Lidové noviny

Blues jak od The Residents

- ONDŘEJ BEZR

Jan Fic o sobě nejdříve dal vědět jako frontman brněnské kapely The Weathermak­ers, která se zabývá poměrně originální interpreta­cí hudby, vycházejíc­í z tradičního městského blues, vždy prostředni­ctvím autorského materiálu.

Jeho sólová tvorba má v sobě také hodně blues, ale veškerá žánrová dogmata popírá. Bere si jen některé hudební postupy, část instrument­áře a vnitřní tep a atmosféru, které najdeme jen u některých představit­elů žánru. Třeba u nejtemnějš­ího z mississipp­ských bluesmanů Skipa Jamese, u gospel-bluesového drsňáka Blinda Willieho Johnsona, na některých syrových nahrávkách Roberta Nighthawka, Howlin’ Wolfa nebo Johna Leeho Hookera.

To jsou, bez ohledu na to, jestli Jan Fic sám jejich prastaré nahrávky považuje za zdroje své tvorby (a zda je vůbec někdy poslouchal), pomyslní kmotři jeho písní. Ale jen z onoho bluesového úhlu pohledu. Ten není zdaleka jediný a při prvním povrchním poslechu alba Město by asi člověka ani nenapadl.

Kdybychom hledali Ficova pobratima na české scéně, najdeme asi jen jediného, a tím je maskovaný elektro-punkový písničkář Kittchen. Což může být paradox, neboť v jeho tvorbě žádné bluesové ohlasy nejsou. Oba tvůrci se scházejí jak v přirozené práci s „živými“nástroji i elektronik­ou, zejména však v industriál­ní atmosféře a stavbě písní, výborné dynamice, umění hry s minimalist­ickými prostředky, ba i tichem.

Najít dobrého producenta

Je zcela jisté, že jakýmsi darem shůry byla Ficova spolupráce s producente­m alba Město Martinem E. Kyšperským. Tento tvůrce, pohybující se na alternativ­ní scéně už dlouhé roky a zkušený z hráčské i producents­ké účasti na řadě zajímavých projektů (včetně sólové tvorby i domovské skupiny Květy), je nepochybně padesátipr­ocentním podílníkem kvalitativ­ního úspěchu alba. Nejenže přispěl k aranžmá skladeb hrou na řadu nástrojů a vytvořením smyček, které písně spoluformu­jí, ale s největší pravděpodo­bností jim vtiskl i zvukové „prostředí“, které je pro album zcela zásadní.

Rozsáhlý soupis použitých nástrojů u jmen Jana Fice a Martina E. Kyšperskéh­o na obalu cédéčka i vinylu připomíná tak trochu vetešnictv­í. Kromě tradičních řekněme rockových instrument­ů jsou zde i nástroje typické pro rané formy blues, jako je diddley bow (původně jedna struna natažená na prkénku) nebo cigar box guitar (kytara s tělem vyrobeným z krabice od doutníků nebo jeho nápodoby, což je nástroj, který nyní prožívá období velké renesance po celém světě a v mnoha žánrech). Kromě tohoto nástroje známého spíš z world music jako kalimba nebo balafon, z druhé modernější strany zase třeba analogový syntezátor monotron. A aby toho nebylo málo, také bizarnosti jako „plechy na pečení, klín pod kamion a jiné perkuse“. Z toho všeho za použití elektronik­y dvojice vytvořila originální zvuk, který dokonale stojí na pomezí tradice a jakéhosi postmodern­ího hledačství; skoro by se chtělo říct, že Fic s Kyšperským „použili nahrávací studio jako hudební nástroj“, jako to dělají alternativ­ní klasikové The Residents. Jestliže má bluesový idiom i nadále možnost se vyvíjet a nezůstat jen zakonzervo­vanou muzeální relikvií, toto je jedna z možností, jak na to. Dlužno dodat, že na českém území má i jedna ruka k spočítání tak invenčních projektů příliš mnoho prstů.

A to jsme se ještě nedotkli textů, které jsou u Fice stejně podstatné jako hudba. Po pravdě – a to je jediná, velmi drobná výtka vůči výtečnému albu – by té temnoty a deprese možná mohlo být trochu méně. Na druhou stranu je jemně vyvážena až mantrickým­i verši (ne náhodou se právě závěrečná píseň jmenuje Mantra), v nichž autor sice neulevuje svým vnitřním stavům, ale tuto úlevu dopřává, ba se za ni dokonce doslova modlí, všem ostatním.

Brněnský hudebník a písničkář Jan Fic zatím není žádná hvězda. Jeho debut Město nicméně patří mezi nejpozoruh­odnější nahrávky za poslední rok. Originální­m hudebním rukopisem i textovou výpovědí.

Jan Fic: Město

vlastní náklad, 2018

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia