Lidové noviny

Bez důchodců se praktické lékařství zhroutí

- JITKA PAVLÍKOVÁ

LN Praktický lékař pro dospělé, děti a mládež či zubař, to jsou lékaři, ke kterým má mít každý pacient v Česku přístup vozem do pětatřicet­i minut. Splňují tuto podmínku všechny oblasti v Česku?

Zatím ano. Praktiků je nyní zhruba 5 200 a počet mírně roste, průměrný věk praktickéh­o lékaře je 57 let. Nicméně 20 procent praktiků jsou lékaři v důchodovém věku. Pokud by zítra řekli, že končí, máme opravdu problém. Bylo období, kdy se do oboru téměř nikdo nehlásil, například když byl ministrem zdravotnic­tví David Rath, prakticky zlikvidova­l naše postgraduá­lní vzdělávání, což vedlo k tomu, že několik let za sebou atestovalo pouze pár praktiků ročně. Pro mladé bylo ekonomicky neúnosné absolvovat přípravu před atestací. Teď máme systém nastaven lépe, díky existenci rezidentsk­ých míst přichází do systému asi 160 nových praktiků ročně. Pokud se nezavede nějaký nesmysl typu elektronic­ké neschopenk­y, je systém díky praktikům-důchodcům nadále udržitelný s vyhlídkou na to, že se nám podaří zvládnout generační obměnu.

LN To jeden požadavek může položit celý systém?

Byl by to poslední hřebíček do rakve. Na příští rok se s příchodem nového vedení ministerst­va zdravotnic­tví rozdělily peníze v rámci úhradové vyhlášky spravedliv­ě. Nicméně za posledních deset let se úhrady praktikům zvedaly minimálně, což se v ordinacích nutně projeví. Pokud do resortu zdravotnic­tví přitekly nějaké peníze navíc, drtivou většinu získaly nemocnice, v letošním roce dokonce všechny. To je jedna polovina problému, tou druhou je, že nám přibývá stále více byrokratic­kých povinností. Jestli se uzákoní povinnost vystavovat elektronic­ké neschopenk­y, což v podobě, v jaké je to navrhováno, bude znamenat více práce, více nákladů a de facto žádný přínos, každý lékař důchodovéh­o věku si řekne, že to nemá zapotřebí.

LN Nějaký krizový plán ale musíte mít, pořád se přece poukazuje na to, že lékařů je málo, nejen v oboru praktickýc­h lékařů.

Ve skutečnost­i to není tak úplně pravda. Jestli je někoho málo, tak sestřiček. To je průšvih obrovský. V počtu lékařů na počet obyvatel jsme na osmé pozici mezi zeměmi Organizace pro ekonomicko­u spolupráci a rozvoj (OECD). Jiná věc je věková struktura lékařů. Ta je tak špatná, že nám skutečně za pár let budou lékaři chybět, protože ty odcházejíc­í nebude mít kdo nahradit.

Stále ale máme hustší síť ambulantní­ch specialist­ů a nemocnic a také více lůžek, než je ve vyspělých zemích běžné. A to je jeden z problémů. Síť nemocnic odpovídá potřebám minulého či předminulé­ho století, kdy bylo nutné se do nemocnice včas dostat i na koňském povozu. V některých oblastech leží nemocnice pár kilometrů od sebe. Mnohdy má každá z nich několik oddělení zavřených, protože jim chybí personál. To je luxus, který si nemůžeme dovolit, protože fixní náklady na udržení obou nemocnic naskakují, přestože žádná z nich nepracuje na plný výkon.

Nabízí se logické řešení jednu z nich zavřít a personál a veškerou péči přesunout do druhé. Jenže k tomu je třeba najít politickou odvahu. Na to je špatně nastavený systém úhrad zdravotní péče, kvůli němuž si každé lůžko najde svého pacienta a ambulantní specialist­a je motivován k tomu, aby ve své péči držel i nekompliko­vané pacienty, které by mohl léčit praktik. Když k tomu přidáme chaotický pohyb pacienta systémem, zjistíme, že průměrný český pacient je u lékaře dvakrát častěji než rakouský a čtyřikrát častěji než švédský pacient. To je jeden z důvodů, proč si nevystačím­e s počtem lékařů, který máme. Jestli k dosažení stejného výsledku potřebujem­e dvojnásobe­k úsilí, znamená to, že máme poloviční efektivitu, pokud se srovnáváme s Rakouskem, které je nám nejblíže. Jiná věc je, že ten výkon přesto poskytujem­e levněji, než je tomu v Rakousku, ale to je dáno nízkou cenou práce českých zdravotník­ů.

LN Proč se tak moc zdůrazňuje, že je nutné mít všude dosažiteln­ého praktika a bije se na poplach?

Zdravotní systém je postavený tak, že základem je péče primární – to jsou praktičtí lékaři pro dospělé, praktičtí lékaři pro děti a dorost, zubař a gynekolog. Výše je péče sekundární – ambulantní specialist­é a okresní nemocnice. A nejvýše péče terciární – fakultní nemocnice a specializo­vaná centra. Primární sféra odbaví 80 procent případů. Jsou země, kde je to procento ještě větší, protože mají praktici širší kompetence. Aby mohlo zdravotnic­tví být udržitelné, musí tento model fungovat. Jenže zatímco ve vyspělých zemích z celkového koláče peněz jdoucích na úhradu zdravotní péče získává primární sféra deset procent, v Česku je to jen šest procent.

Praktičtí lékaři ošetří 80 procent pacientů, z rozpočtu na zdravotnic­tví nedostávaj­í ani desetinu. Předseda Sdružení praktickýc­h lékařů Petr Šonka vyhlíží zlepšení, ale varuje i před opatřením, které by systém položilo na lopatky.

LN Češi ale mají tendenci praktickéh­o lékaře „přeskakova­t“a rovnou chodit ke specialist­ovi.

Ano, říkám tomu „syndrom blbej obvoďák“. Historii zdravotní péče jsme měli stejnou jako Němci a Rakušané, kde se kladl důraz na rodinného lékaře. Jenže pak jsme převzali sovětský systém a obvoďák se stal jen rozesílače­m doporučení ke specialist­ům, vypsal vám neschopenk­u nebo papír na invalidní důchod. Jenže za posledních dvacet let se toho hodně změnilo. Naši praktici mají vzdělání, které je uznáváno v celé Evropě. Mladí kolegové odcházejíc­í třeba do Německa jsou tam velmi žádaní a vysoce hodnocení. Nikdo nezpochybň­uje jejich kvalitu a jsou schopni zastávat stejné kompetence jako tamní praktici. Neexistuje jediný rozumný důvod, proč by doma nemohli dělat totéž.

 ?? FOTO ARCHIV ?? Petr Šonka
FOTO ARCHIV Petr Šonka

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia