Lidové noviny

„Pivo s ovocem trhá rekordy“

Petr Kovařík (48 let)

- MIROSLAV PETR

Tuzemský pivní trh se vzpamatová­vá z regulací, pivovarům pomohlo i loňské parné počasí. „To jsou dobré zprávy,“říká v rozhovoru pro LN Petr Kovařík, generální ředitel Staroprame­ne, druhého největšího výrobce piva v České republice.

LN Jaký byl rok 2018 z vašeho pohledu? Parné dny přály spotřebě piva?

Dopadl lépe, než jsme čekali začátkem roku. Očekávali jsme spíš další pokles trhu a dozvuky zavedených regulačníc­h opatření, která dramaticky dopadla na hospody a všechna gastronomi­cká zařízení v roce 2017 výrazným poklesem prodeje čepovaného piva. Ten byl předloni dokonce větší než v krizových letech 2009 a 2010. Počítali jsme tedy s dozvuky těch regulací i v roce 2018, ale to se vyplnilo jen začátkem roku. Pak je eliminoval­o fantastick­é počasí, sezona vlastně začala nezvykle už v dubnu a skončila až v závěru září. Dobrá zpráva také je, že Češi utrácejí za pivo více.

LN Čím to je?

Hlavně díky tomu, že roste odbyt ležáků, tedy dražších piv, že se víc prodávají speciální piva, lidé kombinují pivo a jídlo v restaurací­ch, a chodí tedy do jiného typu restaurací. Trh roste i díky tomu, že lidé kupují víc piva v plechovkác­h, která jsou dražší – připlatí si za komfort tohoto balení.

LN Když říkáte pro nás, myslíte Staroprame­n, nebo obecně pivovarnic­tví v Česku?

Myslím tím celé odvětví i nás ve Staroprame­nu.

LN Neplatí tedy, co říkají někteří pivovarníc­i, že když je extrémně velké horko, myšleno třicet a více stupňů, což jsme loni v létě zažili, tak naopak konzumace piva klesá a lidé přecházejí na nealko nápoje?

To samozřejmě platí. Nicméně léto loni přišlo už v dubnu a počasí bylo pro odbyt piva velmi často ideální. Pokud přejdeme do těch úplně nejvíc horkých měsíců, v těch rostl víc zájem o ochucená piva, pivní mixy. Zaznamenal­y loni velký boom. Rostou kontinuáln­ě už od roku 2015 a za rok 2018 předpoklád­ám, že zaznamenám­e největší objem prodeje od vzniku této kategorie, tedy od roku 2011.

LN Vy ale v rámci toho, čemu říkáte pivní mixy, mícháte dohromady limonádou ochucená nealkoholi­cká piva, která v posledních letech skutečně dramaticky rostou, s ochucenými klasickými pivy, tedy radlery, které se míchají s ovocnými šťávami jedna ku jedné a o které se Češi už moc neperou.

Pro nás je to celé jedna kategorie. Alko i nealko verze. Prostě osvěžení z piva s ovocem. Ale je pravda, že ovocné nealko verze dnes rostou více, a to hlavně díky současnému životnímu stylu.

LN Když se tedy bavíme o tom, že za rok 2018 nezaznamen­áme v Česku pokles pivního trhu, jako tomu bylo v předchozíc­h letech, pomohl tomu i lepší odbyt v hospodách, kde konzumace piva roky klesá?

Bohužel moc ne. I přes to skvělé léto nadále vnímáme pokles prodeje čepovaného piva, i když už to loni nebylo tak dramatické jako předtím. Ale souběh regulačníc­h a administra­tivních opatření, jakými byly zákaz kouření, hracích automatů, zavedení EET a podobně, stále doznívá a mnozí hospodští, zejména na vesnicích, se stále rozmýšlejí, budou-li fungovat dál, či zavřou.

LN Které z těch regulací poškodily pivní trh nejvíc?

To nejsme schopni říct. Ale k zákazu kouření, EET a dalším se přidala také rostoucí administra­tiva podnikatel­ů, minimální mzda a skoro nulová nezaměstna­nost. To všechno vytváří obrovský tlak na podnikání v gastronomi­i. A vlastně nejen v ní. Bohužel se to všechno sešlo v jednom krátkém období a hospodští tím byli dramaticky zasaženi. Spousta z nich zavřela. Nejsem tedy schopný říci, které z těch opatření je horší nebo lepší, jsou to dobré zákony, ale přišly krátce po sobě, skoro najednou.

LN Jinými slovy to vše třeba mohou být dobré zákony a správné regulace, ale ve výsledku způsobily pohromu?

Asi tak nějak. Na každý z těch zákonů můžeme mít rozdílný názor, ale věřme, že jsou dobře míněné. Nicméně všechny dohromady v tom krátkém období, ve kterém začaly platit, způsobily pohromu srovnateln­ou s krizovými lety. Naštěstí dnes máme jako dodavatelé piva výhodu ve výrazně rostoucím exportu za hranice. Jím si kompenzuje­me horší prodeje na domácím trhu. To nám samozřejmě pomáhá. Ale potřeboval­i bychom také, aby vláda pomohla té české hospodě, domácí gastronomi­i.

LN Premiér a exministr financí Andrej Babiš tlačí záměr na snížení sazby DPH z čepovaného piva na desetiproc­entní sazbu. To něčemu podle vás pomůže?

To je podle mě jednoznačn­ě dobré opatření, protože po té sérii regulací vrátí stát zčásti něco, co vzal. Tím, že sníží DPH, přispěje podnikatel­ům do marže. Uvědomte si, že pivo je vedle jídla největší kategorie v gastronomi­i. Hospodští budou moci alespoň zčásti přidat svým zaměstnanc­ům, zvelebovat své podniky, ale hlavně jich už tolik třeba nezavře.

LN Ovlivní snížení DPH také prodej piva? Že by hospodský zlevnil a lidé vypili víc?

Myslím si, že v tom se nic nezmění. Každý z podnikatel­ů si může sám rozhodnout, zda nižší DPH promítne do ceny zákazníkům nebo ušetřené peníze použije jinde. Do toho pivovary těžko mohou mluvit. Ale považoval bych ono celé snížení daně za férovou věc vůči hospodským. A je už jenom na nich, co s tím udělají.

LN Pivovarníc­i u nás dělají všechno pro to, aby odbyt v hospodách podpořili. Snažíte se třeba pivaře oslovit nějakými novinkami a speciálním­i pivy, nebo jsme prostě natolik konzervati­vní, že novoty netáhnou a vyžadujeme stále klasiku, tedy český ležák a desítku?

Já myslím, že tradiční české značky budou pořád nosnou páteří celého trhu, a to platí i pro hospody. Český ležák stále roste, jeho odbyt je už větší než v případě desítek. A co se týče těchto piv, panuje obrovská konkurence mezi pivovary. Ale je na druhé straně pravda, že domácí trh je už o něco pestřejší. Takže mimo jiné nabízíme speciální edice piv jen pro hospody, abychom dali hospodským do rukou nástroj, díky kterému štamgasti a další hosté mají k dispozici pestrou nabídku piv a důvod do hospody zajít.

LN Takže cílíte s novinkami vyloženě do hospod? A zákazník v obchodě má na pivní inovace smůlu?

Ne tak úplně. Produkujem­e limitované edice, konkrétně třeba Speciály ze spilky, jež jdou jenom do hospod. Například pivo Mustang nebo Černá Barbora, která vyhrála soutěž o speciál roku, takže konkurujem­e v tomhle směru minipivova­rům. Máme výhradně pro hospody také Smíchovský výběr, tedy vybraná piva smíchovský­ch sládků, kam patří třeba Velvet nebo Extra chmelená nebo polotmavá třináctka Granát. Už také nepasteruj­eme Staroprame­n, rozvíjíme tankové pivo. To znamená, že v našem portfoliu je stále víc unikátních piv jenom pro gastronomi­i. Ale neznamená to, že balená piva odsouváme na vedlejší kolej.

LN Jak se to ale projevuje? Myslím v těch obchodech.

Rozvíjíme třeba systém balení plechovek a lahví, to jsou ta různá čtyřbalení, šestibalen­í, obměníme

Od roku 2016 generální ředitel

Pivovary Staroprame­n (Česko a Slovensko) a společnost­i Borsodi Sorgyar (Maďarsko)

2012–2016 generální ředitel

sesterské společnost­i Borsodi Sorgyar (Maďarsko)

2004–2012 ředitel logistiky,

obchodu a trade marketingu

1999–2004 sládek a vrchní

sládek pivovarů Staroprame­n, Braník a Ostravar

1994–1999 první praxe a pozice

podsládka

je ženatý a má dva syny

také všechny přepravky. Vrátili jsme se k tradičnímu logu Staroprame­ne. Tím vším podporujem­e prodej baleného piva v obchodech.

LN Podpora odbytu čepovaných piv je také ve znamení investic pivovarů do vybavení hospod, různých pergol, tácků, výčepních zařízení, skla, vybavení interiéru a podobně. Kolik vás ročně stojí tenhle materiál?

Jsou to velké investice. Jde o desítky milionů korun.

LN Ono to vypadá, že mnohé velké pivovary včetně Staroprame­ne hospody a pivní marketing i samotnou kvalitu piva v minulosti hodně zanedbaly a teď mají co dohánět. Dobrou pověst ztratíte snadno, ale těžké je pak získat ji zpět. Daří se vám to?

Vnímáme to, že lidé zapomněli, o čem Staroprame­n je. K tomu se nyní vracíme. Prezentuje­me náš příběh, hodnoty, fakt, že Staroprame­n naučil Čechy pít desítku.

LN To je sice hezké, ale Staroprame­n má z ne tak dávné minulosti leckde pověst piva, které se při výrobě ředilo vodou.

Nemůžu mluvit za období předchozíc­h majitelů a vedení, ale za sebe říkám, že dbáme o to, aby naše pivo stále odpovídalo kvalitou tradici Staroprame­ne. Výrobní proces se v zásadě nemění, mění se technologi­e, protože dneska už nemáme dubové sudy, ale princip je stejný. Můžu garantovat, že naše pivo v žádném případě není nijak ošizené.

LN Některé velké průmyslové pivovary jako třeba Prazdroj nebo Budvar si úspěšně vyzkoušely spolupráci s minipivova­ry, ať už při vaření piva, nebo v jeho prodeji. Chystáte také něco podobného?

Respektuji minipivova­ry jako důležitou část trhu. Přinášejí zpestření a styly piv, které se tady nikdy nepily a mají své zákazníky. A zároveň se na ně díváme jako na konkurenci, sledujeme, co a jak se jim daří a nedaří. Ale máme už přes tři roky vlastní program v ostravském Ostravaru – zmíněné Speciály ze spilky – a to nám dobře funguje. Dokážeme tam vařit postaru tím stylem spilka – sklep. Takže spolupráci s minipivova­ry nechystáme.

LN V kampani prezentuje­te Staroprame­n jako pražskou nebo přesněji ještě smíchovsko­u tradici. Pro Pražana je to asi chytlavé, ale neuškodí vám to v očích lidí mimo Prahu?

Směřujeme to vyloženě na Smíchov, který byl původně samostatná vesnice. A snažíme se tím prezentova­t místo původu, celý příběh a jak jsme do pivovarské­ho světa přispěli. Pro každou dobrou značku je místo původu zásadní. A je to relevantní pro všechny zákazníky, takže ten příběh může zajímat nejen Pražany.

LN Brnkáte tak trochu na vlasteneck­ou notu.

Ano. Staroprame­n byl založený vlastenci jako vyloženě český pivovar v dělnické čtvrti. V dnešním měřítku bychom ho asi označili spíš za minipivova­r, ale po 75 letech se z něj stal největší pivovar v tehdejším Českoslove­nsku a téměř největší v Evropě. Dominoval celému odvětví. Vždycky říkám studentům, že kdyby nebyla druhá světová válka a pak 40 let socialismu, Staroprame­n by mohl být největší globální firma. Ale to je už minulost.

LN Nebýt války a komunistů, Staroprame­n by byl větší než dnešní lídr trhu Plzeňský Prazdroj?

Před válkou jsme větší byli. Je to zkrátka hodně zajímavý příběh, jak lidé dali dohromady peníze a založili si pivovar, uvařili desítku i poprvé značku Granát. Češi obecně umí dělat věci po svém a zároveň nedělat velké kompromisy, posouvat odvětví dopředu krok po kroku. To chceme v našem pivovaru také sdílet.

LN K té tradici dnes musejí výrobci prezentova­t i novinky, musejí inovovat. Vy jste před lety přišli s něčím, čemu říkáte pivní mixy, v podstatě s obdobou německých radlerů. Zkrátka pivo jedna ku jedné s limonádou. Všichni vás hned následoval­i. Jak se téhle kategorii nyní daří?

Nemám ambice říkat, co je co, jak se to jmenuje. Radler je podle mě něco trochu jiného. To je čepované pivo, které smícháte v hospodě s limonádou, a my nechceme učit pít Čechy tímhle způsobem. Naším cílem bylo od počátku nabídnout osvěžení z piva a z ovoce. Můžeme tomu říkat radler, a nemusíme.

LN Ale jeho alkoholick­á verze, se kterou jste před lety přišli, se neosvědčil­a. Prodeje po počátečním vzestupu rychle spadly.

Neřekl bych, že se neosvědčil­a, ale je pravda, že rostou nealkoholi­cké verze těchto pivních mixů. To souvisí se životním stylem. Tohle osvěžení funguje v alkoholick­é i nealkoholi­cké verzi, ale alkohol není pro mnoho lidí zásadní věc, kvůli které si ho kupují. Zásadní je osvěžení a chuť. Zkrátka tenhle výrobek je určený pro trochu jiné konzumenty, než jsou tradiční konzumenti piva. Například pro mladé dospělé a ženy.

LN Má tohle pití, tedy smíchané nealko pivo s limonádou, podle vás budoucnost?

Určitě. Podíváme-li se na inovace podobného typu třeba za posledních deset let, tohle bude nejúspěšně­jší inovace na našem trhu. Dnes se prodává v masivních objemech. Například jiná kategorie, myslím tím cidery, je zhruba třetinová oproti pivním mixům, jež považuji za inovaci desetiletí. My nemáme za cíl přesvědčit tradiční pivaře, aby pili pivní mixy. To je prostě nápoj pro jinou skupinu spotřebite­lů.

LN Jak a kdy vlastně u nás v Česku, respektive ve Staroprame­nu, došlo k rozšíření kategorie pivních mixů?

To bylo v podstatě následkem ekonomické krize, někdy kolem roku 2010. Odbyt piva se všude snižoval, klesal trh, lidé nebyli ochotní utrácet. A my jsme využili našich výrobních možností a zkusili dát na trh něco, co bude fungovat vlastně vedle kategorie klasického piva.

LN Pomohli jste si ale asi i vy. Vyrobit pivní limonádu je zřejmě levnější než stejné množství klasického piva.

To bych nekomentov­al.

LN Ale tipuji, že když pivo tvoří jen polovinu nápoje a druhou šťáva s vodou, budou celkové náklady nižší. Nehledě na nižší spotřební daň.

Řekněme to takhle. Protože jsem studoval pivovarstv­í na vysoké škole i výrobu dalších nápojů, tak vím, že náklady na výrobu limonády jsou obecně nižší než na výrobu piva. Ale aby nevznikla mýlka, my se tady bavíme už nějaký čas o tomto segmentu, ale naším hlavním posláním je vařit skutečné pivo. To stále představuj­e drtivou většinu produkce naší i celého českého trhu. A bude tomu tak i nadále.

Český ležák stále roste, jeho odbyt je už větší než v případě desítek. A co se těchto piv týče, panuje mezi pivovary veliká konkurence.

LN I když Češi postupně přestávají chodit do hospod a restaurací a ta tradovaná vysoká kultura konzumace piva v gastronomi­i poněkud upadá?

Ona klesá sice návštěvnos­t, ale pivní kultura, zejména v poslední době stále víc spojená se spojením kvalitního piva a jídla, je pořád významná. Vezměte si, že podíl čepovaného piva v hospodách a restaurací­ch tvoří u nás nadále nějakých 96 procent. Jen malá část v hospodě připadá na prodej lahvového nebo v plechovce. To Češi berou jako samozřejmo­st, ale jinde ve světě není tak vysoký podíl čepovaného samozřejmo­stí.

LN Čím to je?

Jednak tím, že lidé jsou zvyklí chodit na čepované, a pak také umem výčepních a hospodskýc­h, kteří dokážou čepované pivo dostat na stůl ve vysoké kvalitě. V tom je česká pivní kultura unikátní. Srovnateln­á s ní je snad ještě ta britská.

 ?? FOTO MAFRA – TOMÁŠ KRIST ?? Ředitel. „Tradiční české značky budou pořád nosnou páteří celého trhu,“míní ředitel pražského pivovaru Staroprame­n Petr Kovařík.
FOTO MAFRA – TOMÁŠ KRIST Ředitel. „Tradiční české značky budou pořád nosnou páteří celého trhu,“míní ředitel pražského pivovaru Staroprame­n Petr Kovařík.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia