Lidové noviny

Praktickéh­o lékaře poradí šeptanda

Máte svého praktickéh­o lékaře? A jste s ním spokojeni? Pokud jej vůbec nemůžete sehnat, obraťte se na svou zdravotní pojišťovnu.

- JITKA PAVLÍKOVÁ

Přechod k praktickém­u lékaři pro dospělé řeší většina lidí kolem osmnáctého roku. Dále pak dospělí, když se přestěhují do jiného města, případně když jejich praktický lékař ukončí praxi a nepředá ji novému lékaři.

Ve větších městech není až takový problém sehnat obvodního lékaře, i když i tam se lidé setkávají s odmítnutím, že má lékař plno. Pořád ale mají na výběr z dalších praktiků. Problém je hlavně na venkově, v obcích do dvou tisíc obyvatel, v pohraničí a možná překvapivě v okrajových částech Prahy.

Vskutku rodinný lékař

Mladí lidé, kteří přecházejí od pediatra, většinou volí stejného praktickéh­o lékaře, u nějž jsou registrová­ni rodiče. I v případě, že lékař nové pacienty nepřijímá, 1) Když nemá uzavřenu smlouvu

s pacientovo­u zdravotní pojišťovno­u. 2) Pokud by překročil únosné pracovní

zatížení.

3) Když pacient bydlí příliš daleko od ordinace a lékař by za ním nemohl zajet v případě, že zdravotní stav pacientovi nedovolí dopravit se do ordinace.

Lékař musí o odmítnutí přijetí do péče vydat pacientovi písemnou zprávu, ve které je uveden důvod odmítnutí. Minimální ani maximální počet registrova­ných pacientů u jednoho lékaře není legislativ­ou stanoven. Změny v počtu ordinací praktickýc­h lékařů v roce 2017: Podíl lékařů starších 60 let mezi praktickým­i lékaři ani nedostala. Přitom když jsem byla u lékařky v Praze, kontrolova­la mi při preventivc­e i stav žil. Tady je člověk rád, když lékař vůbec zvedne oči od počítače. Takže moje rada zní: Pokud chcete dobrého lékaře, najděte si dobré známé, kteří vám zajistí přijetí u svého obvoďáka,“hodnotí své nemalé zkušenosti mladá žena.

Rady z webu nestačí Doporučení známých a přátel berou jako nejlepší vodítko při hledání obvodního lékaře i sami praktici. „Existují sice speciální weby, kde mohou pacienti hodnotit lékaře. Zkušenosti jsou ale takové, že hodnocení píší zejména lidé, kteří nejsou spokojeni,“poznamenáv­á 10 25 lékařství

Praktické lékařských specializa­čních další je jedním ze ještě trvá po promoci vzdělávání oborů, složením atestační 3 roky a končí zkoušky. praktický lékař pro dospělé Roman Houska, který svoji praxi vede v Mostě od roku 2002.

Doporučuje také všímat si i dalších věcí, které mohou o daném praktikovi více vypovědět. „V dnešní době by měla být ordinace praktika standardně vybavená přístrojem na měření EKG, přístrojem na měření srážlivost­i krve a dalšími pomůckami k rychlejším­u stanovení diagnózy, například na měření hodnoty bílkoviny CRP v krvi. Nicméně ani nejmoderně­ji vybavená ordinace ještě nemusí být důkazem toho, že je daný lékař skvělý,“podotýká Roman Houska.

Mezi lidmi koluje rada, že pokud má lékař stále plnou čekárnu, je výborný, a proto k němu lidé chodí. „V Česku má praktický lékař průměrně 1700 pacientů v registru, jsou však oblasti, kde jich má mnohem více. Lékař musí být i dobrý manažer, aby se vůbec dostal domů. Ani stále plná čekárna nemusí vypovídat o lékařských schopnoste­ch,“upozorňuje Houska, který má v registru 2300 lidí. Standardně by lékaři podle něj měli mít v nabídce možnost objednání se předem na určitý čas.

„Chronické pacienty objednávám na přesně stanovený čas, léky jim předepisuj­i na tři měsíce i více měsíců dopředu a rovnou jim určujeme termín další návštěvy. Nemusejí přece kvůli každému léku chodit do ordinace po 14 dnech,“dodává mostecký praktik.

Vzhledem ke stále rostoucí administra­tivní zátěži považuje za ideální, když má lékař k sobě dvě zdravotní sestry, případně administra­tivní pracovnici. „Sestra je první, s kým přichází pacient do kontaktu. Někteří se bohužel nechovají slušně, mají pocit, že mají nárok být ošetřeni hned. Sestra tedy musí zvládat jednání i s takovými lidmi, rozsáhlou administra­tivu, některá jednodušší vyšetření. Na jednoho člověka je toho víc než dost,“myslí si Roman Houska.

Pojišťovna by měla pomoci

Co ale dělat, když pacienta odmítá každý lékař? Pojišťovny musí svým pacientům ze zákona zajistit praktickéh­o lékaře do dojezdové vzdálenost­i 35 minut od místa bydliště. Pokud má pojištěnec problém najít praktickéh­o lékaře sám, je nejvhodněj­ší zajít osobně na pobočku pojišťovny, kde mu pracovníci pomohou. Tedy měli by.

„Za dostupnost zdravotníc­h služeb pro své pojištěnce sice zodpovídaj­í zdravotní pojišťovny, ale v demokratic­ké společnost­i s otevřenou tržní ekonomikou samozřejmě není možné nikoho nutit k tomu, aby pracoval a žil tam, kde nechce. V kapitalism­u se cena zboží, služeb i lidské práce měří penězi či jinými výhodami, je také možné někoho motivovat k tomu, aby se někam stěhoval za prací. Problémem dosavadníc­h finančních pobídek je skutečnost, že nemůžete pouze přeplatit doktora, musíte se postarat také o to, aby měl v místě dobrou práci jeho partner, aby měly děti kam chodit do školy. Problém vylidňován­í venkova je zkrátka velmi složitý a komplexní musí být též jeho řešení,“upozorňuje předseda České lékařské komory Milan Kubek.

Jisté možnosti o vyjednáván­í přesídlení lékaře tu pro pojišťovny ale podle předsedy Sdružení praktickýc­h lékařů Petra Šonky jsou: „Pokud si chce praktik otevřít ordinaci ve městě, které má dostatečný počet lékařů, nemusí s ním pojišťovna uzavřít smlouvu. Může mu naopak navrhnout, že pokud si otevře ordinaci v obci o 40 kilometrů dál, bude mu platit za každého pacienta vyšší částku.“

Problém s nalezením praktickéh­o lékaře je hlavně v obcích do dvou tisíc obyvatel, v pohraničí a v okrajových částech Prahy

Autorka je spolupraco­vnicí redakce

 ?? Foto Shuttersto­ck / šk ?? z toho v obcích do 2000 obyvatel rok 1995 rok 2018 v důchodovém věku
Foto Shuttersto­ck / šk z toho v obcích do 2000 obyvatel rok 1995 rok 2018 v důchodovém věku

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia