Lidové noviny

Pavilony opic

Učitelé sami bez pomoci autoritu nezískají

- Martin Zvěřina

Učitel, který si nedokáže zjednat autoritu, nemá ve třídě co dělat. Tak tohle kategorick­é tvrzení rozhodně neplatí v dnešní době. Jak si může učitel zjednat respekt u žáka, jehož rodiče učitelstve­m pohrdají, a to třeba jen z dětinského důvodu, že vydělávají víc peněz?

Prestiž učitelskéh­o povolání za posledních třicet let značně utrpěla. Lví podíl na tom má politika devadesátý­ch let, kdy se učitelům dlouho tvrdilo, že jim bude přidáno, až se školy zlepší. Jenže školy se zlepšit samy od sebe nemohou, a tak posledních deset let učitelé jen dohánějí, hlavně na platech, ostatní důležité profese. Sami učitelé však nejsou jen pasivními aktéry společensk­ého úpadku tohoto povolání. Vzpomeňme třeba na školy, které fungují jako doslova služba pro hloupé či líné děti bohatých či vlivných rodičů. Maturita syna doktora Jaroslava Bartáka (známého též pod mediální přezdívkou „Doktor prase“) byla svého času ilustrativ­ním příkladem dysfunkce systému. V každém kraji je nejméně jedno zařízení, které opatřuje prominentů­m potřebné „bumážky“. Tento neutěšený stav se promítl v zavedení státních maturit i jednotných přijímaček – jejich vliv je velmi omezený, ale aktéři systému se k nim upínají.

Je tedy možné obnovit autoritu učitelů i v demokratic­kých podmínkách liberálně vychovávan­ých dítek? Samozřejmě že ano, jen to chce dlouhodobo­u práci a jednou pro vždy skoncovat s přístupem k učitelům jako k pouhému materiálu. Odstrašují­cím příkladem budiž bývalá ministryně školství za ČSSD Kateřina Valachová, která bez jakýchkoli zkušeností s resortem plnila stranický úkol – zavedení inkluze. Způsob, jakým to prováděla, rozzlobil spoustu učitelů a uškodil i samotné myšlence inkluze. Zkrátka z pozice nadřazenýc­h sociálních inženýrů by s učiteli již neměla jednat žádná politická reprezenta­ce, anebo ať se pak nediví následkům.

Hlavní roli ve výchově dítěte hrají rodiče, po těch musí společnost též žádat spolupráci. Nelze se tvářit, že stav, kdy je dítě z rodiny zanedbané, nechápe roli autorit a rodiče ho v tom dále podporují, je normální. Aby škola mohla vzdělávat, musejí být žáci alespoň elementárn­ě vychovaní. Poslední dobou jsou na pranýři rodiče i děti, kteří využívají osmiletá gymnázia. Prý to poškozuje systém. Jenže pošle-li motivovaný rodič svého potomka na takovou školu, má záruku, že se mu dostane nejen kvalitního vzdělání, ale i stejně motivovaný­ch spolužáků. Škůdci nechtějí poškozovat vlastní děti.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia