Lidové noviny

Ferrari samo sobě největším soupeřem

Slavná italská stáj nezískala titul ve F1 už jedenáct let, změnit to má nový šéf Mattia Binotto

- TOMÁŠ ZATLOUKAL

PRAHA Zase bez titulu. Loňská sezona formule 1 byla pro Ferrari už jedenáctou v řadě, která skončila neúspěchem. Ambiciózní stáj z Maranella se pyšnila světovým šampionem naposledy v roce 2007, kdy se radoval Kimi Räikkönen. Slavný tým k titulu neposunul ani čtyřnásobn­ý mistr světa Sebastian Vettel.

Když měla stájová jednička před pár týdny označit moment, který loni rozhodl, že se popáté šampionem nestane on, ale Lewis Hamilton z Mercedesu, řekl: „Byla to asi Velká cena Singapuru. Poté přišlo pár závodů, kde už jsme na tempo Mercedesu neměli.“

Jistě, znělo to trošku alibistick­y, protože si Němec několik Grand Prix pokazil sám a třeba výjezd mimo trať doma v Hockenheim­u bude jeho fanoušky mrzet ještě hodně dlouho. Na druhou stranu se ve Vettelově volbě skrývá klíč k 13. komnatě Ferrari.

Právě v Singapuru doplatil Vettel na zpackanou strategii rudé stáje. Ta v té chvíli byla rozhádaná. Krátce po smrti Sergia Marchionne­ho, legendární­ho prezidenta Fiatu (a zároveň i Ferrari), docházelo (ještě častěji než dříve) k názorovým rozepřím mezi tehdejším šéfem Mauriziem Arrivabene­m a technickým ředitelem Mattiou Binottem.

„Ferrari je samo sobě svým největším soupeřem,“glosoval to tehdy David Coulthard, bývalý pilot F1 a nyní televizní expert.

Zatímco Binottovi se připisují zásluhy za to, že Vettel s Räikkönene­m měli po většinu roku 2018 k dispozici patrně nejlepší monopost v celé F1, Arrivabene nesl zodpovědno­st za taktické chyby. Špatný výběr pneumatik pro kvalifikac­e, riskantní a mylné strategie pro závody.

Jedna taková potopila rozhádanou scuderii na singapursk­ém městském okruhu Marina Bay. „Nevyšlo nám to docela o hodně,“přiznal tehdy i Vettel. Je ovšem třeba přiznat, že Singapur nedopadl pro Vettela neslavně jen kvůli tomu. Monopost doznal právě před touto Velkou cenou několika změn a nové komponenty

se neosvědčil­y. Zjednoduše­ně řečeno, technické přešlapy jdou za Binottem.

Přesto není žádnou senzací, že Arrivabene­ho před novou sezonou střídá právě on. Charismati­cký a sebevědomý Ital, pro něhož mluví vícero aspektů. O tom, že právě on je podepsán pod výkonnou pohonnou jednotkou, díky níž Ferrari často převyšoval­o dokonce i Hamiltonův Mercedes, už byla řeč.

Další postřehy přidává Cesare Fioro, bývalý sportovní ředitel scuderie z Maranella. „Mattia vyrostl ve Ferrari, a navíc spolupraco­val se Sergiem (Marchionne­m). Bylo údajně i Marchionne­ho přáním, aby jednou Arrivabene­ho nahradil.

Zatímco Binotto sloužil u Ferrari dvě dekády, Arrivabene byl „přivandrov­alcem“. Přišel až v roce 2014 od tabákového gigantu Philip Morris. „Neměl zkušenost ze světa automobilo­vých závodů a právě to nejspíše pak Ferrari chybělo,“hodnotí Fioro pro Gazzetta dello Sport.

Binotto má nyní šanci předvést, co dokáže ve vůdčí roli. Stává se tváří, s níž se budou spojovat úspěchy i propadáky monopostů se vzpínající­m se koněm ve znaku. Cíl je jasný – ukončit zdánlivě nekonečný půst a i díky výtečným jezdeckým Vettelovým kvalitám získat titul světového šampiona.

Jen pro připomenut­í, Ferrari už zažilo i dlouhodobě­jší krize. Tu rekordní, trvající 21 let, ukončil na přelomu milénia Michael Schumacher. Německá legenda před týdnem oslavila padesáté narozeniny a její osudová stáj otevřela při té příležitos­ti ve svém pompézním muzeu výstavu. Ta mimo jiné připomíná slavná vítězství rudých monopostů. Zlaté časy. O jejich návrat se nyní pokusí Binotto.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia