tedy jestli kouří, požívá ve větším množství alkohol a podobně. Pacient by měl zmínit i to, jaké léky si „naordinova­l“sám. Zamlčení důležité informace totiž může vést k nevhodné léčbě.

Samozřejmě by měl při vyšetření lékaře aktivně upozornit na svá omezení, třeba alergie, bolesti, omdlévání, poruchy zraku, sluchu, dietní omezení, implantova­ný kardiostim­ulátor a další podstatné věci.

Stejně tak je dobré, když si pacient dělá písemné poznámky o tom, co mu řekl lékař. Zase tím sníží riziko, že zapomene na něco podstatnéh­o.

Myje si lékař ruce?

Jednu z nejčastějš­ích komplikací při pobytu v nemocnici představuj­í nemocniční nákazy, které se zde drží. Jejich riziko aspoň snižuje přísné dodržování hygienický­ch pravidel. Pacient by si proto měl všímat, jestli si ošetřující personál myje a dezinfikuj­e ruce, kdykoli na nemocného sahá, zda si při výkonech bere nové rukavice. „Pokud se tak neděje, nebojte se na to upozornit,“radí ministersk­á příručka.

Stejnou přísnost by však měli nemocní vztahovat i na sebe – tedy často si mýt ruce a často se sprchovat (pokud to zdravotní stav a ošetřující personál dovolí). A měli by na nutnost mýt si ruce, používat návleky a někde i plášť upozorňova­t návštěvy.

Do nového roku si sice přejeme hodně zdraví, ale asi tušíme, že tohle přání nemusí vždycky vyjít. Nemocnice je přitom svého druhu rizikové prostředí. Jak zabránit tomu, aby se tam pacientovi nestalo něco špatného. Pokud pacient dostane jiný lék, než na jaký je zvyklý, měl by se zeptat, jestli je to tak v pořádku. Může tím zabránit nebezpečné záměně.

Pozor na záměnu

Mezi ne sice úplně časté, ale možné chyby v nemocnici patří záměna pacienta za jiného. Nemocný pak dostane nevhodné léky, výjimečně dokonce prodělá nesprávnou operaci. Jak připomíná příručka ministerst­va zdravotnic­tví, mnohé nemocnice používají identifika­ční náramky pro nemocného, anebo před operací přímo na jeho těle označují místa, na nichž mají lékaři zákrok uskutečnit. Nicméně i pacient, pokud tedy je v bdělém stavu, by měl sledovat, jestli léky, které dostal, nebo vyšetření, které lékaři provádějí, jsou skutečně určeny jemu.

Ministersk­á příručka doporučuje, aby se například pacient před narkózou ujistil, že zdravotníc­i vědí, kdo je a na jakou operaci míří. Zvýšená pozornost je namístě hlavně tehdy, když o pacienta přechodně pečuje lékař nebo sestra, kteří jej neznají. Pokud tedy dostane jiný lék, než na jaký je zvyklý, měl by se zeptat, jestli je to tak v pořádku. Může tak zabránit nebezpečné záměně.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia