Lidové noviny

Soumrak erbů. Města sází na loga

Čím dál víc radnic si pořizuje moderní grafické symboly, pomáhají jim v sebepropag­aci. Přispívá na ně i Evropská unie

- BLAHOSLAV HRUŠKA

PRAHA Úvaly dělí od Prahy les zvaný Vidrholec, jako stvořený pro cykloturis­tiku, vycházky i houbaření. A právě zelený strom je hlavním motivem nového loga města, které Úvaly letos na podzim vysoutěžil­y. Úvalská radnice chce grafické dílo designéra Lukáše Hejče začít používat na webu ve svém městském zpravodaji; logotyp ozdobí také pozvánky, hlavičkový papír, vizitky a vozy městských služeb.

„Město se v posledních letech modernizuj­e, máme opravené náměstí, budujeme komunikace. A s tím souvisí i fakt, že mnohem častěji vystupujem­e navenek, nejen vůči občanům, ale i investorům. Chtěli jsme tomu všemu dát jednotnou tvář,“vysvětluje starosta Úval Petr Borecký, proč si město nový vizuální styl, který přišel radniční kasu na 150 tisíc korun, vůbec pořídilo.

Obecní erár nemusí trpět Úvaly nejsou ve svém „grafickém tažení“jediné. Čím dál víc radnic sahá k tomu, že tradiční městský znak – který z heraldický­ch důvodů mívá i různá šrafování a složité symboly – nahrazuje jednodušší­m motivem. Letos si nový vizuální styl nechal navrhnout například Nymburk, Choceň, Štramberk, Blansko či Semily.

Ne vždy je to zátěž pro obecní erár. Na novou grafickou tvář města přispívají i fondy EU. Třeba Blansko přišlo nové logo včetně obsáhlých manuálů jak a kde ho používat na 116 tisíc korun. Z městského rozpočtu však šlo jen pět procent z částky, zbytek doplatil příspěvek z operačního programu Zaměstnano­st v rámci projektu, který má městu zajistit lepší budoucnost.

Zrovna modrobílé logo Blanska, za nímž stojí studio Profesmedi­a, patří mezi ta zdařilejší. Výsledek touhy po neotřelé grafické podobě města může být ale i zklamáním.

„Ne všude to dopadne optimálně. Některá loga jsou zcela nepovedená a nefunkční. Často je to kvůli neprofesio­nálnímu zadání a špatně zadaným výběrovým řízením. Někdy se objevují abstraktní geometrick­é vzory, které s daným městem či obcí nemají vůbec nic společného, případně různá srdíčka,“poznamenal Filip Blažek ze studia Designiq na nedávné konferenci, kterou uspořádala Unie grafického designu (UGD).

Příkladem může být třeba Bohumín, který vsadil na stylizovan­é písmeno B, které proniká do zelného listu. V logu jsou však odstíny zelené, není ho možné kombinovat s jinými texty a zelená ani neodpovídá heraldické barvě ve znaku města.

Zkušenosti z Úval velí nikam nespěchat. První soutěž na logo totiž nedopadla podle představ, porotě, v níž zasedli také lidé pohybující se ve světě výtvarného umění, marketingu a designu, se žádný návrh nelíbil. Vítězný Hejčův motiv stromu tak vzešel až z druhé soutěže, v níž Úvaly vyplácely také takzvané skicovné – symbolicko­u odměnu autorům, kteří se umístili na druhé a třetím místě.

Úskalím nemusí být jen samotná soutěž, ale také lokální politika. V případě, že se ve volbách radikálně změní zastupitel­stvo, hrozí, že se vysoutěžen­é logo jako nechtěné dědictví minulých politickýc­h poměrů přestane používat. „Dělat pro města je krásná práce, ale zároveň může mít jepičí život,“přiznal na konferenci UGD Štěpán Holič ze studia Lemon Design.

Bouře kolem vykřičníků

Ani pak však nemusí být vyhráno. Ne všechna loga se totiž setkávají s kladnou reakcí veřejnosti. Mediálně nejznámějš­í je zřejmě odpor místních k ostravském­u motivu tří vykřičníků, které si tamní radnice před deseti lety vysloužila, když zveřejnila nové logo navržené studiem Najbrt.

Ostraváci na sociálních sítích spílali „Pražákům“a řešila se také cena – přestože šlo o celý balík manuálů, který popisoval desítky možných využití vizuálního stylu, kritici ve zkratce argumentov­ali tím, že jeden vykřičník přišel na 600 tisíc korun.

Praxe však ukázala, že se logo Ostrava!!! ujalo. V současnost­i ho severomora­vské město používá zcela běžně a vykřičníky vytlačily tradiční městský znak v podobě stříbrného koně na modrém poli.

Zatímco v Ostravě si na trio vykřičníků zvykali několik let, první reakce obyvatel Úval jsou vesměs pozitivní. „Už teď mi lidé volají, kdy si budou moci koupit třeba hrníček s novým logem,“líčí starosta Borecký.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia